ÚvodAktualityEHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích
Kultura

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

  • 6. září 2024
Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.

zámekHistorie EHD spadá do roku 1984 do Francie, odkud se tato myšlenka – posílení kulturního a historického povědomí v kontextu evropském i celosvětovém, šířila dále a získávala si četné příznivce. Do výčtu zemí, které se k pořádání a hlavně myšlence EHD připojily, patří i Česká republika a to od roku 1991. EHD se snaží o propojení kultury, posílení informovanosti o historii a tradicích své země, Evropy, světa, o ochranu památek, respektování kultur a ochrany kulturního dědictví v nejširším smyslu slova. V září se proto návštěvníkům otevírají i prostory běžně nepřístupné, prohlídky jsou obohacovány o výklad zaměřený např. na architekturu či technické zázemí. Ve snaze oslovit nejširší veřejnost jsou pořádány i akce doprovodné, jako jsou koncerty a divadelní představení. Objekty ve správě Národního památkového ústavu se k EHD zajímavým programem připojují každoročně, zavítat můžete ale i do objektů ve správě měst a obcí. A kam konkrétně se můžete těšit letos?
 

Středočeský kraj

Zámek Růžkovy Lhotice 7.–8.9.
Růžkovy LhoticeZámek Růžkovy Lhotice je otevřen za symbolické vstupné 1 Kč. Můžete si prohlédnout expozici Kraj tónů. Také výstavu Hudební krajinou. Umělecké fotografie přibližují místa na Podblanicku, kde pobývaly hudební osobnosti jako Bedřich Smetana, Josef Suk, Jan Dismas Zelenka, Gustav Mahler a další.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka 7.–8.9.
Zámek ve Vlašimi, původně středověký hrad připomínaný v písemných pramenech z roku 1318, se v roce 1988 stal hlavním sídlem muzea. Zámek Vlašim bude otevřen za symbolické vstupné 1 Kč. V přilehlém parku bude městská akce Vlašimská vidlička.

Hrádek Kutná Hora 14.–15.9.
Gotický patrový palác s věží a dvěma arkýři. Uvnitř paláce se nachází místnosti zaklenuté křížovými žebrovými klenbami, srub s malovaným povalovým stropem a sál s renesančním malovaným stropem. Vstupné na komentované prohlídky výstav a expozic za 1 Kč.

Zámek LiběchovZámek Bělá pod Bezdězem 15.9.
Zámek stojí na místě, kde v době založení města byla tvrz, podle posledních poznatků archeologů se jednalo spíše o hrad. Naše brány budou otevřeny od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 a vstup bude zdarma pro všechny návštěvníky. Přijďte se podívat do zdejších expozic, věnovaných především souvislostem s místní historií (loupežníci, loutky, dětká manufaktura) a prozkoumat genius loci tohoto místa.

Zámek Liběchov 14.–15.9.
Liběchovský zámek byl těžce postižen za povodně v roce 2002. Sala terrena představuje jednu z jeho nejzajímavějších částí – je zdobena malbami Josefa Navrátila.
 

Plzeňský kraj

Zámek Josefa Hlávky Lužany 7.–14.9.
jízdárna světceZámek je spjat se jménem Josefa Hlávky, který je největší český mecenáš, architekt a stavitel – zakladatel Nadání J.,M.a Z. Hlávkových, České akademie a Národohospodářského ústavu. Památka je přístupná za běžné vstupné, ale nabízí akce navíc (vstupné je za 100 Kč, snížené pro děti, důchodce a studenty za 50 Kč).

Jízdárna Světce Tachov 14.9.
V areálu Světce se nachází konvent bývalého Paulánského kláštera, zřícenina zámku a stavba jízdárny postavena knížetem Windischgrätzem roku 1861. Dny Evropského dědictví budou v letošním roce  v Tachově ozvláštněny nejen doprovodným programem, kostýmovými prohlídkami, ale i jídlem. Akce je propojena s Tachovským food-festem.

Spálené PoříčíZámek Tachov 14.9.
Zámek nabízí jak historické expozice, tak moderní galerii. K vidění budou kostýmované prohlídky. Tachovský zámek stojí na místě původního středověkého hradu. Svoji současnou podobu získal na přelomu 18. a 19. století, kdy ho tady nechal vystavět nový majitel tachovského panství Josef Mikuláš Windischgrätz v tehdy moderním klasicistním stylu.

