ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Sněžku
Zimní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Sněžku

Poslechněte si audio verzi článku
Jedinečné navenek, přátelské uvnitř: tak se návštěvníkům představují naše nejvyšší hory Krkonoše. Lákají na romantiku zasněžených svahů, lyžařská střediska, upravené bílé stopy a také na Sněžku, vůbec nejvyšší horu České republiky. Užijte si báječný den s pohybem na čerstvém vzduchu, deset nejlepších zastavení na české straně a k tomu jako bonus výlet k polským sousedům.

Sněžka je se svými 1603,3 m n. m. nejvyšší horou Krkonoš, Sudet, Slezska, Čech, i celého Česka

Sněžka v zimě
Sněžka v létě
Velehory sice v Česku nemáme, zato máme Sněžku, jediný vrchol, který se jim svým profilem podobá. Měří 1 603 metrů, je krásná a tvarovaná ledovci a prý jde o nejimpozantnější vrchol severně od Alp a východně od Karpat.

Kdo na ni vyjde po svých nebo vyjede lanovkou, ocení nerušený kruhový výhled a také slibovaných deset výletních tipů. Dobře se na jejich průzkum oblečte, Sněžce se neříká Sněžka pro nic za nic a drsné klima patří k běžným kulisám. Například vítr tu v nárazech často dosahuje až 200 km/hod (55 m/s).
 

1. Lanovka na Sněžku

Sedačková lanovka na Sněžku se poprvé rozjela roku 1949. V provozu byla více než 63 let prakticky v původním stavu, v roce 2012 se zastavila a po téměř dvouleté rekonstrukci ji vystřídala nová kabinková dráha. Lanovka jezdí denně od 8 do 18 hodin z Pece až na vrchol Sněžky, ale zejména na druhém úseku, kde vede kousek od hrany Obřího dolu, se potýká se silným větrem a téměř polovinu dní v roce tak bývá mimo provoz.
 

2. Poštovna na Sněžce

Nejstarší česká poštovna na Sněžce fungovala už v roce 1899, ještě o pár desítek let starší byla poštovna na původně německé (pruské) straně. V provozu byla až do druhé světové války, v roce 1994 poštovní služby obnovila Jaroslava Skrbková, bývalá poštmistrová z Velké Úpy. Zpočátku poštovna, která má své vlastní PSČ 542 91, sídlila v kiosku, od roku 2007 našla domov v nové budově. Navrhli ji architekti Martin Rajniš a Patrik Hoffman, a v podstatě jde o dřevěnou skládačkou z 20 tisíc dílů, která naklápěním lamel dokáže čelit povětrnostním podmínkám. Mimochodem, starou poštovnu nezbořili, odstěhovala se k horní stanici lanovky ve středočeském Monínci.
 

3. Pár kroků do Polska ke kapli sv. Vavřince

Možná vás to překvapí, ale poštovna a horní stanice lanovky jsou jediné budovy na vrcholu Sněžky, které stojí na naší straně; Polská bouda i kaple sv. Vavřince jsou už u sousedů. Pár kroků tam a zpátky ale na vrcholku nehraje tak velkou roli, a tak si je můžete nerušeně prohlédnout. Kapli připomínající rotundu nechal postavit slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch v druhé polovině 17. století, a i když nějaký čas dokonce sloužila jako ubytovna, dnes jde o nejvýše položenou barokní památku v Polsku a zároveň nejvýše položený funkční sakrální objekt. Každoročně 10. srpna se tu na svatovavřinecké pouti a mši scházejí čeští a polští duchovní, horalé i poutníci.
 

4. Úpské rašeliniště

Když se ze Sněžky vydáte na západ směrem k Luční boudě, nejkratší, takzvaná Schustlerova cesta, vás provede Úpským rašeliništěm, jedinečným zbytkem staré krkonošské krajiny s ostrůvky kleče a rašelinnými jezírky, která připomíná subarktické tundry doby ledové. Rašeliniště se rozkládá po obou stranách státní hranice mezi bývalou Obří boudou, Luční boudou, Studniční horou a Hraničním hřebenem v nadmořské výšce 1 400 až 1 425 m. Protože leží v nejcennějších partiích národního parku, nesmí se tu chodit mimo vyznačené stezky. S rašeliništěm a jeho historií vás seznámí přeshraniční naučná stezka Dědictví doby ledové.
 

5. Obří důl a Krakonošova zahrádka

Nejkrásnější i nejnáročnější výstupová trasa na Sněžku vede z Pece Obřím dolem. Z dálky nahlédnete do Úpské jámy, jednoho z nejlépe vyvinutých karů v české části Krkonoš, kam z Úpského rašeliniště přepadá Úpský vodopád a kde se nachází i botanicky cenná Čertova či Krakonošova zahrádka, jedna z posledních tajuplných a málo prozkoumaných oblastí uprostřed intenzivně probádané krkonošské přírody.
 

6. Zlato, drahokamy a voda

První v historii zaznamenaný výstup na Sněžku pochází z roku 1456, kdy prý jistý Benátčan hledal v horách drahé kamení. V Obřím dole bývaly už ve středověku doly na železo, arzen a měď, a dokonce tu objevíte historický důl Kovárna; momentálně se ale opravuje a se znovuotevřením se počítá v roce 2024. Cestou také minete vodárnu, ze které se na Sněžku nosila voda.
 

7. Na Sněžku po cestě horských nosičů

Před postavením lanovky a zpevněných cest se na Sněžku všechno muselo vynášet ručně. Dřinu horských nosičů si můžete vyzkoušet sami: v hospůdce Horských nosičů ve spodní stanici lanovky Portášky ve Velké Úpě si půjčíte dřevěné krosny, upevníte na ně své ruksaky nebo náklad a pak už vás čeká stoupání po téměř sedmikilometrové trase na vrchol Sněžky. Trasa je značená a jsou na ní dobová odpočívadla včetně zvýšených podpěr pro podložení krosny. Víte, že nosiči byli placení podle vynesených kilogramů a ti nejlepší dokázali nahoru na jeden zátah vyvláčet i sto kilo?
 

8. Luční bouda

Nejslavnější krkonošská bouda není jen nejvýše položená horská chata v Česku, v Krkonoších je zároveň nejstarší: kámen s letopočtem 1623 prozrazuje, že jí je už 400 let. V průběhu staletí Luční bouda několikrát vyhořela, obsadil ji wehrmacht (Němci ji dokonce chtěli rozšířit tak, aby půdorys vypadal jako hákový kříž), několikrát jí hrozil zánik. Všechno vydržela a funguje dodnes. Legendou jsou především půlmetrové rohlíky, které se tady pečou už více než sto let, a také pivovar Paroháč. Díky poloze Luční boudy ve výšce přes 1 400 metrů nad mořem je nejvýše položeným pivovarem ve střední Evropě, výš prý mají pivovar jen v Itálii.
 

9. Památník obětem hor

Jižně od Luční boudy v Lučním sedle, v místě chmurně proslaveném drsným počasím, častými mlhami a sněhovými bouřemi, v nadmořské výšce 1 509 metrů stojí malá kaplička. Je to Památník obětem hor a společně s blízkým Rennerovým křížem připomíná Václava Rennera, který v roce 1798 při svážení dřeva jen kousek od Luční boudy, i další členy rodiny; někteří v horách našli smrt, jiní se zachránili na poslední chvíli. Nebezpečno zde bylo nejen pro Rennery, a tak od roku 1957 kaplička slouží jako pietní vzpomínka na všechny, kteří v Krkonoších přišli o život, i varování pro ty, kteří právě jdou kolem. Uvnitř najdete tabulky s údaji o tragických událostech i se jmény obětí. Památník je zajímavý i tím, že je po Sněžce druhým nejvyšším bodem v České republice, kam se dostanete po značené turistické cestě.
 

10. Sněhová mapa republiky

Když půjdete od Památníku obětí hor po červené k Výrovce, po levé ruce se postupně otevře výhled na sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Tvarem připomíná mapu prvorepublikového Československa i s Podkarpatskou Rusí a obvykle roztává až v létě. Protože leží v první zóně národního parku, podívat se na něj můžete jen z dálky. Sněhový rekord ale drží Sněžka, kde sníh leží až 186 dní v roce.
 

Tip z Polska: Krkonoše jinak

  • Krásná, jiná a téměř neznámá: taková je severní strana Krkonoš. Na rozdíl od našich hor jsou polské svahy velmi strmé, takže Sněžka i celé pohraniční pohoří jsou ještě impozantnější než při pohledu z české strany.
  • Centrem polských Krkonoš je lázeňské město a zároveň lyžařské středisko Karpacz, pro které platí podobná tradice jako pro náš Špindlerův Mlýn: zkrátka Poláci, kteří nenavštívili Karpacz, nebyli v Krkonoších.
  • Zajímavou památkou je dřevěný sloupový kostel Wang, původně postavený na přelomu 12. a 13. století v norské vesničce Vang. Do Karpacze se dostal více méně náhodou: obyvatelé Vangu si chtěli postavit nový kostel, a protože jim na něj chyběly peníze, tem starší prodali. Pruský král koupil svatyni původně pro berlínské muzeum a po několika zastávkách kostel nakonec skončil v Karpaczi. Říká se, že se v něm uzavírají šťastná manželství.
  • Okolo kostela vede jedna z nejkrásnějších turistických tras v Krkonoších: míří do hor k malému jezírku ledovcového původu. Mały Staw leží v nadmořské výšce 1 183 m, rozloha činí cca 2,80 ha a jeho hloubka místy dosahuje více než sedm metrů. U něj stojí malebná chata Samotnia, podobná legenda jako Luční bouda: první zmínka o budově u Małeho Stawu pochází z roku 1670. Kolem další krásné staré chaty zvané Strzecha Akademicka se dá dojít až na Sněžku.
  • Nedaleko leží další pleso ledovcového původu Wielki Staw s rozlohou 8,2 hektarů a maximální hloubkou 25 m v nadmořské výšce 1 125 m, k němu ale žádná turistická trasa nevede a musíte se spokojit s pohledem z dálky.
  • Při jakémkoliv zimním výletu nezapomínejte, že počasí se na hřebenech rychle mění a zaskočilo už i nejednoho zkušeného horala. Kontrolujte aktuální povětrnostní podmínky, zvolte vhodné oblečení a obuv a vždy s sebou berte nabitý mobilní telefon, ideálně s nainstalovanou aplikací Záchranka. Informujte své blízké o tom, kde se budete pohybovat a nepřeceňujte své síly.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky Památky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka Příroda

