Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.
Úpský ledovec, který toto údolí kdysi v době ledové pomáhal modelovat, dosáhl délky až 4 km, sahal do výše 810 m a měl mocnost až 100 m. Při svém ústupu zanechal po sobě svědectví ve formě tří morénových valů (nahromaděný materiál, který ledovec při svém stékání strhával, tlačil před sebou (čelní moréna) a vytlačoval na stranách (boční moréna). Díky tomu je údolí vymodelováno do tvaru U.
Z cesty na Sněžku můžete spatřit Horní a Dolní Úpský vodopád. Napravo je vidět Úpskou jámu (Malou a Velkou). Na hranách jam (karů) se v zimě často hromadí sníh a ve formě lavin padá do údolí.
Obří důl je místo známé z historie hornictví. Rudy barevných kovů se zde dolovaly od 15. století. K největšímu rozkvětu došlo poč. 19. stol.
Prozkoumejte Obří důl, jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s bohatou historií a unikátní flórou. Ideální místo pro milovníky přírody.
Obří důl má historii datující se zpět do 15. století, kdy zde bylo započato s těžbou rud barevných kovů. Největší rozkvět těžby nastal na počátku 19. století.
Obří důl je horské údolí ve tvaru U, modelované bývalým Úpským ledovcem. Toto údolí se nachází mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky.
Obří důl je známý cennou flórou a již od 16. století lákal bylinkáře, kteří zde sbírali 'zázračné' bylinky, zejména o svatojánské noci.
V Obřím dole můžete spatřit Horní a Dolní Úpský vodopád a Úpské jámy, které jsou přírodními formacemi na cestě na Sněžku.
Obří důl, jakožto horské údolí, má spíše chladnější klima, s občasným hromaděním sněhu a tvorbou lavin v zimních měsících.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.