Zámek Spálené Poříčí 15.9.
Zámek byl postaven v roce 1617 Adamem Vratislavem z Mitrovic na místě dřívější tvrze. Z této pozdně renesanční doby jsou dochována 3 křídla zámku, sgrafitová výzdoba nádvoří a 2 unikátní pískovcové portály. Po celý den si návštěvníci budou moci prohlédnout zámecké muzejní expozice zdarma. V okolí zámku i na nádvoří bodou probíhat městské slavnosti s bohatým programem – hudba, divadlo, řemeslné trhy, projížďky bryčkou...
 

Karlovarský kraj

Hrad LoketHrad Loket 7.9.
Pověstmi opředený je hrad Loket u Karlových Varů, jehož vznik se datuje do období vlády Přemysla Otakara I. (1197-1230). Památka je od 17:00 do 20:00 hodin přístupná za snížené vstupné.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou 7.9.
Bečovské panské sídlo se skládá z jedinečného souboru architektonických slohů jednotlivých období. Celému areálu dominuje mimořádně dochovaný gotický hrad z poč. 14. století. Památka je přístupná za běžné vstupné, ale nabízí akce navíc. Nově obnovené Pluhovské domy nabízejí moderní volně přístupnou muzejně galerijní expozici románského relikviáře sv. Maura, spolu s korunovačními klenoty nejvzácnější zlatnickou památkou na území České republiky a dolní barokní zámek pak tradiční prohlídku s průvodcem zámeckými interiéry. Z
exteriérové nabídky lze doporučit bezplatně přístupnou interaktivní naučnou stezku kolem hradu, hradní vyhlídku, horolezeckou stěnu, cvičnou archeologickou lokalitu, herní prvky z minulosti či půjčovnu kostýmů a nebo petangueové  hřiště.

zámek ostrovZámek Ostrov 7.9.
Současná podoba zámeckého areálu je výsledkem úprav a přestaveb prováděných velkovévody toskánskými v průběhu 19. a počátkem 20. století. Památka je přístupná zdarma a nabízí tři historické expozice: Multimediální expozice Zámecká zahrada v proměnách času – svět múz a nadpozemské krásy nejen o Zámeckém parku kdysi zvaném osmý div světa; Expozice Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc, ražba slavného stříbrného jáchymovského tolaru a Ostrovský porcelán PULS – výběr z rozsáhlé sbírky porcelánu z produkce kdysi slavné porcelánky Pfeiffer & Löwenstein Schlackenwerth.

Chebský hrad – císařská falc 11.9.
Císařská falc byla vystavěna ve 2. polovině 12. století na místě slovanského hradiště z 9. – 11. století. Ve středu 11. 9 . je památka přístupná zdarma.
 

Jihočeský kraj

zámek TřeboňStátní zámek Třeboň 7.–8.9. a 14.–15. 9.
Renesanční zámek Rožmberků, Švamberků a Schwarzenbergů situovaný kolem čtvercového nádvoří, obklopený anglickým parkem, se řadí svou rozlohou mezi největší jihočeské zámecké areály. Památka je přístupná za běžné vstupné, ale nabízí akce navíc. Na speciální prohlídce připravené u příležitosti Dnů evropského dědictví se dozvíte, jak se Schwarzenbergové, kterým třeboňský zámek patřil od roku 1660, angažovali v 19. století ve stavbě železnic, ve vedení drážních společností a podpoře lokálních projektů. Železnice udělala v průběhu století páry obrovskou kariéru a Schwarzenbergové u toho nesměli chybět.

hrad soběslavSoběslavský hrad 7.9.
V rámci dnů EHD je možno zhlédnout prostory knihovny v hradním paláci, sklepní prostory hradu s lednicí, věž Hlásku. Na nádvoří hradu  a v parku u hlásky bude pro Vás připraven bohatý kulturní program Soběslavských slavností dožínkových.  Knihovna bude otevřena od 15.00 – 20.00 hod.

Zámek Dačice 14.–15.9.
Městské muzeum a galerie v jižním křídle státního zámku Dačice. Památka je přístupná zdarma.
 

