Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.
Málokterý zámek byl tak básníky opěvován jako
Humprecht. Stojí na čedičovém vrchu nedaleko
Sobotky na Jičínsku, má elipsovitý půdorys a projektoval ho známý pražský architekt italského původu
Carlo Lurago jako volnou
parafrázi na Galatskou věž v Istanbulu. V letech 1666-1672 dal zámek postavit známý barokní kavalír Jan Humprecht
Černín z Chudenic,
vyslanec v Benátkách, císařův dvořan a důvěrník.
Je to opravdu pozoruhodná stavba
ozdobená tureckým půlměsícem, s unikátní hodovní síní vysokou 16 metrů. Vznikl tak akustický sál, který v Evropě nemá obdoby. Návštěvníci si mohou jeho
šestinásobnou ozvěnu sami vyzkoušet. Interiéry zámku připomínají dobu, kdy je obývala rodina Černínů.
Zámecký okruh zahrnuje expozice v přízemí zámku s černou kuchyní a knihovnami, první poschodí s akustickou hodovní síní a místnostmi připomínající využití zámku rodinami Černínů a Netolických v 17. – 19. století. Prohlédnete si tak galerie, salónky a ložnice. 2. okruh nabízí tématické výstavy, v roce 2016 výstava k výročí dobudování železniční trati Mladá Boleslav – Stará Paka před 110 lety a výstava obrazů Člověk a příroda Vlasty Brožové.
Z
ochozu zámku se otevírá hezký
rozhled do širokého okolí s dalšími památkami
Českého ráje (např.
Kost,
Trosky atd.).
Z historie loveckého zámečku Humprecht
Humprecht je
barokním loveckým zámkem, který byl postaven na objednávku Jana Humprechta Černína z Chudenic. Stavba byla dokončena roku 1668 a zámek dostal po svém zakladateli jméno
Humprechtsberk, což se postupem doby v běžné komunikaci zkrátilo na Humprecht. V roce 1678 nový zámek vyhořel, Jan Černín jej ale nechal opět opravit.
Černínové využívali Humprecht jako
místo odpočinku a výchozí bod pro honitbu. V roce 1738 koupil zámek Václav Kazimír Netolický z Eisenberka a jeho rod vlastnil Humprecht až do roku 1872, kdy jej získal
Flaminio Cavaliere dal Borgo. Zámek tehdy chátral a v roce 1926 byl v rámci pozemkové reformy převeden
městu Sobotka. Zámek byl opraven a
dodnes je v majetku města.
Rekonstrukce zámečku 2021 – 2023
Od dubna 2021 se pracovalo na zevrubné rekonstrukci zámku Humprecht. Kromě zednických prací byl zámek elektrifikován. Nově v památce vznikla expozice lovectví.
Stavbu čekala výměna kletovaných omítek, oprava cihlových podlah v přízemí, renovace truhlářských částí, péče o kamenná ostění oken, dílčí stavební úpravy, kdy v samotné věži bylo zhotoveno vřetenové schodiště, aby se lidé mohli podívat až pod střechu památky. Zcela novou tvář získala i pokladna v přízemí a nejviditelnější změnou obnova fasády zámku a částečná oprava střešní krytiny.
Objevte fascinující historii a jedinečnou akustiku zámku Humprecht, který je zdobený impozantní 16m vysokou síní s neopakovatelnou ozvěnou.
Největší zajímavostí zámku Humprecht je 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8 sekundovou několikanásobnou ozvěnou.
Zámek Humprecht navrhl pražský architekt italského původu Carlo Lurago jako volnou parafrázi na Galatskou věž v Istanbulu.
Stavba zámku Humprecht probíhala v letech 1666-1672.
Zámek nabízí prohlídky historických interiérů, akustickou hodovní síň a tematické výstavy zaměřené na historii a kulturu.
Hlavními majiteli byli Jan Humprecht Černín z Chudenic, rodina Černínů, Václav Kazimír Netolický z Eisenberka a Flaminio Cavaliere dal Borgo.
V roce 1678 zámek vyhořel, ale byl následně obnoven na náklady Jana Černína.
Proběhla zevrubná rekonstrukce zahrnující elektrifikaci, výměnu omítek, opravy truhlářských částí, péče o kamenná ostění oken a obnova fasády.
Během rekonstrukce byla do zámku přidána nová expozice lovectví a vřetenové schodiště v samotné věži.
Z ochozu zámku se otevírá krásný rozhled do širokého okolí, kde lze vidět další památky Českého ráje jako je Kost a Trosky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.