Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.
Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny nabízí interaktivní expozice zaměřené na historii vinařství, přírodní bohatství Lednicko-valtického areálu a půdu jako jednu z nejdůležitějších složek přírody a krajiny. Muzeum prošlo v letech 2018–19 rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací a umožňuje návštěvníkům poznávání formou zážitků a smyslových vjemů – kromě zraku a sluchu mohou zájemci zapojit i hmat a čich.
Expozice Krajina Lednicko-valtického areálu seznamuje děti i dospělé s místní faunou i flórou a představuje zdejší architektonické památky spjaté s knížecím rodem Lichtenštejnů. Národní expozice vinařství je věnována historii vinařství a původu révy vinné, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Expozice Tajemný život v půdě nabízí pohled do světa pod povrchem země, přibližuje také problematiku půdní eroze.
Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny se nachází na valtickém náměstí. Budova vznikla ve II. polovině 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Tento komplex budov na valtickém náměstí, v nichž se muzeum nachází, sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byly budovy do značné míry přestavěny a vzhled domů na náměstí byl architektonicky sjednocen do současného vzhledu. V roce 2019 byla v muzeu dokončena rozsáhlá rekonstrukce a modernizace financovaná v rámci programu IROP z fondů EU a MZe.
Expozice:
Krajina Lednicko-valtického areálu nabízí pohled do okolí Valtic, součásti Lednicko-valtického areálu, zapsaného v roce 1996 na Seznam světového dědictví UNESCO. Dozvíte se tu mnohé o zdejší přírodě, jejích jednotlivých biotopech a především o živočiších zde žijících. Mimo velkoobjemová akvária s rybami čeká návštěvníky například seznámení se zástupci ptačí říše, jejichž druhovou pestrostí je příroda Lednicko-valtického areálu vyhlášená, 3D dalekohled, ukazující pohled do krajiny, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin. Součástí je také 3D mapa s architektonickými památkami, které se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaty se šlechtickým rodem Lichtenštejnů.
Národní expozice vinařství je rozdělena do čtyř částí, které jsou věnovány historii vinařství, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, návštěvníci zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství, který je tvořen holoprojekcí. Historické dřevěné vinařské lisy jsou ukázkou řemeslné zručnosti, a také uměleckých artefaktů. Ten nejstarší pochází z roku 1719.
Ve sklepních prostorách muzea se nachází expozice Tajemný život v půdě. Expozice nabízí pohled do světa pod povrchem země. Můžete si zde prohlédnout kořen stromu, který byl velmi pečlivě vykopán, aby nebylo porušeno jemné předivo, seznámit se s typy půd, které se v našich podmínkách vyskytují nebo si prohlédnout některé zástupce půdního edafonu. Závěrečná část je věnována negativním důsledkům vodní a větrné eroze půdy, kterou demonstrují vystavené interaktivní modely.
Pocitový chodník na nádvoří
Nejen děti, ale i dospělí mohou bosou nohou vnímat různé přírodní povrchy pocitového chodníku na nádvoří muzea. To každoročně od června zdobí výstava balkonových květin a letniček, mezi kterými jsou ukryty modely hmyzu v nadživotní velikosti. Na nádvoří muzea se také nachází nádrž s živými rybami a je tu možnost venkovního posezení.
Výstavy a další nabídka muzea
Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny připravuje každou sezonu několik výstav a akcí, oblíbená je tradiční výstava květin „Barevná inspirace“ nebo podzimní „Vinobraní“ a „Dýňobraní“. Pavlač muzea slouží jako galerie pro velkoformátové fotografie, pavilon na nádvoří potom k sezónním výstavám.