Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.
V zámku je zřízena
zcela prohlídková trasa, čítající
21 zpřístupněných místností, mezi nimiž vyniká především klasicistní schodišťová hala z první poloviny 19. století, velký salon a obě zámecké knihovny. Nejznámějším interiérem je velká pozdně secesní knihovna, zařízená podle návrhu architekta
Hanse Prutschera v roce 1909. Je v ní uloženo na 17 tisíc knih různých vědních oborů i krásné literarury.
Místnosti prvního patra prošly v uplynulých letech náročnou rekonstrukcí a byly
zařízeny podle autentických dokladů. Upoutají vás především intimní a životné soukromé pokoje, například
apartmá Friedricha Ferdinanda Dalberga (+1908), ve své době známého přírodovědce, jehož sbírky jsou zde také vystaveny. Od roku 2022 je na zámku v Dačicích otevřen
Sál předků a
Společenský sál.
Městské muzeum a galerie Dačice nabízí kromě stálých expozic např. krátkodobé výstavy, badatelské a informační služby,
odbornou knihovnu se studovnou a
prodej publikací, upomínkových předmětů atd. Za zámkem se rozkládá zámecký přírodně-krajinářský park o rozloze 10 ha. Za letních večerů ožívá nádvoří zámku koncerty a divadelními představeními.
Z historie zámku
Dačice byly v 16. století centrem rozsáhlého
panství Krajířů z Krajku, šlechtického rodu pocházejícího z Korutan. Ti zde nejprve nechali postavit v roce 1579 tzv.
Starý zámek (dnes sídlo Městského úřadu).
Nový zámek, rovněž v
renesančním slohu, postavil pro Oldřicha Krajíře koncem 16. století italský stavitel Francesco Garof de Bissone.
Zámek byl později
upraven barokně a v letech 1830-1832 klasicistně. V průběhu staletí vlastnil zámek např. Vilém Dubský z Třebomyslic, rod Berků a Fürstenberků a
Heinrich Karl hrabě z Osteinu, který koupil panství v roce 1728 a nechal ho barokně přestavět a nově zařídit. Architekt Francesco Camelli navrhl
úpravu zámecké věže, do které byly vsazeny hodiny, datované rokem 1713. K zámku byla přistavěna kuchyně, v interiérech prvního patra se dochoval
y bohatě intarzované parkety.
Nejslavnějším rodem, který zámek vlastnil, byl
šlechtický rod Dalbergů, na který přešel zámek v roce 1809 dědictvím. Dalbergové zámek přestaveli do jeho současné podoby, ale po vymření rodu v roce 1940, se zámek stal majetkem
rodu Salm-Salm. Na základě tzv. Benešových dekretů byl v roce
1945 zestátněn a vzápětí i zpřístupněn veřejnosti. Zámek je otevřený od dubna do října, zámecky park pak po celý rok.
Poznejte Nový zámek v Dačicích, jeho nádherné interiéry, klasicistní úpravy a bohatou historii šlechtických rodů. Otevřeno duben-říjen.
V Novém zámku v Dačicích můžete obdivovat nádherně zdobené interiéry, klasicistní schodišťovou halu, velký salon, dvě zámecké knihovny a Městské muzeum s galerií.
Nový zámek v Dačicích byl původně postaven v renesančním stylu, byl později upraven barokně a nakonec přetvořen do klasicistního stylu.
Místnosti prvního patra Nového zámku v Dačicích prošly náročnou rekonstrukcí, při které byly zařízeny podle autentických dokladů.
Nový zámek v Dačicích je otevřený pro veřejnost od dubna do října.
Za letních večerů se na nádvoří zámku konají koncerty a divadelní představení.
Posledním soukromým vlastníkem Nového zámku v Dačicích byl rod Dalbergů, po kterém zámek přešel do vlastnictví rodu Salm-Salm až do jeho zestátnění v roce 1945.
V pozdně secesní knihovně v Novém zámku je uloženo přibližně 17 tisíc knih různých vědních oborů i krásné literatury.
Nový zámek se nachází ve městě Dačice, na cestě mezi Telčí a Slavonicemi.
Městské muzeum a galerie Dačice nabízí stálé expozice, krátkodobé výstavy, badatelské a informační služby, odbornou knihovnu se studovnou a prodej publikací a suvenýrů.
Nový zámek v Dačicích byl centrem rozsáhlého panství a během staletí jej vlastnily významné šlechtické rody, včetně odborníka na přírodní vědy Friedricha Ferdinanda Dalberga.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.