ÚvodAktualityVydejte se po stopách zlatokopů na Šumavě
Příroda

Vydejte se po stopách zlatokopů na Šumavě

Chcete si udělat pěkný podzimní výlet nedaleko Sušice? Pak vyzkoušejte naučné stezky u Petrovic mapující stopy dolování zlata na Šumavě v dobách středověku. Sedmnáctikilometrová okružní trasa vede okolím Petrovic na Sušicku a mohou na ni cyklisté i pěší turisté. Kutání zlata v krajině dodnes připomínají ústí středověkých šachet a štol, propady, odvaly nebo haldy vytěžené horniny. Pěším je určena stezka Rýžování zlata o délce sedmi kilometrů.
cesta lesemNaučná stezka dolování zlata o délce 17 km začíná i končí přímo v Petrovicích u Sušice. Je koncipována tak, aby návštěvníky přivedla zpět k výchozímu místu na návsi. Trasu lemuje pět naučných informačních tabulí, u kterých je možné využít současně zbudovaného zázemí pro odpočinek a relaxaci. Hlavním lákadlem trasy jsou však dvě středověká důlní díla, kde se v dávných dobách zlato těžilo – Jírova jáma v blízkosti Dolejšího Těšova u Hartmanic a rozsáhlé zbytky důlního díla nad Dolejším Těšovem v délce zhruba 500 metrů. Šachty a propadliny připomínají těžbu ze 14. a 15. století. Dosud známá hloubka podzemních prostor je asi 70 metrů, důl je přibližně do poloviny zatopen vodou.

nauční stezka petroviceV Petrovicích u kostela zacíná menší okruh Naučná stezka Rýžování zlata. Okružní trasa o délce 7 km začíná v Petrovicích a pokračuje přes Jiřičnou, Kojšice, Chamutice a Trsice zpět do Petrovic. Cestou na vás čeká sedm zastavení, která vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dále se dozvíte něco o rýžování zlata, které bylo pro tuto oblast typické. Stezka prochází prochází také kolem říčky Volšovka, kde se dochovala hrůbate (nebo sejpy), což jsou vyrýžované kopečky písku. Zavede vás také k několika zámečkům tzv. ovesných baronů (v Chamuticích, Kojšicích a Jiřičné), prohlédnete si také několik staletých památných stromů nebo místo kde se vybíralo mýto.

vlčí jámyNejmenší ze stezek v Petrovicích je naučná stezka Vlčí jámy. V dřívějších dobách se na Šumavě vyskytovalo velké množství vlků, kteří páchali značné škody na hospodářských zvířatech místního obyvatelstva. Protože zbraně byly drahé a proti smečce vlků nepříliš účinné, vznikly v 18. a 19. století pasti, tzv. vlčí jámy. Jsou to okolo 4 m hluboké, z lesního kamene nasucho vyzděné a s průměrem jeden a půl metru. Stavěli se při lesních pěšinách kudy procházela zvěř. Past byla zakryta drobnými větvemi, listím, jehličím a trochou hlíny. Nad ní se přivázal kus masa, nebo živá návnada, která měla vlka přilákat. Vlk na návnadu skočil, větve se pod ním prolomily a on spadl do jámy. Ta byla příliš úzká na to, aby mohl vyskočit nebo se z ní vydrápat. U vlčích jam také najdete rozmanité dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou v Petrovicích. Stezka začíná na návsi v Petrovicích, je vhodná pro pěší a měří 3,5 km.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích Gurmánská turistika

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Vyhledávaná šumavská hospůdka u Štěpána je od konce května 2023 znovu otevřená. Provozovatelé slibují výborné steaky, čerstvou a šťavnatou zeleninu a mnoho dalšího.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata Příroda

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Farmářská stezka u Sušice Příroda

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Naučná stezka Vlčí jámy v Petrovicích u Sušice Příroda

Naučná stezka Vlčí jámy v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka Vlčí jámy vás provede lesem nad Vojeticemi k zachovalým tzv. vlčím jamám na chytání šelem. Na šesti informačních tabulích se dozvíte něco o životě zvířat a různých zajímavostech. U vlčích jam se nacházejí dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou.

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice Příroda

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka v Petrovicích u Sušice vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dozvíte se o rýžování zlata které bylo pro tuto oblast typické. Stezka je vhodná pro pěší turisty a měří 7 km.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj