ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: zlaté poklady českého království, muzea, doly a zlaté štoly
Památky

Věda a historie není nuda: zlaté poklady českého království, muzea, doly a zlaté štoly

Poslechněte si audio verzi článku
Zlatý potok na Šumavě anebo Zlaté Hory v Jeseníkách už pouhým názvem prozrazují, že se tam kdysi těžilo zlato. Těžilo se ale i jinde, třeba v okolí Kašperských Hor nebo v kraji Blanických rytířů. Vydejte se s Kudy z nudy na výlety za zlatem, po zlatých stezkách anebo do expozice plné zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy.
Čechy byly po staletí považovány za zlatonosnou zemi: vypovídají o tom nejen největší poklady naší země, které vám představujeme na Kudy z nudy, ale i spousta míst, nazvaných podle zlata. Zlato se rýžovalo na Otavě, Kocábě, Blanici, Vltavě a v dalších řekách a dodnes se můžete vypravit na výlet do řady zajímavých míst s expozicemi a stezkami zaměřenými právě na dobývání vzácného kovu. Zlato zpracovávali už Keltové v okolí dnešní Prahy nebo Brna, pozdější naleziště byla u Jílového u Prahy, na Šumavě u Kašperských Hor, v okolí Velkého Blaníku nebo třeba ve Zlatých Horách v Jeseníkách. Významná ložiska zlata se ale v českém podzemí nacházejí dodnes. Podle posledních propočtů jde o zhruba 392 tun a jeho hodnota dosahuje stovek miliard korun.


 

Největší ložisko zlata ve střední Evropě

Bezkonkurenčně největší ložisko zlata nejenom v Česku, ale i v celé střední Evropě leží ve Středním Povltaví, ve strmých svazích nad přehradou Slapy. Pod vesničkami Mokrsko a Čelina, a také v oblasti nedalekých Psích hor jsou údajně zásoby zlata za desítky miliard korun. I když se o něm ví, je nedobytné. Za prvé má těžba zlata výrazný negativní dopad na životní prostředí, za druhé by zlatý důl podle odhadů zabral prostor přibližně 400 x 600 x 200 metrů. Kdyby vypukla novodobá zlatá horečka a odpovědné úřady těžbu zlata v Povltaví povolily, z map by zmizela nejenom vesnice Mokrsko, ale zřejmě i velká část Psích hor včetně Veselého vrchu s rozhlednou.


 

Zlatá expozice a zlaté doly v Jílovém u Prahy

Nejlepší proto bude zajít se na zlato podívat do některého muzea – třeba do Regionálního muzeaJílovém u Prahy. Městečko patřilo společně s Novým Knínem a Kašperskými Horami na Šumavě ke slavným zlatohorním městům českého království. Ve zdejším zlatorudném revíru se vytěžilo celkem jedenáct tun zlata a zlatníci z ní vyrobili třeba část Svatováclavské koruny. Jílovský horní úřad sídlil v dolní části náměstí, v historické budově zvané Mince. I když poslední pokusy o těžbu zlata v okolí Jílového skončily v polovině 20. století, Mince je dodnes plná zlata. V budově totiž sídlí Regionální muzeum, zaměřené právě na zlato – a nová expozice, otevřená v září 2024, nabízí unikátní zážitky. Na vlastní oči například uvidíte, jak vypadal podmokelský poklad, který obsahoval 50 kilogramů zlatých keltských duhovek. K vidění i potěžkání tu budou repliky zlatých cihel, uvidíte tunu zlata uspořádanou do podoby pyramidy, pravěké i současné šperky a sbírku pamětních mincí a medailí z produkce České mincovny. Nechybí ani replika největšího nugetu zlata na světě, který vážil neuvěřitelných 87 kilogramů, anebo unikátní vzorky zlata z různých koutů světa.



Obnovená naučná stezka Jílovské zlaté doly vás od muzea dovede do několika štol, kde se zlato skutečně dolovalo, a to do štoly sv. Josefa, štoly sv. Antonína Paduánského a důlního díla Halíře. V hlavní sezoně se sem můžete vypravit na prohlídku.
 

Muzeum zlata a štola Josef v Novém Kníně

Také Muzeum zlataNovém Kníně, připomínající historii hledání a dobývání zlata, města i jeho okolí sídlí v renesanční budově, kde kdysi býval perkmistrovský úřad a mincovna. Část expozice mapuje tradici mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí, leccos se tu dozvíte i o místních tradičních řemeslech. V muzeu vám také poradí, kde v okolí najdete naučné stezky s geologicko-hornickým zaměřením. Některé stopy starých důlních děl v okolí jsou patrné dodnes.



Vyzkoušet můžete třeba naučnou stezku Zlaté Psí hory, která vás seznámí nejenom s obřím ložiskem zlata, ale upozorní na stará i novodobá báňská díla. Částí trasy vede stezka po okraji přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina v příkrém svahu nad Slapskou přehradou, výlet můžete spojit s návštěvou rozhledny Veselý vrch. Cestou také půjdete kolem štoly Josef, vyražené v letech 1981–91 kvůli geologickému průzkumu zlatonosných ložisek. Jen páteřní chodba měří 1 835 metrů, celková délka štol ale přesahuje šest kilometrů. Ve štole funguje podzemní laboratoř pro studenty stavební fakulty ČVUT v Praze; zkoumají tu například materiály, z nichž se budují úložiště radioaktivních odpadů.
 

Zlato ze Zlatých Hor

V okolí Zlatých Hor v Jeseníkách se zlato dobývalo zřejmě už na přelomu 10. a 11. století. Největšího rozkvětu dosáhla těžba v 16. století, kdy tu byly objeveny valouny zlata vážící 1,38 a 1,78 kilogramů. Symbolický poslední vozík ze štol vyjel v roce 1993 a těžba se zastavila. Zlatou horečku ale dodnes připomíná Městské muzeum a hlavně atraktivní zlatokopecký skanzen Údolí ztracených štolnaučnou stezkou, hornickou osadou a replikami středověkých zlatorudných mlýnů. Můžete si tu zkusit rýžování, kromě toho ale uvidíte, jak se drtila zlatá ruda a při troše štěstí si kousíček zlata odnesete domů. Zlatokopecké tradice ovšem v kraji žijí dál: v areálu se každý rok konají akce Otvírání jesenického Klondiku anebo soutěž O putovní zlatou pánev starosty Zlatých Hor. Do Zlatých Hor se také pravidelně sjíždějí světové zlatokopecké špičky, a to v letech, kdy se tu koná mistrovství světa v rýžování zlata.


 

Další zlaté výlety: zlatodůl Roudný a Brdy

Za zlatem se také můžete vypravit k Velkému Blaníku do zlatodolu Roudný. Nejstarší zmínky o něm pocházejí z roku 1337, kdy král Jan Lucemburský dal tamní doly do zástavy Petrovi z Rožmberka. Dodnes jsou na svazích kopce nad vsí Roudný patrné známky někdejší povrchové těžby, později byly hloubeny také první šachty. Středověkou těžbu, během níž byla vytěžena až jedna tuna zlata, patrně ukončily husitské války.



Později se dolování zlata obnovilo a Roudný zažil časy největší slávy na začátku 20. století, kdy se tu vytěžilo nejvíc zlata v celé Evropě. Za první republiky byl důl zatopen, podle některých odhadů ale pod zemí dodnes leží asi dvacet až třicet tun zlata. S historií a fungováním zlatého dolu vás seznámí naučná stezka, která začíná na návsi v Roudném. Okruh má patnáct zastavení a měří zhruba pět kilometrů.

Další významnější ložiska zlata se nacházejí u Voltýřova, části obce Klučenice, a v Petráškově hoře u Rožmitálu pod Třemšínem, na území chráněné krajinné oblasti Brdy.
 

Zlato: co o něm nevíte?

  • Znáte největší zlatou minci světa, vyrobenou gravírováním? Váží 130 kilogramů a byla vyrobena v roce 2019 ke 100. výročí samostatné československé měny.
  • Zlato bylo prvním kovem, který kdy lidé začali těžit a zpracovávat. Nerezaví, je odolné vůči kyselinám, vnějším vlivům, soli i zásadám.
  • Zlato je téměř třikrát těžší než železo a jen pro představu, 1 centimetr krychlový váží přibližně 19,3 gramů. Docela malá cihlička s rozměry 20 x 10 x 5 centimetrů tak váží více než 19 kilogramů.
  • Nejstarší zlatý šperk původem z dnešního Česka pochází z naleziště u Toušeně poblíž Brandýsa nad Labem. Jde o spirálovou ozdobu vlasů, jejíž stáří se odhaduje na 4 800 let.
  • První české zlaté mince se začaly razit za vlády Jana Lucemburského.
  • Pevnost a odolnost zlata posilují slitiny dalších kovů, jejichž smícháním vzniká bílé, žluté či růžové zlato. Například bílé zlato se skládá z čistého zlata, zbytek pak tvoří slitiny niklu, stříbra a zinku. Žluté zlato je slitinou čistého zlata, stříbra a mědi, a růžové nebo červené zlato se od něj liší pouze rozdílným poměrem stříbra a mědi.
  • Dodnes bylo na světě vytěženo 200 000 tun zlata, podle odhadů ale stále pod zemí zůstává zhruba 80 % nevytěžených zásob.
  • Zlato se těží ve většině zemí světa ve na všech světadílech, zhruba polovina zlatých dolů se nachází v Kanadě.
  • Největším producentem zlata je Čína, odkud pochází asi 15 % celkové světové produkce zlata.
  • V Česku je slavný nález Křepického zlata, balvanu s hmotností asi dva kilogramy.
Poštovní štola u Zlatých Hor Památky

Poštovní štola u Zlatých Hor

Ve Zlatých Horách na Jesenicku si můžete prohlédnout historickou zlatorudnou štolu, ve které se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb ukrývá i zbytky pomůcek po ruční těžbě, barevné náteky minerálů i křišťálové jezírko.

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor Kultura

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Netopýři v Amálině údolí Příroda

Netopýři v Amálině údolí

Údolí Zlatého potoka na Šumavě, ve 14. století zlatokopecký revír, dnes základna pro vědce a útočiště vzácných létajících savců. V chladném období roku zdejší štoly slouží jako zimoviště letounů – zjištěno tu bylo již 14 druhů.

Znáte naše geoparky?

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Různorodost neživé přírody – pestrost tvarů, půd, hornin a procesů, které je utvářejí, připomíná každoročně 6. října Mezinárodní den geodiverzity.

Doly, jeskyně a propasti: vydejte se na cestu do nitra Země

Doly, jeskyně a propasti: vydejte se na cestu do nitra Země

Tam, kde před staletími i desítkami let naši předci v potu tváře dobývali nerostné bohatství, dnes najdeme pozoruhodná důlní díla. A naopak v přírodních jeskyních můžeme obdivovat sílu živlů, které je utvářely. Vydejte se s námi na cestu do nitra Země! Kudy z nudy vás provede nejzajímavějšími podzemními zajímavostmi a hornickými památkami České republiky.

Procházka okolím Zlatých hor

Procházka okolím Zlatých hor

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i pohnutou historii druhé světové války. Pojďte se projít k rozhledně Biskupská kupa, okolo štol pod Příčným vrchem i k tajemstvím opředené vyhlídce Hříbek. Na závěr si můžete prohlédnout muzeum těžby zlata ve zlatorudných mlýnech.

Přírodní park Písecké hory Příroda

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata Příroda

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice – Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy – tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly Příroda

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata Příroda

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Hornická naučná stezka ve Zlatých Horách Příroda

Hornická naučná stezka ve Zlatých Horách

Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo 10 vyhlášeno za kulturní památky. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s příklady těžby sedimentů i primárních rud a jejich úpravou, od nejstarších až po novodobá díla.

Amálino údolí na Šumavě Příroda

Amálino údolí na Šumavě

Kaňonovité údolí Zlatého potoka včetně rozsáhlého prameniště na svazích Ždánova je přírodní rezervace ležící jihovýchodně od Kašperských Hor a v CHKO Šumava. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1994.

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky Příroda

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny seznamuje s rozmanitostí a bohatstvím přírody Jizerských hor i s historickými pozoruhodnostmi. Začíná u prvního zastavení na jižním okraji Jizerky a končí u vyhlídky do vrchoviště v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky.

Lorenzova – Vavřincova huť v údolí lapků Památky

Lorenzova – Vavřincova huť v údolí lapků

Ojedinělá technická památka starého hutnictví stojí na Drakově na trase z Mnichova na Rejvíz v údolí říčky Černá Opava. Dřevouhelnou huť vybudovali bratři Krischovi kolem roku 1807 a je opravdu jediným dochovaným exponátem svědčícím o proslulé železářské oblasti v sudetech.

Jílové u Prahy

Jílové u Prahy

Jílové leží asi 20 km jižně od Prahy nedaleko pravého břehu řeky Sázavy. Je obklopené masivní pahorkatinou, která společně s údolím tvoří jedno z nekrásnějších míst v okolí Prahy. Nezaměnitelná romantická atmosféra tohoto místa byla vyhledávána již od minulého století a je tomu tak i v době současné.

Kašperské Hory

Kašperské Hory

Pokud Kutná Hora bývala stříbrnou pokladnicí českého království, pak Kašperské Hory byly jeho zlatým pokladem. Svědkem zlaté historie jsou zbytky dolů, královský hrad Kašperk, gotické kostely sv. Markéty a sv. Mikuláše i náměstí s barokní radnicí se třemi štíty, která patří k nejhezčím v Česku.

Zlaté Hory

Zlaté Hory

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i čarodějnických procesů. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte do skanzenu zlatorudných mlýnů, projděte se planinami kolem Rejvízu k Velkému mechovému jezírku anebo si vyšlápněte k rozhledně na Biskupské kupě.

Tramping – český fenomén pro trávení volného času v přírodě

Tramping – český fenomén pro trávení volného času v přírodě

Zlatá řeka, skály, divoká příroda a romantika Divokého západu přilákaly ve dvacátých letech 20. století do Posázaví první trampy. Zrodil se fenomén, který žije dodnes. Víkendové úniky do světa dálek, volnosti, nádherných dobrodružství a kamarádství. Označení trampové pak bylo převzato z knížek Jacka Londona, který tak označoval tuláky bez domova.

Podmokelský poklad – největší zlatý poklad v Evropě

Podmokelský poklad – největší zlatý poklad v Evropě

V červnu 1771 se po prudkých deštích rozvodnil potok protékající obcí Podmokly na Rokycansku. V jeho podemletém břehu pak 12. června objevil místní nádeník Janota dosud největší objevený zlatý poklad v Evropě. Vážil čtyřicet až padesát kilogramů a obsahoval několik tisíc mincí, které by dnes měly hodnotu asi půl miliardy korun.

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy Příroda

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy

Objevte Šumavu tak, jak ji znají jen ti, co tu žijí. Jděte tam, kam davy nechodí a pochopte ji v souvislostech. V malých skupinkách – s osobním doprovodem – o krajině, zvířatech, stromech, lidech a jejich příbězích – cestou necestou, starými lesy.