Ústecký kraj

hrad StřekovHrad Střekov v Ústí  7.–8.9. a 14.–15. 9.
Hrad měl střežit přilehlý vodní tok a zajistit vybírání cla. Rok 1563 je pro hrad významný především tím, že je jeho majiteli stali páni z Lobkowicz, kteří vlastní hrad dodnes. Památka je přístupná za běžné vstupné, ale nabízí prohlídky hradu s průvodcem.

Hrad Litoměřice 7.9.
Bývalý královský hrad vznikl zřejmě již ve 2. polovině 13. století. První písemné zmínky jsou z doby vlády Karla IV, který zde i několikrát pobýval. Vstup bude umožněn návštěvníkům zdarma.

velké březnoZámek Nový Hrad 7.9.
Barokní zámek ze 16. století bude přístupný za snížené vstupné. Těšit se můžete na organizované prohlídky zámeckých prostor zajistí naši průvodci, zámecká věž bude přístupná samostatně.

Kadaňský hrad 7.–8.9.
Hradební expozice zavede návštěvníky kadaňského hradu do historie této památky. Památka je přístupná zdarma.

Státní zámek Velké Březno 7.–8.9.
Zámek ve Velkém Březně dal vystavět ve stylu pozdního empíru hrabě Karel Chotek v letech 1842–1845. Památka je přístupná za běžné vstupné, ale nabízí akce navíc – kostýmované a hrané scénky z příprav poslední korunovace v Čechách.

klášterec nad ohříZámek Klášterec nad Ohří 7.–8.9.
V Klášterci nad Ohří se koná Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2024. Významné historické šlechtické sídlo severozápadních Čech. V zámku je nainstalována expozice porcelánu od porvopočátků po dnešek ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. V okolí zámku se nachází 9 hektarový anglický park. Před zámkem se nachází sala terrena, barokní patrová budova s terasou. Památka je přístupná zdarma.

Zámek Krásné Březno 12.9.
První písemná zmínka o zámku je v listině knížete Spytihněva II. z roku 1057. Památka je přístupná 12. 9. zdarma a samostatně, a to od 10:00 do 16:00 hodin.

zámek trmiceZámek Trmice 8.–15.9.
Zámek byl postaven v letech 1856 – 1863 v novogotickém tudorovském slohu předním českým rodem Nosticů. Památka je přístupná za běžné vstupné, ale nabízí akce navíc – prohlídky zámku s průvodcem (začátky prohlídek v 10:00, 13:00 a 15:00).

Zámek Roudnice nad Labem 14.9.
Památka je přístupná zdarma, komentované prohlídky proběhnou v časech 9:30, 11:30, 13:30 a 15:30. Z důvodu omezené kapacity je potřeba vyzvednout si vstupenku zdarma v Informačním a dopravním centru Podřipska (Arnoštova 88, Roudnice nad Labem).
 

Liberecký kraj

zámek SychrovStátní zámek Sychrov 7. 9. V zámecké oranžérii proběhne od 18:00 hodin Koncert slavných árií a písní – na programu jsou díla  B. Smetany, A. Dvořáka, W. A. Mozarta, R. Wagnera a G. Pucciniho. Zároveň si dovolujeme upozornit, že z důvodu filmování bude 9. září uzavřena zámecká zahrada, 10. září bude uzavřen celý areál včetně zámku.

Státní hrad Bezděz 7.–8. 9.
V gotické hradní kapli budou vystaveny vzácné dřevořezby z bezdězské křížové cesty a bude otevřen ochoz v královské kapli. Ta má nové okenní vitráže ve východní a jižní části. Během celého víkendu budou na Bezdězu vystupovat šermíři a také zde bude kovářská dílna.

GrabštejnStátní hrad Grabštejn 7.–8. 9.
Po oba dny možnost zúčastnit se tzv. Kastelánské prohlídky od 16 hodin. Kastelánská prohlídka je prodloužená prohlídka interiéry i exteriéry hradu, která se zaměřuje na konkrétní historické období či osoby z dějin hradu. V sobotu je doplňujícím programem také od 18:30 hodin přednáška Filipa Langera k jeho výstavě Severočeské památky na starých vyobrazeních.

