Muzeum je umístěno v centru historického jádra města v budovách památkové hodnoty, rekonstruovaných pro muzejní účely. Muzeum nabízí návštěvníkům stálé expozice s historickou a přírodovědnou náplní a pořádá krátkodobé výstavy.
Lounské muzeum bylo založeno v r. 1889. V současné době zahrnuje sběrná oblast muzea území lounského okresu, t. j. území s bohatou a různorodou historií a přírodou. Skladbou sbírek patří Oblastní muzeum v Lounech k muzeím vlastivědným, není muzeem se specializací.
Jednou z budov muzea je Dům Sokolů z Mor, jehož průčelí zdobí mohutný pozdně gotický arkýř a v jehož přízemí je dochována klenutá gotická síň.
Expozice
Zkamenělý les - v historické baště vnějšího opevnění města u Žatecké brány, představuje reprezentativní sbírku fosilních zkamenělých dřev převážně z Lounska a jeho širšího okolí (Podbořanska, Rakovnicka, Žatecka, Slánska), ale i Mostecké hnědouhelné pánve a Doupovských hor. Malá část pochází z různých světových lokalit. Sbírku vybudovala skupina sběratelů a nadšenců sdružených ve spolku Araukarit, jejím základem jsou celoživotní sběry lounského rodáka MUDr. Bořka Zasadila.
Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety - Expozice je rozdělena do pěti místností a v každé na Vás čeká jiné téma – Louny, Kolorované snímky, Lounsko, Portréty a spolkový život a poslední jsme nazvali Volání dálek. Seznámíte se s počátky lounské turistiky, uvidíte dobové oblečení, zaniklé stavby či proměňující se krajinu. Již při vstupu do muzea spatříte unikátní velkoformátovou fotografii o rozměrech 300x200 cm zobrazující naše město na samém sklonku 19. století s projíždějící parní lokomotivou jako symbolem pokroku.
Za krásou kamenů - Zveme Vás do nové geologické expozice. Expozice je věnována zajímavé a složité historii neživé přírody Lounska. Díky horninám rozmanitého stáří a původu, které se nacházejí na zemském povrchu nebo které byly odkryty při geologických výzkumech a při těžbě nerostných surovin, nám toto území poskytuje obraz o postupných proměnách krajiny Poohří, Džbánu i Českého středohoří.
Stepi lounského středohoří – přírodovědná expozici, ve které najdete spoustu exponátů, hravých interaktivních prvků
Nabídka je doplňována v průběhu roku řadou krátkodobých výstav, prezentujících jednotlivé sbírky muzea a výsledky jeho odborné práce. Paleta nabízených výstav je rozšiřována o výstavy výtvarné a výstavy převzaté z jiných muzeí.
Od roku 1994 je součástí muzea archeologický skanzen ve Březně u Loun. Jde o unikátní soubor rekonstrukcí pravěkých a raně dějinných staveb, objevených na této lokalitě v průběhu dlouholetého systematického archeologického výzkumu prováděného PhDr. I. Pleinerovou CSc z Archeologického ústavu AVČR Praha.