Hornické muzeum Rudolfov Kultura

Hornické muzeum Rudolfov

Hornické muzeum sídlí v nově zrekonstruovaném domě někdejšího královského báňského úřadu v Rudolfově při staré silnici z Českých Budějovic do Třeboně. Perkmistrovský dům, ve kterém se muzeum nachází, byl vystavěn krátce po povýšení Rudolfova na svobodné horní město císařem Rudolfem II roku 1585.

Křepické zlato – nejslavnější jihočeské zlato

Křepické zlato – nejslavnější jihočeské zlato

Nejslavnější jihočeské zlato pochází z Křepic u Vodňan. Roku 1927 se při opravě cesty nalezl balvan, obsahující asi 2 kg zlatých plechů, z nichž největší měřil 8 cm. Balvan pocházel z Hasíkova lomu u Křepic. Následně vypukla doslova zlatá horečka, ale žádné další zlato se nenašlo. Až v roce 1965 se při výkopu kanalizace ve Vodňanech narazilo znovu na zlato v materiálu. který pocházel z Hasíkova lomu. Skromné zbytky nálezu z roku 1927 jsou dnes uloženy v Národním muzeu v Praze a v muzeích v Českých Budějovicích, Písku a Vodňanech.

Jeseník

Jeseník

Město sevřené mezi horami se jmenuje Jeseník teprve od roku 1947. Předtím byl znám jako Vriwald, Frei vom Walde či Freiwaldau, česky Frývaldov. V jeho historii cinká zlato a stříbro, zaznívá křik čarodějnic týraných při inkvizičních procesech, ale je také známý léčivou sílou pramenů a vzduchu.

#světovéČesko a Kašperské Hory: Cestou zlatokopů v Amálině údolí

#světovéČesko a Kašperské Hory: Cestou zlatokopů v Amálině údolí

Šumava byla zlatou pokladnicí českého království. Zlato tu rýžovali už Keltové, největšího rozmachu těžba dosáhla ve 14. století za Jana Lucemburského a Karla IV. a zlatem dodnes zvoní řada šumavských místních názvů. Chcete se podívat do jednoho z hlavních zlatonosných revírů? Vydejte se do Kašperských Hor a nechte se vést cestou zlatokopů – kudy jinudy než po březích Zlatého potoka?

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Jestli existuje cestovatelské nebe, v neděli 27. září tam proběhne velký mejdan: k oslavě mezinárodního dne cestování se sejdou všichni čeští cestovatelé, slavní i ti zapomenutí. Protože i vy nepochybně patříte mezi vášnivé výletníky, stojí za to si některé z vašich předchůdců připomenout.

#světovéČesko a rašeliniště v Krkonoších, na Šumavě anebo v Alpách

#světovéČesko a rašeliniště v Krkonoších, na Šumavě anebo v Alpách

Tajuplná díky své odlehlosti i nedostupnosti a opředená řadou mýtů: to jsou rašeliniště. Po některých se pohodlně projdete po dřevěných chodníčcích, do jiných se nikdy nedostanete: o to se postará podmáčená půda a hloubka až deset metrů. Kde najdete ta největší, nejhezčí a nejzajímavější?

Království Zlatokopa Henryho Zážitky

Království Zlatokopa Henryho

Poznáte neuvěřitelnou životní cestu legendy československého trampingu a zlatokopectví Zlatokopa Henryho.

#světovéČesko a mrazivá pověst z hradu Kašperk

#světovéČesko a mrazivá pověst z hradu Kašperk

Že středověké hrady vypadají jeden jako druhý a snadno si je spletete? Kdepak, šumavský hrad Kašperk je skutečný originál a najít jemu podobný dá docela práci. Než se ale vypravíme na romantický hrad Gallenstein ve Štýrských Alpách, trochu se po Kašperku porozhlédneme. Ostatně i když jste tu už třeba byli stokrát, jste si jistí, že znáte všechna jeho tajemství?

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu Příroda

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech Příroda

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí Příroda

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí

Naučná stezka do Amálina údolí vás provede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od 14. do 20. století. Stezka je doplněna informačními cedulemi.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky