Pamětní síň Emila Filly na zámku v Peruci na Lounsku v květnu 2025 obnovila svůj provoz. Stálá expozice s názvem Orel rozsápe orla se zaměřuje na Fillovo umělecké a sběratelské spojení s čínským uměním a jeho reakci na totalitní režimy.
Galerie Benedikta Rejta v Lounech ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR, zámkem Peruc a Nadačním fondem Emila Filly
obnovuje po zimě letní provoz a otevírá Pamětní síň Emila Filly na zámku v Peruci. Návštěvníci tak mohou opět od 16. května 2025 vidět stálou expozici, která bude otevřena do 26. října 2025.
Zavřená byla pamětní síň osm let od roku 2016, znovu zprovozněna byla po vyřešení sporů mezi Ústeckým krajem, který zřizuje galerii, a majiteli zámku.
Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která síň užívá, má velkou část Fillovy pozůstalosti, zejména se díla z malířova pozdního období.
Expozici připravil historik umění
Tomáš Winter / Ústav dějin umění AV ČR ve spolupráci s architektem expozice
Josefem Holečkem. Výstava, která vznikla s podporou grantu Ministerstva kultury ČR, představuje Fillova díla v kontextu jeho sbírky čínského umění a pozdní krajinářské tvorby, které tvoří jádro sbírky Galerie Benedikta Rejta.
Stálá expozice s názvem
Orel rozsápe orla se zaměřuje na Fillovo umělecké a sběratelské spojení s čínským uměním a jeho reakci na oba totalitní režimy. Návštěvníci zde uvidí
významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří. Galerie Benedikta Rejta připravuje pro letní provoz Pamětní síně Emila Filly edukační programy pro školy, školní zařízení a veřejnost. Lokalita zámku v Peruci doslova vybízí k rodinným výletům.
Emil Filla – malíř, sochař a teoretik umění je znám především jako představitel českého kubismu. Po návratu z koncentračního tábora v Buchenwaldu užíval prostory na zámku v
Peruci, kde žil a tvořil až do své smrti v roce 1953. Díky velkorysému postoji jeho ženy Hany, která věnovala velkou část pozůstalosti z Peruce státu, vznikla po její smrti v jižním křídle peruckého zámku
Pamětní síň Emila Filly, poprvé otevřená 3. srpna 1958.
Objevte nově otevřenou Pamětní síň Emila Filly, kde se můžete ponořit do uměleckého světa kubismu a čínského umění. Perfektní destinace pro rodinné výlety.
Pamětní síň byla obnovena v květnu 2025.
Byla uzavřena osm let od roku 2016.
Zaměřuje se na Fillovo umělecké a sběratelské propojení s čínským uměním a jeho reakci na totalitní režimy.
Návštěvníci mohou vidět Fillova díla, včetně kubistických zátiší, papírových svitků a obrazů Českého středohoří.
Expozici připravil historik umění Tomáš Winter ve spolupráci s architektem Josefem Holečkem.
Stálá expozice bude otevřena do 26. října 2025.
Pro letní provoz jsou připraveny edukační programy pro školy, školní zařízení a veřejnost.
Emil Filla byl malíř, sochař a teoretik umění, známý jako představitel českého kubismu.
Spolupracovaly Galerie Benedikta Rejta, Ústav dějin umění AV ČR, zámek Peruc a Nadační fond Emila Filly.
Po smrti Emila Filly a jeho ženy byla věnována velká část pozůstalosti státu a v jižním křídle zámku byla zřízena Pamětní síň, poprvé otevřená v roce 1958.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.