ÚvodAktualityVypravte se na výlet za starými řemesly Čech, Moravy a Slezska
Památky

Vypravte se na výlet za starými řemesly Čech, Moravy a Slezska

Poznejte dřívější život a práci řemeslníků. Víte, jak se v minulosti vyráběla kola nebo jak se dříve vařilo pivo? Odpovědi na své otázky naleznete na místech, která vám přinášíme v dnešních tipech. Mimoto se dozvíte, jak se vyrábí ruční papír, co obnášela práce kováře anebo uvidíte, jak se pekl chleba v peci!
Poznejte tradiční řemesla
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla Kultura

Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla

Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.

Podskalská celnice na Výtoni Kultura

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Pivovarské muzeum a Návštěvnické centrum pivovaru Holba Hanušovice Kultura

Pivovarské muzeum a Návštěvnické centrum pivovaru Holba Hanušovice

Pivovarské muzeum mapuje historii pivovarnictví od prvopočátku až po dnešní dobu. Návštěvnické centrum je místo pro setkávání s návštěvníky, kde si mohou vyzkoušet i samotné čepování piva či se dozvědět něco více i o výrobě piva i pivní kultuře.

Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší – expozice o místních léčitelích v Semilech Kultura

Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší – expozice o místních léčitelích v Semilech

V nenápadné uličce v Semilech najdete tři roubené chalupy. V jedné z nich a v přilehlém zděném domečku je instalována expozice o místních léčitelích.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech Zážitky

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci Památky

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci, to je venkovská idyla uprostřed města, kde se ale pořád něco děje.

Skanzen Chanovice – expozice lidové architektury Památky

Skanzen Chanovice – expozice lidové architektury

Chanovický skanzen představuje dobové formy bydlení, zemědělskou činnost, podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až 20. století. Ve skanzenu najdete několik drobných staveb – kapličku, litinové kříže i kamenný smírčí kříž.

Historická kovárna v Holašovicích Památky

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích, které jsou již od roku 1988 díky domům ve stylu selského baroka zapsány na seznamu památek UNESCO, se nachází obnovená historická kovárna.

Hamousův statek ve Zbečně Kultura

Hamousův statek ve Zbečně

Přijměte pozvánku na selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem. Její dějiny spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století. Poznejte, jak se kdysi bydlelo, hospodařilo, jaká lidé uměli řemesla a jaké měli zvyky.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků Památky

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Vodní mlýn Hoslovice Památky

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Vodní mlýn ve Slupi Kultura

Vodní mlýn ve Slupi

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Kovárna v Těšanech Památky

Kovárna v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je ve správě Technického muzea v Brně.

Kosárna v Karlovicích ve Slezsku Památky

Kosárna v Karlovicích ve Slezsku

Zajímavé muzeum najdete v dřevěném objektu bývalé kosárny v Karlovicích ve Slezsku. Roubený patrový dům založený pravděpodobně v 17. století, byl do dnešní podoby upraven v letech 1754 a 1922. Dům je úzce spjat se železářskou historií obce.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice Kultura

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré Zážitky

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Zažijte atmosféru středověké vesnice a vyzkoušejte si tradiční řemesla, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé Kultura

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá Kultura

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Hrázděný statek v Milíkově Památky

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů Kultura

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje 89 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Vrbasovo muzeum Ždánice Památky

Vrbasovo muzeum Ždánice

Vrbasovo muzeum ve Ždánicích se nachází v jedenácti místnostech přízemí renesančního zámku, který dal v 16. stol. postavit Oldřich z Kounic. Muzeum je pojmenováno podle místního učitele a historika Jakuba Vrbase, který významnou měrou přispěl do díla jazykovědce a etnografa Františka Bartoše.

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel Kultura

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu Památky

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Tajemství habánského sklepa Vinařství Lacina – zážitková expozice ve Velkých Pavlovicích Památky

Tajemství habánského sklepa Vinařství Lacina – zážitková expozice ve Velkých Pavlovicích

Staňte se hlavní postavou příběhu Habánského sklepa Vinařství Lacina a dopřejte si tak k vínu to, co baví. Dozvíte se mnoho zajímavostí o Velkých Pavlovicích, víně i habánech. Díky hravosti a prvkům z legendy je prohlídka atraktivní nejen pro milovníky vína a historie, ale také pro děti.

Cvokařské muzeum Rožmitál pod Třemšínem Kultura

Cvokařské muzeum Rožmitál pod Třemšínem

Jediné muzeum v ČR a možná i v Evropě, či dokonce ve světě věnované zaniklému řemeslu cvokařskému. Muzeum najdete v Aleji Johanky ve Starém Rožmitálu, městské části Rožmitálu pod Třemšínem. Otevřeno je denně mimo zimní měsíce, od slušné hodiny ranní do soumraku. Vstup je volný a nutný.

Obecní chlebová pec v Lenoře Památky

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec vznikla v Lenoře v I. polovině 19. století. Svému účelu sloužila ještě několik let po II. světové válce. Roku 1998 byla opravena, užívá se k veřejnému pečení každou poslední sobotu v letních měsících.

Zámek Konice – stálá expozice zvyků a řemesel a největší česká sbírka seker Kultura

Zámek Konice – stálá expozice zvyků a řemesel a největší česká sbírka seker

V přízemí konického zámku najdete ojedinělou expozici zvyků a řemesel s ukázkami vzácných exponátů. Za nejvzácnější je považován nejstarší věžní hodinový stroj na Konicku. Zámek v Konici na Prostějovsku ukrývá největší sbírku seker zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů, největší tesařskou sekeru.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů

Určitě znáte města, kde mají starší hrad a novější zámek. Co ale spojuje Potštejn, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany, Dačice anebo většinu velkých měst? Jsou to místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy! Společně objevíme nejenom zajímavé turistické kuriozity, ale také města, kde můžete jít ulicemi doslova od kláštera ke klášteru!
8. červenec 2025 22:47
Památky

100 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO.
8. červenec 2025 21:25
Památky

Nový život starých památek – co dnes zažijete v českých a moravských klášterech aneb klášterní mapa Česka

Ještě před pár desítkami let byly zarostlé, opuštěné, s okenicemi jako zavřenýma očima. Dnes se v jejich zdech znovu ozývají hlasy – ale místo gregoriánských chorálů to bývá jemné cinknutí lžičky o porcelán, zvuk přednášky nebo smích z víkendové svatby. Českým klášterům se vrací život. Ne ten původní, ale nový – civilní, moderní, a občas trochu překvapivý. Vydejte se s Kudy z nudy do klášterů, které chytily druhý dech.
6. červenec 2025 11:42
Památky

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.
6. červenec 2025 11:30
Památky

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete půvab naší krajiny, nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.
6. červenec 2025 10:53
Památky

Co dělat, když je vedro? Využijte 50 tipů na výlet do podzemí!

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Mezi nejoblíbenější patří Znojemské podzemí s labyrintem chodeb,Vodojemy Žlutý kopec a Labyrint pod Zelným trhem v Brně s historickými sklepeními nebo Jihlavské podzemí s propojenými sklepy. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Nezapomeňte si vzít s sebou pohodlnou obuv a oblečení. Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
6. červenec 2025 6:44
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
5. červenec 2025 12:00
Památky

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?
5. červenec 2025 10:46
Památky