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv Gurmánská turistika

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Nejvýše položená poštovní služebna v České republice – poštovna Sněžka

Nejvýše položená poštovní služebna v České republice – poštovna Sněžka

Stojí na vrcholu Sněžky a patří do obvodu pošty v Peci pod Sněžkou. Má své razítko a funguje v turistické sezóně. Poprvé byla otevřena v roce 1872. U poštovny je také umístěna nejvýše položená poštovní schránka v ČR.

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka (1603 m) své okolí převyšuje o dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. V Krkonoších najdete nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímavé zástupce zvířecí říše.

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky Příroda

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.

Další aktuality

Bílá věž slaví již 10. výročí od rekonstrukce

Objevte kouzlo Hradce Králové z výšky! Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města a z jejích ochozů se otevírá jedinečný pohled nejen na Hradec, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Když mezi lety 1574 a 1581 Bílá věž na západním okraji Velkého náměstí v Hradci Králové vyrůstala, tehdejší architekti možná ani nedoufali, že by mohla stát i o více než 450 let později. Oslava jubilea Bílé věže se chystá na pátek 23. května 2025. Připravte se na výjimečný program, který si rozhodně nesmíte nechat ujít!
19. květen 2025 14:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, jedinečný zážitek ze setkání se současným výtvarným uměním v EPO1 v Trutnově, prehistorii v Paleoparku Balka v Nové pace a v Museu bednářství Jaroslava Tománka poznejte stará řemesla. Vydejte se na výlet na hrad Pecka, na rozhlednu na Feistově kopci i rozhlednu Šibeník u Nového Hrádku anebo zavítejte do Rychnova nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
18. květen 2025 9:06
Kultura, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí sedm atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
16. květen 2025 16:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošskému národnímu parku je 62 let

Krkonošský národní park letos slaví 62 let od svého vyhlášení. Dne 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoskiego Parku Narodowego na polské straně hor, které nastalo o čtyři roky dříve (1959). Při příležitosti 62. výročí založení Krkonošského národního parku si také připomeňme, že je to 31 let, co lesy na území Krkonoš přešly od státního podniku Lesy České republiky pod správu Správy KRNAP.
16. květen 2025 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové je již otevřeno safari i pro osobní automobily!

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá své brány tradičně od května. Bývají tak otevřeny venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Letošní sezónu přibrzdilo opatření proti šíření slintavky a kulhavky – safari je ale nyní otevřeno a lze jej navštívit safaribusem, truckem a od 15. května 2025 i vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně; jízdenku pro jízdu po safari vlastním vozem si musíte opatřit předem on-line. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
15. květen 2025 10:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošské louky procházejí omlazením

Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu krkonošských luk.
12. květen 2025 8:51
Příroda, Královéhradecký kraj

Pokořte naše nejvyšší hory: Vydejte se do Krkonoš zdolat zdejší tisícovky!

Plánujete si aktivní dovolenou na horách anebo před sebou máte volný den, který chcete strávit v pohybu? Co si dát pořádně do těla a zdolat naše nejvyšší hory? Krkonoše ukrývají spoustu krásných míst a kromě těch často frekventovaných zde objevíte i taková, kde budete téměř nebo úplně sami. Inspirujte se našimi tipy a užijte si den v horském terénu. Zavedeme vás na nejvyšší vrcholová místa republiky, kam vedou turistické stezky. Trekové hole a pití si nezapomeňte s sebou!
6. květen 2025 15:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Květen je na Stezce korunami stromů v Krkonoších věnován řemeslům, sportu i pěstounům

Chystáte se během krásných květnových dnů někam do přírody na rodinný výlet? Jedním z tipů kam vyrazit na státní svátek či prodloužený květnový víkend 8. až 11. 5. 2025 je krkonošská Stezka korunami stromů v Janských Lázních. Na své si přijdou milovníci řemesel, sportu i dravých ptáků. Speciální den je pak připraven i pro rodiny pěstounů.
6. květen 2025 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj