Naučná stezka Vlčí jámy vás provede lesem nad Vojeticemi k zachovalým tzv. vlčím jamám na chytání šelem. Na šesti informačních tabulích se dozvíte něco o životě zvířat a různých zajímavostech. U vlčích jam se nacházejí dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou.
Naučná stezka Vlčí jámy začíná v Petrovicích u Sušice na náměstí a vede okolo kempu Vojetice. Je určená pěším turistům a měří 3,5 km dlouhá.
V dřívějších dobách se na
Šumavě vyskytovalo
velké množství vlků, kteří páchali značné škody na hospodářských zvířatech místního obyvatelstva. Protože zbraně byly drahé a proti smečce vlků nepříliš účinné, vznikly v 18. a 19. století
pasti, tzv. vlčí jámy. Jsou to okolo 4 m hluboké, z lesního kamene nasucho vyzděné a s průměrem jeden a půl metru. Stavěli se
při lesních pěšinách kudy procházela zvěř.
Past byla zakryta drobnými větvemi, listím, jehličím a trochou hlíny. Nad ní se přivázal kus masa, nebo živá návnada, která měla vlka přilákat. Vlk na návnadu skočil, větve se pod ním prolomily a on
spadl do jámy. Ta byla příliš úzká na to, aby mohl vyskočit nebo se z ní vydrápat. U vlčích jam také najdete rozmanité dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním
sochání motorovou pilou v Petrovicích.
Prozkoumejte naučnou stezku Vlčí jámy v Petrovicích u Sušice, objevte historické pasti na vlky a obdivujte dřevěné sochy vytvořené motorovou pilou.
Naučná stezka Vlčí jámy je turistická stezka v Petrovicích u Sušice, která vede lesem nad Vojeticemi k zachovalým vlčím jamám určeným k chytání šelem.
Na šesti informačních tabulích se dozvíte informace o životě zvířat a různých zajímavostech spojených s oblastí a historií vlčích jam.
Naučná stezka Vlčí jámy je dlouhá 3,5 km a je určená především pro pěší turisty.
U vlčích jam se nachází dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou.
Vlčí jámy byly v 18. a 19. století používány jako pasti na vlky, které páchaly škody na hospodářských zvířatech. Byly zakryty větvemi a listím a obsahovaly návnadu.
Vlčí jámy jsou z lesního kamene a mají hloubku okolo 4 metrů a průměr jeden a půl metru.
Vlci byli přilákáni do jam kusem masa nebo živou návnadou, která byla přivázána nad jámou.
Když vlk skočil na návnadu, větve se pod ním prolomily a on spadl do jámy, která byla příliš úzká na únik nebo vydrápání.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.