ÚvodAktualityVydejte se po stopách zlatokopů na Šumavě
Příroda

Vydejte se po stopách zlatokopů na Šumavě

Chcete si udělat pěkný podzimní výlet nedaleko Sušice? Pak vyzkoušejte naučné stezky u Petrovic mapující stopy dolování zlata na Šumavě v dobách středověku. Sedmnáctikilometrová okružní trasa vede okolím Petrovic na Sušicku a mohou na ni cyklisté i pěší turisté. Kutání zlata v krajině dodnes připomínají ústí středověkých šachet a štol, propady, odvaly nebo haldy vytěžené horniny. Pěším je určena stezka Rýžování zlata o délce sedmi kilometrů.
cesta lesemNaučná stezka dolování zlata o délce 17 km začíná i končí přímo v Petrovicích u Sušice. Je koncipována tak, aby návštěvníky přivedla zpět k výchozímu místu na návsi. Trasu lemuje pět naučných informačních tabulí, u kterých je možné využít současně zbudovaného zázemí pro odpočinek a relaxaci. Hlavním lákadlem trasy jsou však dvě středověká důlní díla, kde se v dávných dobách zlato těžilo – Jírova jáma v blízkosti Dolejšího Těšova u Hartmanic a rozsáhlé zbytky důlního díla nad Dolejším Těšovem v délce zhruba 500 metrů. Šachty a propadliny připomínají těžbu ze 14. a 15. století. Dosud známá hloubka podzemních prostor je asi 70 metrů, důl je přibližně do poloviny zatopen vodou.

nauční stezka petroviceV Petrovicích u kostela zacíná menší okruh Naučná stezka Rýžování zlata. Okružní trasa o délce 7 km začíná v Petrovicích a pokračuje přes Jiřičnou, Kojšice, Chamutice a Trsice zpět do Petrovic. Cestou na vás čeká sedm zastavení, která vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dále se dozvíte něco o rýžování zlata, které bylo pro tuto oblast typické. Stezka prochází prochází také kolem říčky Volšovka, kde se dochovala hrůbate (nebo sejpy), což jsou vyrýžované kopečky písku. Zavede vás také k několika zámečkům tzv. ovesných baronů (v Chamuticích, Kojšicích a Jiřičné), prohlédnete si také několik staletých památných stromů nebo místo kde se vybíralo mýto.

vlčí jámyNejmenší ze stezek v Petrovicích je naučná stezka Vlčí jámy. V dřívějších dobách se na Šumavě vyskytovalo velké množství vlků, kteří páchali značné škody na hospodářských zvířatech místního obyvatelstva. Protože zbraně byly drahé a proti smečce vlků nepříliš účinné, vznikly v 18. a 19. století pasti, tzv. vlčí jámy. Jsou to okolo 4 m hluboké, z lesního kamene nasucho vyzděné a s průměrem jeden a půl metru. Stavěli se při lesních pěšinách kudy procházela zvěř. Past byla zakryta drobnými větvemi, listím, jehličím a trochou hlíny. Nad ní se přivázal kus masa, nebo živá návnada, která měla vlka přilákat. Vlk na návnadu skočil, větve se pod ním prolomily a on spadl do jámy. Ta byla příliš úzká na to, aby mohl vyskočit nebo se z ní vydrápat. U vlčích jam také najdete rozmanité dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou v Petrovicích. Stezka začíná na návsi v Petrovicích, je vhodná pro pěší a měří 3,5 km.
Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích Gurmánská turistika

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Vyhledávaná šumavská hospůdka u Štěpána je od konce května 2023 znovu otevřená. Provozovatelé slibují výborné steaky, čerstvou a šťavnatou zeleninu a mnoho dalšího.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata Příroda

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Farmářská stezka u Sušice Příroda

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Naučná stezka Vlčí jámy v Petrovicích u Sušice Příroda

Naučná stezka Vlčí jámy v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka Vlčí jámy vás provede lesem nad Vojeticemi k zachovalým tzv. vlčím jamám na chytání šelem. Na šesti informačních tabulích se dozvíte něco o životě zvířat a různých zajímavostech. U vlčích jam se nacházejí dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou.

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice Příroda

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka v Petrovicích u Sušice vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dozvíte se o rýžování zlata které bylo pro tuto oblast typické. Stezka je vhodná pro pěší turisty a měří 7 km.

Další aktuality

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas. Stačí si vybrat.
18. říjen 2024 13:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům (a v zimě běžkařům) na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.
14. říjen 2024 15:00
Příroda, Plzeňský kraj

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Lákají vás lidové tradice, skanzeny, řemesla a kouzlo svérázného Chodska? Poznejte turistickou oblast se specifickým nářečím, kroji i vynikajícími koláči! Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.
11. říjen 2024 6:33
Kultura, Plzeňský kraj

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzim je magickým obdobím, kdy se město zahaluje do zlatavých odstínů a nižších teplot. Nenechte se však zmást, život v Plzni ani v tomto čase nestagnuje, ba naopak. Těšit se můžete na nespočet kulturních, uměleckých či gastronomických akcí. Poradíme vám také, kam v Plzni zajít na dýňové latté a kam si ho třeba vzít na tu pravou podzimní procházku. Výhodou podzimu je i to, že si spoustu památek můžete užít bez davů lidí. Tak co všechno se dá na podzim stihnout?
8. říjen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Gotický strážce Šumavy potřebuje vyměnit helmici: střecha hradu Kašperk prochází rekonstrukcí

Nejvýše položený královský hrad střeží Šumavu od poloviny 14. století. Střecha jeho západní věže, která pamatuje ještě dobu Karla IV., prochází nyní nutnou obnovou. I když byla vystavena extrémním povětrnostním podmínkám v horské oblasti, vydržela na svém místě 660 let! Až do konce října 2024 bude probíhat stavba krovů a provizorní zastřešení střechy torza cihelné střechy, tzv. helmice, na západní věži, která čeká na svou komplexní rekonstrukci. Hrad Kašperk k tomuto účelu pořádá veřejnou sbírku.
7. říjen 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj