Hovrch, z.s. se snaží nejen o navrácení Orlickohorských krojů zpátky na čestné místo v šatnících zdejších obyvatel. Ale také šíří osvětu, aby nedocházelo k záměně skutečných krojů s něčím, co lze nazvat bezduchým kostýmem.
Hrdě oblékáme kroje při
příležitostech, které jsou pro nás výjimečné,
sváteční. Naše oblečení odkazuje na hluboké
historické kořeny a obrovskou
úctu k předkům, kteří neváhali položit životy pro lepší a svobodnější budoucnost svých potomků. Zároveň jsou však kroje nositelem vrcholné technologicko-řemeslné
lidové zručnosti, kterou se snažíme udržet a dále rozvíjet.
Cílem projektu je obnova Orlickohorských krojů jako prostředku pro rozvoj místních tradic za účelem zvýšení turistického ruchu v česko-polském příhraničí. Při vytváření Orlickohorského kroje jsme vycházeli z představ o podobě
Východočeského svátečního lidového kroje v jeho ranější podobě (v rozmezí v letech
1780–1830).
Projekt zaměřený na obnovu Orlickohorských krojů zvýší turistiku a udržuje místní tradice v česko-polském příhraničí.
Hlavním cílem projektu je obnova Orlickohorských krojů za účelem rozvoje místních tradic a zvýšení turistického ruchu v česko-polském příhraničí.
Orlickohorské kroje mají hluboké historické kořeny a symbolizují úctu k předkům, kteří bojovali za lepší a svobodnější budoucnost.
Výroba krojů je vrcholným projevem technologicko-řemeslné lidové zručnosti, kterou organizace snaží udržet a rozvíjet.
Kroje jsou hrdě oblékány při výjimečných a svátečních příležitostech.
Na rozdíl od kostýmů, které mohou být bezduché, opravdové kroje mají kulturní a historický význam a jsou výsledkem řemeslné zručnosti.
Modely Orlickohorských krojů jsou založeny na podobě Východočeského svátečního lidového kroje z období mezi lety 1780-1830.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.