Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.
První lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v polovině 19. století (1842), kdy zde byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin, a patří tak mezi naše nejstarší muzea vůbec.
Zámek Ohrada byl postaven v letech 1708-1713 v barokním slohu podle projektu architekta P. I. Bayera
pro knížete Schwarzenberga jako lovecký zámek, který měl sloužit k pořádání honů a honosných loveckých slavností. První lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v roce 1842, kdy tam byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin.
Stálé expozice na zámku Ohrada:
- Les pramenů – příběhy lesů: Zážitková lesnická expozice na Ohradě vypráví prostřednictvím průvodců, exponátů a uměleckých instalací o lesnictví. Vrací se do minulosti a zároveň zachycuje současnou krajinu a pro lesníky a lesy podstatný fenomén vody. Návštěvníci se prostřednictvím výstavy podívají také do dvou významných jihočeských obor – do Poněšic a Staré obory. Příběhy lesů jsou vyprávěny klasickou formou i virtuálními efekty, exponáty i interaktivní projekcí a mechanickými prostředky dovolujícími člověku je ovládat. Návštěvník si může zvolit svou cestu: minulostí nebo současností.
- Myslivost – expozice mapuje vývoj české myslivosti; její součástí je kolekce historických chladných a palných zbraní. Sály jsou věnované také původní naší srstnaté zvěři, včetně tzv. posledních úlovků, lesní, vodní a polní původní pernaté zvěři a introdukované zvěři.
- Rybářství – expozice dokumentující vývoj rybářství a proslulého jihočeského rybníkářství. Je zde vystaveno tradiční nářadí užívané k výlovům rybníků i další rybníkářské náčiní. Unikátní je soubor nářadí lidového říčního rybářství. K nejcennějším exponátům také patří sádrové odlitky lososů z roku 1891. V části nazvané „Život na vodách“ jsou představeni vodní ptáci včetně nahrávek jejich hlasů a další živočichové spjatí s vodou. Nechybí ani akvária s rybami našich vod a rybníků.
- Sokolnictví – expozice seznamuje s historií, odchovy těchto dravců, výcvikem a způsobem lovu a dalšími zajímavostmi ze sokolnictví.
- Sallačova sbírka – Světově významnou sbírku paroží jelenovitých z celého světa a souroží turovitých vytvořil prof. dr. Vilém Sallač na počátku 20. století. K nejvzácnějším exponátům patří paroží jelena Schomburgkova, který žil v Thajsku a v první polovině 20. století byl vyhuben. Velmi cenná jsou i paroží jihoamerických jelenů: huemul, pudu, mazama, jelenec bahenní a pampový.
Muzeum organizuje
krátkodobé výstavy a připravuje doprovodné lektorské programy pro školy. Objekt zámku je obklopen parkem a v jeho těsném sousedství se nachází známý rybník
Bezdrev,
Munický rybník a
Zoo Hluboká. Každým rokem se zde v druhé polovině června konají
Národní myslivecké slavnosti.