Návštěvníkům Luhačovic a lázeňským hostům začala opět sloužit věhlasná Vila pod lipami. Přes půl století sloužila jako sídlo místního muzea, po rozsáhlé rekonstrukci jí Lázně Luhačovice a. s. vrátily původní podobu i ubytovací účel.
Vila pod lipami stojí
na místě původního Slanovodského mlýna z roku 1699. Ten v roce 1883 přestavěl lázeňský správce a stavební mistr Václav Pirchan na obytný dům. Bydlel v něm také zakladatel Akciové společnosti lázní Luhačovických a první ředitel MUDr. František Veselý se svou druhou ženou Marií Calmou. Ta se zde seznámila se skladatelem Leošem Janáčkem, který se v Luhačovicích často léčil, a právě ona mu následně pomohla otevřít vytouženou cestu do pražských a evropských hudebních síní. Více než půl století – od roku 1943 do roku 2005 –
ve vile sídlilo Muzeum Luhačovického Zálesí. To se přestěhovalo do Městského domu kultury Elektra, kde v červenci 2007 otevřelo svou novou expozici.
V klidném centru lázní,
uprostřed lázeňského parku s minerálními prameny a fontánami leží Vila pod lipami. Tato kulturní památka, původně mlýn z první poloviny 17. století, poskytuje po celkové rekonstrukci lázeňským hostům
netradiční ubytování v pokojích vybavených stylovým nábytkem. Dobový interiér dotvářejí původní dřevěné stropní trámy v pokojích a v přízemí. Pokoje s krásným výhledem do parku jsou nadstandardně zařízené a ve všech je hostům k dispozici bezplatné kabelové připojení k internetu, televize, telefon, lednice a varná konvice.
Vila pod lipami je vzdálena jen pár kroků od Společenského domu, ve kterém je poskytováno stravování. Za lázeňskými procedurami se dochází
do nedalekých balneoterapeutických zařízení. Příznivci tenisu také ocení polohu Vily pod lipami přímo vedle antukových tenisových kurtů pod pramenem Ottovka. Vila s bohatou historickou pamětí je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR a
je i součástí souboru staveb nominovaných na zapsání do seznamu UNESCO. Je příkladem architektury tzv. alpského stylu konce 19. století.
Vila pod lipami v Luhačovicích nabízí návštěvníkům ubytování v historickém alpském stylu, obklopeném lázeňským parkem s minerálními prameny.
Původní budova, na místě které stojí Vila pod lipami, byla postavena v roce 1699.
Zakladatelem byl MUDr. František Veselý.
Marie Calma, která se zde setkala s Leošem Janáčkem, mu pomohla otevřít cestu do pražských a evropských hudebních síní.
Vila pod lipami sloužila jako muzeum více než 60 let, od roku 1943 do roku 2005.
Vila je umístěna blízko Společenského domu pro stravování a nedaleko balneoterapeutických zařízení. Přímo vedle se nachází i antukové tenisové kurty.
Vila je příkladem architektury tzv. alpského stylu z konce 19. století.
Hosté mohou očekávat stylově zařízené pokoje s původními dřevěnými stropními trámy, moderní vybavení a krásný výhled do parku.
Ano, Vila je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR a je součástí souboru staveb nominovaných na zapsání do seznamu UNESCO.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.