Státní zámek Lemberk 14.–15. 9.
O tomto víkendu bude v rámci EHD zpřístupněna věž a také Bredovská zahrada s letohrádkem. Zahradu je možné navštívit bez průvodce, nebo využít možnost komentovaných prohlídek  v 11.00 a  ve 14.00 hodin.
 

Královéhradecký kraj

Státní zámek Náchod 7.–29. 9.
zámek NáchodNa zámku si lze porhlédnout panelovou výstavu "Památková péče v Královéhradeckém kraji". V rámci vstupu na věž bude v gotickém sklepení k prohlédnutí panelová výstava zaměřená na památkovou péči v Královéhradeckém kraji po roce 1989. Výstavu připravil Krajský úřad Královéhradeckého kraje ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Josefově. V sobotu 7. 9. dojde k zpřístupnění části prostor II. patra bez průvodce, gotického sklepení s výstavou zaměřenou na památkovou péči v Královéhradeckém kraji po roce 1989, věže, terasy a opět budou pro nejmenší návštěvníky připraveny v ratibořickém sále dílničky. (akce se koná nejenom v rámci EHD, ale také Náchodských kuronských slavností).

Státní zámek Opočno 15. 9.
Od 11 hodin mimořádná prohlídka velké a malé obrazárny zámku s rozšířeným výkladem a prodlouženou dobou trvání. V sobotu 21. 9. se koná přednáška u příležitosti EHD a také k výročí 120 let od první severoamerické výpravy někdejšího majitele opočenského zámku, knížete Josefa Colloredo-Mannsfelda, a počátku vzniku opočenské indiánské sbírky. Přednáší antropoložka Gabriela Jungová Vrtalová, od 17 hodin, v (bezbariérové) tabulnici.
 

Pardubický kraj

litomyšlStátní zámek Litomyšl 7.–8. 9. 
Mimořádné prohlídky běžně nepřístupných prostor na téma Jak se dělá zámecká expozice a představení části nově opravených prostor po rekonstrukci. Prohlídky jsou realizovány jak u příležitosti EHD, tak výročí 25 let od zápisu zámku Litomyšl na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Státní zámek Slatiňany 22. 9.
Kastelánské prohlídky pod názvem Pokrok nezastavíš – mimořádné prohlídky pod vedením kastelána, které jsou určeny těm, kteří se zajímají i o technické zázemí objektu, půdu, ledárnu, ale i třeba historické plány budov v zámeckém areálu. Prohlídky budou vycházet v 11:10 a ve 13:10 hodin, s ohledem na jejich délku (90 minut) i zaměření nejsou vhodné pro děti.
 

Vysočina

zámek jemniceZámek Jemnice 7.–8. 9.
Na počátku 13. stol. v souvislosti s lokací nového města byl budován i zeměpanský hrad, který chránil město od východu. Zámek je přístupný pouze v letních měsících. Během roku se zde konají příležitostné výstavy. K vidění 3D model města Jemnice z roku 1832, před požárem města. Památka je přístupná zdarma.


Jihomoravský kraj

zámek blanskoZámek Blansko 7.–8. 9.
Renesanční památka postavená v roce 1634 Janem Žalkovským ze Žalkovic. Je sídlem Muzea Blanenska. Památka je přístupná zdarma. V sobotu 7. 9. 2024 se konají Papučové prohlídky zámku zdarma a hudebně divadelní představení Svět Malého prince v podání Slávčat – pěveckého sboru Rastislav. Během neděle 8. 9. 2024 jste zváni na prohlídky zámku (stálých expozic muzea) zdarma s možností využití zámeckých papučí a nahlédnete i do expozice areologie.
 

Olomoucký kraj

Hrad HelfštýnHrad Helfštýn 8. 9.
Hrad založený po r. 1312 má charakter rozsáhlé pevnosti se šesti branami, řadou věží a budov a systémem valů. Celodenní bezplatný vstup do hradního areálu v čase 9.00 – 17.00 hodin.

