Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.
Padrťské rybníky jsou
největšími vodními plochami v regionu. Hořejší má plochu sedmdesát hektarů, Dolejší pak o třicet hektarů méně, i když původně byly ještě daleko větší. Oba krásné rybníky zapadají do okolní krajiny podobně jako šumavská jezera.
Koupání je zde
zakázáno.
Na východní straně Dolejšího padrťského rybníka se rozkládá
rašeliniště. Na sever a západ od Dolejšího rybníka naleznete rozsáhlé louky, jejichž část se využívala jako střelnice. I proto je zde jedna z nejrozsáhlejších planinv
Brdech, krajina je tu pestřejší a je do ní příjemný výhled. Vlhké louky s řadou tůní a tůněk jsou pak rájem pro různý hmyz, obojživelníky i plazy.
Zároveň zde hnízdí řada
ohrožených druhů ptáků, např. orel mořský, čáp černý, bekasina otavní, volavka šedá a ze vzácných savců vydra a v posledních letech i rys. Pod hrází Dolejšího padrťského rybníka naleznete ještě 4 menší rybníky, sloužící v minulosti k pohonu mlýnů a pil.
Bobři stavitelé
Padrťské rybníky mají svoje kouzlo především díky krásné přírodě v okolí. Té pomáhají i zdejší živočichové –
místní bobři pomohli s plánovanými úpravami oblasti pod Dolejším Padrťským rybníkem. Zde bylo v plánu vytvořit mokřad a tím přivést
vodu zpět do krajiny. Bobři byli rychlejší než lidé a
postavili zde své hráze, čímž
vytvořili přírodní mokřad. Bobrům evropským se podařilo vykácet olšinu a upravit terén pomocí nízkých hrázek v přeplavované louce. Další hráz vybudovali v místech po soutoku odtoku z rybníka a tzv. obtočné strouhy, kde převedli část vody do historického koryta. Výsledkem bylo další
podmáčení nivy. Činili se také v
korytě říčky Klabavy. Kromě hrází a rybníčků si bobři postavili ve svém teritoriu i polohrad. Hráze bobři vybudovali postupně během čtyř let (2021-2024).
Padrťské rybníky, založené ve 16. století, představují největší vodní plochy v regionu, obklopené uchvatnou přírodou a ohroženými druhy.
Padrťské rybníky byly založeny v polovině 16. století.
Zakladatelem Padrťských rybníků byl Florián Gryspek z Gryspachu.
Původním účelem rybníků byla zásobárna vody pro plavení dřeva.
Název rybníků je odvozen od vesnice Padrť, která byla v padesátých letech zničena.
Hořejší rybník má plochu sedmdesát hektarů, Dolejší rybník má plochu o třicet hektarů méně.
Na východní straně Dolejšího rybníka se rozkládá rašeliniště.
V okolí rybníků hnízdí ohrožené druhy ptáků jako orel mořský a čáp černý, a také vzácní savci jako vydra a rys.
Místní bobři pomohli s plánovanými úpravami oblasti tím, že postavili hráze a vytvořili přírodní mokřad.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.