Naučná stezka byla vybudována v areálu bývalého Zlatodolu Roudný, který leží jižně od obce Zvěstov.
Jedná se o
významnou českou
zlatonosnou lokalitu. Býval to
nejvýnosnější zlatodůl bývalého
Rakousko – Uherska. Na lokalitě zlatodolu je zachována řada zajímavých míst po těžbě, která zde probíhala jak ve středověku, tak i v 19. a 20. stol. Na vybraných plochách ovlivněných těžbou vznikly druhotné biotopy hostící silně a kriticky ohrožené druhy, které byly motivem vyhlášení Přírodní památky Roudný.
Návštěvníci naučné stezky jsou provázeni po nejzajímavějších místech zlatodolu.
Stezka má délku 4,5 km. Je navržena jako okružní cesta se dvěma krátkými odbočkami a návštěvník se zde seznámí jak se samotnou technickou památkou (historií a fungováním zlatodolu od dob středověku až po 50. léta 20. století, kdy proběhly poslední průzkumné práce na tomto ložisku), tak živou a neživou přírodou.
Na stezce bylo vybudováno
15 zastavení a každé z nich s
částí pro děti. Na stezce jsou dále umístěna
dětská interaktivní zastavení, kde si mohou děti například vykopat část tavicího kalíšku, udělat si bábovky ze zlatonosného písku vycházejícího z procesu těžby zlata apod. Zastavení byla doplněna dalšími deseti panely s
historickými fotografiemi umístěnými na místo, odkud byly před lety vyfotografovány. Návštěvník tak může porovnat současný stav s fotografií starou i přes 100 let.
Poznejte bájný Zlatodůl Roudný na edukativní stezce s historickými exponáty a aktivitami pro děti.
Naučná stezka Zlatodůl Roudný je cesta v areálu bývalého zlatodolu určená pro návštěvníky, kteří se chtějí dozvědět více o historii a přírodním bohatství této oblasti.
Naučná stezka se nachází jižně od obce Zvěstov, v areálu bývalého Zlatodolu Roudný.
Naučná stezka má délku 4,5 km a je navržena jako okružní cesta se dvěma krátkými odbočkami.
Na stezce jsou vytvořené interaktivní zastavení pro děti, historické panely s fotografiemi a průvodce informující o historii a přírodě zlatodolu Roudný.
Ano, na stezce jsou umístěna speciální interaktivní zastavení, kde si mohou děti vykopat části tavicího kalíšku nebo vytvářet bábovky ze zlatonosného písku.
Ano, na stezce bylo doplněno deset panelů s historickými fotografiemi, kde návštěvníci mohou porovnat, jak se místo změnilo.
Zlatodůl Roudný byl vyhlášen Přírodní památkou kvůli druhotným biotopům, které hostí silně a kriticky ohrožené druhy živočichů a rostlin.
Těžba v Zlatodole Roudný sahá od středověku až po 50. léta 20. století.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.