Státní hrad Šternberk 14.–15.9.
Hrad vznikl kolem poloviny 13. století jako rodové sídlo moravského rodu Šternberků. Památka je přístupná za běžné vstupné, ale nabízí akce navíc. V sobotu 14. 9. 2024 se konají prohlídky hradu (10:00 – 15:00 hodin) a Slavnosti vína a burčáku v hradním parku 13:00 až 21:00 hodin. V neděli 15. 9.2024 jsou pak prohlídky hradu od 10:00 do 15:00 a Právo útrpné – zábavné i naučné povídání o historii práva útrpného v prostorách bývalé šatlavy.

dřevohosticeZámek Dřevohostice a Hasičské muzeum v předzámčí 7.–8. 9.
Zámecký areál tvoří obdélná, původně opevněná dispozice, obehnaná vodním příkopem. Součástí zámku je Hasičské muzeum s unikátními exponáty. Památka je přístupná zdarma.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského 8.9.
Renesanční zámek po rozsáhlé stavební obnově posledních let zve na bezplatné komentované prohlídky v časech: 9.30, 11.00, 13.30, 15.00 hodin.

Zámek Skalička v Zábřehu 21.9.
Zámek je v jádru barokní architekturou z roku 1727, vzniklou pravděpodobně přestavbou starší tvrze písemně doložené již v roce 1639. Památka přístupná  od 10:00 do 12:00 hodin a od 14:00 do 16:00 hodin za dobrovolné vstupné, anglický park kolem zámku je veřejnosti též přístupný.

Zámek Skalička ZábřehLipník nad Bečvou – bývalá zámecká konírna a střešní zahrada 14.9.
Galerie Konírna se nachází v pravém (západním) hospodářském křídle zámku v budově bývalé konírny pod střešní zahradou. Přístup do galerie je možný přes atrium na západní straně, do kterého se vchází kovanou brankou ze zámeckého parku za schody na střešní zahradu. V době od 11:00 do 16:00 hodin bude památka přístupná zdarma, zaměstnanci galerie Konírna podávat informace, rozdávat letáky, zvát na doprovodné akce a dohlížet na dodržování provozního řádu památky. Dodnes originální úprava terasy z roku 1863 na střeše bývalých stájí západního dvorního křídla – přeměna v zahradu, propojenou pomocí můstku s bývalým salónkem v jihozápadním nároží. Památka bude přístupná zdarma od 8:00 do 22:00 hodin.

Renesanční tvrz Kryštofa Staršího Hubercka z Belnsdorfu – Nemile u Zábřehu 21.9.
Památka přístupná za dobrovolné vstupné v sobotu 21. září od 10:00 do 12:00 hodin a od 14:00 do 16:00 hodin. Při prohlídkách mužete vidět zpřístupněnou polovinu tvrze (druhá polovina je stále obydlená).
 

Zlínský kraj

Galerie Slováckého muzeaGalerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti 7.–8.9.
Objekt byl postaven v letech 1721-1723 jako císařská vojenská zbrojnice. Památka bude přístupná: 7.9.2024 až 8.9.2024: od 9:00 do 17:00 hodin zdarma. V sobotu budou objektem provázet studenti uherskohradišťského Gymnázia.

Muzeum Jana Amose Komenského Uherský Brod 15.9.
Drobnější barokní architektura Domenica Martinelliho na místě gotického hradu zaniklého v 17. století. Památka je přístupná zdarma. Muzeum sídlí v části dochovaného městského opevnění ze 14.–16. století s barokním sálem pocházejícím z let 1690–1693. U příležitosti 430. výročí od narození Komenského zde byla nově otevřena stálá expozice Na jevišti světa, věnovaná dílu a odkazu této významné osobnosti.
 

Moravskoslezský kraj

Hrad Štramberk s věží Trúba 14.–15.9.
trúbaZřícenina hradu sasko-hesenského typu ze 13. století. Památka bude přístupná zdarma 14.9.2024 až 15.9.2024: od 9:00 do 18:00 hodin.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek 15.9.
Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje sídlí ve frýdeckém zámku. V neděli 15. září 2024 pro vás budou od 10.00 do 17.00 hodin zdarma otevřeny naše stále expozice a krátkodobé výstavy. V rámci stálých expozic můžete navštívit interaktivní expozici Beskydy – příroda a lidé nebo Zámecký okruh frýdeckého zámku.

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem Památky

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem nabízí prohlídky, kde se návštěvník dozví informace o rodu Lobkowiczů, prohlédne si nádvoří zámku, zámeckou kapli s předsálím, románský hrad z nádvoří a výhled z balkónu zámku.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše Památky

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry, interaktivní muzejní expozice Beskydy – příroda a lidé i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského Kultura

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun Památky

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Zámek Liběchov Památky

Zámek Liběchov

Původně vodní tvrz ze 14. století byla přestavěna renesančně. Barokní přestavbu vedl architekt F. M. Kaňka. V letech 1967-1975 byl zpustlý zámek opraven pro Náprstkovo muzeum. Roku 2002 byl silně postižen povodní, od roku 2023 nabízí v sezóně komentované prohlídky interiéry i řadu zajímavých akcí.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka Památky

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka Památky

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska Památky

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska

Pojďte se s námi ponořit do historie a společně tak strávit chvíle na cestě proti proudu času!

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem Památky

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány Kultura

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Zámek Ostrov Památky

Zámek Ostrov

Jedná se o komplex několika budov zvaných Šlikovský zámek, Lauenburský zámek a Palác princů. Jižně a zejména západně od zámku se rozprostírá Zámecký park – kdysi zvaný osmý div světa.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet Památky

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Král hradů – takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství Památky

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova Památky

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh Zážitky

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků Památky

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní Památky

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy Památky

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií Památky

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura Památky

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska Památky

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Hrad Střekov – zřícenina umělců Památky

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže Památky

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Rožmberský hrad v Soběslavi Památky

Rožmberský hrad v Soběslavi

Zašlou slávou středověku v Soběslavi na Táborsku je Rožmberský hrad, založený v druhé polovině 14. století Jindřichem z Rožmberka. Hrad jako většina dalších památek ožívá především v letním období. Po rekonstrukci je zde také nová knihovna se zhruba 35.000 svazky.

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra Památky

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

První zmínka o Hrádku pochází z roku 1312 a napovídá, že osudy tohoto významného objektu začínají hluboko v dobách, o nichž mnoho nevíme. První velké přestavby se Hrádek dočkal na přelomu 14. a 15. století v době, kdy ho vlastnil rychtář Václav z Donína.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku Památky

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Zámek Skalička v Zábřehu Památky

Zámek Skalička v Zábřehu

Zámek Skalička stojí uprostřed malého parku ve stejnojmenné, původně samostatné obci Skalička. Od počátku čtrnáctého století je Skalička včleněna do lénního systému olomouckého biskupství. Od roku 1950 je Skalička součástí blízkého Zábřehu.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře Památky

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.

Zámek v Trmicích – za modelovými železnicemi a hornictvím Zážitky

Zámek v Trmicích – za modelovými železnicemi a hornictvím

Kastelán zámku z Trmic u Ústí nad Labem si zamiloval mašinky, vláčky, koleje a svůj dětský sen rozvinul v dospělosti téměř k dokonalosti. Je autorem největší stálé expozice modelové železnice v Česku. Dále zde najdete muzeum hornictví.

Zámek Spálené Poříčí – bývalá skrýš korunovačních klenotů Kultura

Zámek Spálené Poříčí – bývalá skrýš korunovačních klenotů

Renesanční zámek byl postaven r. 1617 Adamem Vratislavem z Mitrovic na místě gotické tvrze. Dnes je využíván pro potřeby střední školy. Za zhlédnutí stojí slavnostní síň s původním renesančním stropem, národopisné muzeum, renesanční pískovcové portály i 2 rozsáhlé parky s romantickým altánkem.

Zámek Krásné Březno v Ústí nad Labem Památky

Zámek Krásné Březno v Ústí nad Labem

Nově zrekonstruovaný areál zámku Krásné Březno vznikl v 16. století. Nejstarší dochovanou částí je kaple svatého Floriána. Dnes zde sídlí pobočka Národního památkového ústavu.

Zámek Jemnice Památky

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Městská památková rezervace Lipník nad Bečvou Památky

Městská památková rezervace Lipník nad Bečvou

Historické jádro města je obehnáno hradbami. Mezi cenné památky městské památkové rezervace patří piaristický klášter, renesanční zvonice, kostel sv. Františka Serafinského, kostel sv. Jakuba Většího či kaple sv. Josefa.

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě Kultura

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum podrobně dokumentuje život a dílo tohoto slavného místního rodáka i historii a tradice Uherskobrodska. Moderní expozice je postavena na kontrastech a jednoduchosti. Nejvýraznější část představuje labyrint.

Galerie Slováckého muzea Kultura

Galerie Slováckého muzea

„Barokní kráska“, jak ji můžeme s hrdostí nazývat, v průběhu tří staletí sloužila také jako lazaret, poštovní úřad či sirotčinec. V roce 1962 se stala galerií a dosud je jednou z nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí na poli výtvarného umění Zlínského kraje.

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů Památky

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.

Zámek Lužany s expozicí Josefa Hlávky Památky

Zámek Lužany s expozicí Josefa Hlávky

Renesanční zámek Lužany stojí uprostřed lužních lesů na břehu řeky Úhlavy ve stejnojmenné obci. Zámek a jeho areál slouží představitelům české vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, fakult a pracovišť. Po domluvě je zde možné zhlédnout jedinečnou expozici Josefa Hlávky.

Tvrz Nemile u Zábřeha Památky

Tvrz Nemile u Zábřeha

Původně středověká, renesančně přestavěná tvrz, dokládá typ obydlí šlechty na přelomu 16. a 17. století.

Zámek Bělá pod Bezdězem Kultura

Zámek Bělá pod Bezdězem

Bělský zámek naleznete kousek pod náměstím při nejvýchodnějším cípu ostrohu, na kterém stojí město Bělá pod Bezdězem. Zámek je jednou z mála ukázek raně barokní zámecké architektury v Čechách.

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů Památky

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Krásný renesanční zámek se nachází v podhůří Hostýnských vrchů. Čeká tu na vás mnoho stálých expozic, prohlídka interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou je zde také první muzeum psychotroniky v České republice.

Další aktuality

Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Po roce se Zoo Ostrava opět obrací na pěstitele a zahrádkáře, kterým se urodilo na zahrádce velké množství dýní a nevědí, co s nimi. Ostravská zoologická zahrada ráda přijme vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
8. říjen 2024 8:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.
5. říjen 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Slezskoostravský hrad ožije opět Hradním hodokvasem

Víte, že Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy? V sobotu 5. října 2024 vyrazte na Hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad. Tato akce je určená pro všechny milovníky dobrého jídla a pití, ale i historie a řemesel. Již tradičně je doprovodnou akcí festival a výstava vína. Hlavní hvězdou ročníku 2024 je písničkář Michal Horák s kapelou, který na hrad zavítá v rámci svého podzimního turné.
29. září 2024 10:02
Kultura, Moravskoslezský kraj

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají i na podzim 2024 možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.
29. září 2024 8:42
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Velký svět techniky v Ostravě slaví desáté narozeniny!

V ostravském science centru Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic se slaví! Areál láká návštěvníky na novou únikovku, fantaskní Imaginárium i roboty všeho druhu. Až do 5. října si můžete v Dolních Vítkovicích užít zajímavých výstav, divadelních představení a vědeckých show, které zdejší Svět techniky připravil ke svým desátým narozeninám . Nechybí ani úniková hra Cesta za tajemstvím vědy, kreativní dílny, den s roboty i den pro seniory. Během narozeninového týdne budeme mít areál výjimečně otevřeno i v pondělí.
28. září 2024 15:52
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Již tradičně na přelomu měsíců září a října zve zámek v Kuníně na slavnost Růže pro paní hraběnku, oslavu královny květin a nejslavnější zámecké paní hraběnky Marie Walburgy, která milovala růže a na zámku vychovávala chudé a talentované děti. Také letos bude historické vazby květin připravovat přední český florista Slávek Rabušic. Prohlídku celého zámku, květinových vazeb a dekorací můžete absolvovat samostatně, nebo v doprovodu průvodce.
27. září 2024 10:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava se znovu otevírá – zve na komentované prohlídky i krmení

Ostravská zoologická zahrada po týdnu opět otevře své brány. V sobotu 21. září 2024 do ní už mohou zavítat návštěvníci. Pro seniory nad 60 let bude v rámci odloženého Dne pro seniory platit vstup zdarma, ostatní lidé svým vstupem podpoří zoo – vstupné je významnou složkou příjmů, které zajišťují provoz a údržbu celého areálu.
20. září 2024 16:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj