ÚvodAktuality50 tipů pro pěší výlety v Brdech
Pěší výlet, Brdy, Kudy z nudy
Příroda

50 tipů pro pěší výlety v Brdech

Prahnete po hezkém výletu uprostřed divoké přírody v klínu skal, hlubokém lese nebo na náhorních vřesovištích? Pak zavítejte do Brd a na Podbrdsko, do oblastí, které byly až do roku 2015 výletníkům nepřístupné, jelikož se zde nacházel vojenský výcvikový prostor. Díky tomu tu zůstala příroda doslova zakonzervována a o její pestrosti a vzácnosti svědčí také to, že sem zasahují tři chráněné krajinné oblasti, a to Brdy, Český kras a Křivoklátsko.
Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje Příroda

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd Památky

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd

Patříte-li k milovníkům tajemných míst, zkuste v Brdech najít zaniklý klášter benediktinů, který se nachází nad Hořejším Padrťským rybníkem pod bezejmennou kótou 719. Ve středověku zde stával klášter Teslíny s kostelem Svatého Jana Křitele.

Padrťské rybníky Příroda

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu Příroda

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu

Vrch Třemšín (827 m n.m.) je nejvyšším vrcholem jižní části Brd a nachází se tedy v té části Brd, která je veřejnosti přístupná. Název vrchu Třemšína pochází údajně od tří zlatých prutů neboli "šínů", potopených v hradní studni.

Rozhledna Studený vrch v Brdech Příroda

Rozhledna Studený vrch v Brdech

Měřící věž se nalézá na vrcholu Studeného vrchu (někdy zvaný Baba), který je součástí Hřebenů v Brdech. Kamenná věž 17,5 m vysoká osmiboká věž byla postavena roku 1940 a sloužila k zemskému měření ve druhé vlně.

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán Památky

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků Příroda

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Atraktivním okolím Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti Brdy vás provede naučná stezka. Na 13 kilometrech vám ukáže jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech, popíše zaniklé brdské obce i jedinečnou přírodu.

Naučná stezka Jordán v Brdech Příroda

Naučná stezka Jordán v Brdech

CHKO Brdy má novou naučnou stezku, která návštěvníky provede po turisticky oblíbeném okolí vřesovišť na bývalé dopadové ploše Jordán.

Naučná stezka Tok v Brdech Příroda

Naučná stezka Tok v Brdech

Naučná stezka Tok měří téměř osm kilometrů a seznamuje zájemce z řad pěších turistů s nehostinnými životními podmínkami na svahu nejvyššího středočeského vrchu Tok (865 m n. m).

Naučná stezka Klejnot Příroda

Naučná stezka Klejnot

U Nového rybníka vede nová naučná stezka pro pěší. První zastavení najdete v blízkosti hráze Nového rybníka. Okruh je dlouhý 4,5 km.

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy Příroda

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy

Přesně 28. září 2018 se v CHKO Brdy otevřela nová naučná stezka, která vás zavede z Obecnice na vrch Klobouček.

Vrchol Praha v Brdech Příroda

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Brauchitschova vyhlídka v Brdech Příroda

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Jihozápadně od loveckého zámečku Tři Trubky se svažuje rozsáhlé a strmé kamenné pole. Na jeho vrcholu se nachází polorozpadlá lavice. Místo s opravdu pěkným rozhledem se nazývá Brauchitschova vyhlídka.

Vrchol Houpák v Brdech Příroda

Vrchol Houpák v Brdech

Houpák je jeden z vrcholů ve Středních Brdech. Jeho nadmořská výška je 794 metrů. Unikátnost tohoto místa pramení z jeho využití coby odlesněné cílové dopadové plochy Jordán v dobách, kdy Střední Brdy sloužily jako vojenský výcvikový prostor.

Vrch Klobouček v Brdech Příroda

Vrch Klobouček v Brdech

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Od západu tvoří kopec nepříliš výrazné návrší, k východu však spadá prudkým srázem do údolí. Na svazích Kloboučku se nachází slepencové skalní stěny vysoké až 15 metrů.

Zaniklý hrádek Hengst v Brdech Památky

Zaniklý hrádek Hengst v Brdech

Severně od nejvyšší hory Jižních Brd Třemšína (827 m) se táhne zdaleka viditelný hřeben. Ten je po 2,5 kilometrech zakončen vrcholem Hengst – též Kobylí hlav,) se zbytky stejnojmenného hrádku.

Vyhlídka Fabiánova zahrádka v Brdech Příroda

Vyhlídka Fabiánova zahrádka v Brdech

Vyhlídka zvaná Fabiánova zahrada nabízí pěkný rozhled do údolí řeky Litávky a na vrcholky středních Brd.

Přírodní rezervace Kuchyňka Příroda

Přírodní rezervace Kuchyňka

Přírodní rezervace Kuchyňka se rozkládá na jižním suťovém svahu stejnojmenného vrcholu nedaleko Dobříše. Oblast slouží k ochraně přirozeného suťového lesního ekosystému, zejména prastarých dubů, buků a javorů či lip. Z hřebene je možnost dálkového rozhledu.

Florián – lesní zátiší v Dobřívě Příroda

Florián – lesní zátiší v Dobřívě

Tak se na dobových pohlednicích popisovalo oblíbené romantické skalisko, tvořící nápadný závěr severovýchodního výběžku, vyrůstajícího z brdského vrcholu Převážení (607 m).

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd Příroda

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd

Carvánka (cca 850 m) patří v Brdech k nejznámějším místům, která nejspíš navštívíme, když zamíříme na nejvyšší horu Brd – Tok (865 m).

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech Příroda

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Stavba 30 metrů vysoké rozhledny tvaru rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, která působí padajícím dojmem, začala v roce 2019 a byla dokončena v květnu 2022. K vrcholu, odkud se otevírá krásný výhled, vede 118 schodů.

Vyhlídka Babka v Brdech Příroda

Vyhlídka Babka v Brdech

Skalnatý vrch Babka (506 m) se nachází v brdských Hřebenech, v řevnickém polesí. Z místa je krásný rozhled do zdejších lesů, proto je Babka od 19. století oblíbeným výletním místem.

Jezírko nad Halouny v Brdech a osada El Paso Příroda

Jezírko nad Halouny v Brdech a osada El Paso

Krásné jezírko leží ukryto v brdském polesí nedaleko Řevnic. Najdete jej na Letovské skále nad Halouny v trampské osadě El Paso.

Brdská vločka – legendární skalní rytina Příroda

Brdská vločka – legendární skalní rytina

Uprostřed brdských lesů je ve skále na hoře Lipovsko (651 m) vytesaný známý brdský znak, tzv. Brdská vločka.

Naučná stezka lesoparkem Litavka Příroda

Naučná stezka lesoparkem Litavka

Stezka převážně vede údolím říčky Litávka. Prostřednictvím 12 zastávek se seznámíte s místní faunou a flórou či s historií těžby stříbrné rudy v této oblasti.

Naučná stezka Padák v Příbrami Příroda

Naučná stezka Padák v Příbrami

Jedenáct zastavení v lesoparku Padák vás seznámí s funkcemi krajiny a lesa v ekosystému. Dozvíte se více o fotosyntéze, vodním režimu, vadách dřeva nebo se naučíte rozlišovat jednotlivé dřeviny.

Smaragdové jezírko v Brdech Příroda

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko se nachází v brdských lesích na severovýchodní straně vrchu Plešivec. Jezírko je pozůstatkem bývalého lomu. Své jméno získalo od nazelenalé barvy vody. Podle legendy se na dně ukrývá hadí žena se smaragdovýma očima, která po vynoření naříká.

Vrch Hrby ve středním Povltaví Příroda

Vrch Hrby ve středním Povltaví

Malá vrchovinka Hrby tvoří přirozenou hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Nachází se nedaleko osady Onen Svět mezi Milešovem a Kovářovem. Jedná se o romanticky vyhlížející zalesněný hřeben s břízami i jehličnany.

Naučná stezka Okolím Smolotel na Makovou horu Příroda

Naučná stezka Okolím Smolotel na Makovou horu

S Makovou horou se seznámíte díky naučné stezce, která začíná na návsi ve Smolotelích a měří přibližně sedm kilometrů.

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem Příroda

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech Příroda

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec (654 m) je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince a své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech.

Bílá skála a pytlák Kormunda Příroda

Bílá skála a pytlák Kormunda

Bílou Skálu rozhodně neobjevíte na mapě Brd na první pohled. Je to vcelku nenápadný, menší (jen 721 m vysoký) vrch v okrajové části středních Brd, zvedající se pár kilometrů západním směrem od obce Láz.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech Příroda

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Údolí Reservy v Brdech Příroda

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Vodní nádrž Pilská v Brdech Příroda

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.

Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska Příroda

Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska

V malebné krajině Středního Povltaví se po dlouhých desetiletích podařilo obnovit Drtinovu rozhlednu. Původní rozhledna byla na vrchu Besedná (496 m) postavena roku 1926. Nová vyhlídka se dočkala slavnostního otevření o Velikonocích 2015.

Naučná stezka Z Chocenic na Velkou skálu u Bzí Příroda

Naučná stezka Z Chocenic na Velkou skálu u Bzí

Naučná stezka Z Chocenic na Velkou skálu u Bzí nabízí sedm zastavení s informačními panely, jejichž texty zpracoval osmnáctiletý student Kryštof Vaniš, milovník historie. Na stezce byly vybudovány moderní cyklopointy a moderní odpočinková místa.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech Příroda

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Vrchol Kočka v Brdech Příroda

Vrchol Kočka v Brdech

Nad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Jedná se o výrazný vrch v Brdech mezi Milešovem a Rožmitálem pod Třemšínem.

Přírodní park Trhoň Příroda

Přírodní park Trhoň

Přírodní park Trhoň byl zřízen roku 1979 v rozloze cca 45 km². Nachází se v Plzeňském kraji, v okrese Rokycany, mezi obcemi Holoubkov a Strašice. Na severu sousedí s PřP Radeč (hranici mezi oběma přírodními parky tvoří silnice II/605), na jihu se Středními Brdy.

Zřícenina hradu Valdek Památky

Zřícenina hradu Valdek

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince na turistické trase z Podluh do Neřeží se nachází zřícenina hradu Valdek. Do hradu a blízkého okolí je vstup zakázán. Hrad je v havarijním stavu.

Orlov a Kozičín – výchozí bod pro poznávání Brd Příroda

Orlov a Kozičín – výchozí bod pro poznávání Brd

Pro turisty i cyklisty jsou ideálními body k začátkům výletů po Brdech.

Hradiště Pišťák v Brdech Památky

Hradiště Pišťák v Brdech

Dobře patrné pozůstatky dosud nedatovaného hradiště se rozkládají na skalnaté ostrožně Pišťák v polesí mezi Řevnicemi a Mníškem pod Brdy. Po obvodu hradiště se do dnešních dnů zachovaly valy a příkopy.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech Památky

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Obrovo hradiště u Žinkov Památky

Obrovo hradiště u Žinkov

Na kopci nad zámkem Žinkovy se nachází tzv. Obrovo hradiště, původně slovanské hradiště se zříceninami gotického hrádku Potenštejna ze 13. století, kolem něhož jsou zajímavá seskupení žulových balvanů.

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech Příroda

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Asi kilometr dlouhá na sucho vyskládaná mohutná kamenná zeď, v okolí vrcholu Provazce (639 m), se táhne po hřebenu až k sousednímu Holému vrchu, jinde pravoúhle sbíhá dolů příkrým jihovýchodním svahem. Profil této podivuhodné stavby je patrný i na leteckých snímcích.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy Letní sporty

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy

Spálené Poříčí je přirozeným východiskem do jižní části Brd a ve svém okolí nabízí množství tras pro sváteční i zdatnější cykloturisty. Jedna z nejkrásnějších projížděk vás zavede do nově vzniklé CHKO Brdy.

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech Příroda

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože, skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd, představuje asi 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána Příroda

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána

Vrch Velká Baba (615 m) naleznete v severovýchodních Brdech. Lesnatý kopec v Brdské vrchovině je vysoký 614,5 m n. m. Nachází se zhruba 3 km jižně od města Hostomice pod Brdy.

Bohutínský vrch – jedna z brdských osmistovek Příroda

Bohutínský vrch – jedna z brdských osmistovek

Bohutínský vrch (843 m), čtvrtá nejvyšší hora Brd, leží v srdci centrální části pohoří. Nachází se v odlehlé a málo navštěvované lokalitě, asi 1,5 km jižně od Toku. Jeho hustě zalesněná plochá vrcholová část na jihu náhle spadá několika kamennými sutěmi a úbočími pak dále klesá k Borskému sedlu.

Další aktuality

Noční oblohu rozzáří superúplněk – jeden z největších úplňků letošního roku

Na noční obloze bude možné ze čtvrtka 17. na pátek 18. října 2024 pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 7 % větší a bude také o 14 % jasnější. Úkaz se na obloze objeví letos již pošesté.
17. říjen 2024 12:15
Příroda, Středočeský kraj

Přijeďte v neděli na posvícení do kouřimského skanzenu!

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi je pro návštěvníky připravena tradiční podzimní akce na neděli 20. října 2024. Návštěvníci slavnosti uvidí barokní lidový zvyk „stínání kohouta“, zrekonstruovaný podle záznamu z roku 1672, dozví se zajímavosti o jídle a hodování, uslyší jarmareční písně a těšit se mohou také na malý jarmark, tradiční dobroty jako jsou řepánky, sváteční koláče či miletínské modlitbičky. Zajímavé budou také ukázky zpracování zelí.
17. říjen 2024 8:00
Životní styl, Středočeský kraj

Loučeňský zámek nabídne čokoládové podzimní prázdniny

Celkem pět dnů volna čeká od 26. do 30. října 2024 na všechny školou povinné děti. Zámek Loučeň pro ně nachystal čokoládové prohlídky! Kde se vzala na světě čokoláda? To vám i vašim dětem sdělí kněžna, kníže či komorník. Jeden z nich se stane vaším průvodcem při speciálních čokoládových prohlídkách zámku. V jejich průběhu se bude o čokoládě nejen mluvit. Čokoláda se bude i koštovat! – a to ne jen tak ledajaká!
13. říjen 2024 11:58
Zážitky, Středočeský kraj

Kde se oralo čertem? ... aneb podzimní výlet na Sázavu

Svatý Prokop to s pekelníky uměl: legenda jak zapřáhl ďábla do pluhu není jediná, která jeho činy provází. Co všechno podivné spřežení vyoralo a jaký odkaz světec zanechal? To můžete zjistit na příjemném výletě do okolí města Sázavy. Pro zdatné výletníky pak máme tip na krásnou túru po stopách čertovských legend.
13. říjen 2024 10:24
Památky, Středočeský kraj

Máslovické dýňování bude opět bavit malé i velké

Tradiční akce obce Máslovice spojená s ochutnáváním a vyřezáváním dýní proběhne v sobotu 19. října 2024. Další ročník této oblíbené akce se neobejde bez zdobení a vyřezávání dýní. Stejně tak nebude chybět vaření z dýní na návsi a pro jedlíky je připravena soutěž v pojídání dýňových specialit. Děti se mohou těšit na pohádkově strašidelný les.
13. říjen 2024 9:55
Příroda, Středočeský kraj

Oslavte letošní Samhain v Nižboru mezi Kelty

V sobotu 19. října 2024 ožije zámek Nižbor oslavami keltského svátku Samhain. Každý návštěvník si bude moci vyzkoušet některá tradiční řemesla anebo sledovat ukázky kovářství, šperkařství či ražby mincí. Po celou dobu konání akce bude otevřeno Informační centrum keltské kultury a nová přilehlá výstava Mincovnictví Keltů v Evropě. Čeká vás hudba, Vousův kmen, archeologické dílny a mnoho překvapení.
13. říjen 2024 9:45
Zážitky, Středočeský kraj

V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy vás oslní blyštivá expozice zlata

Překrásnou a oslňující expozici zlata naleznete od září 2024 v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Pět místností blyštivé nádhery nabízí tolik prožitků, že jejich návštěva u vás může vyvolat zlatou horečku! Zlatá expozice v Jílovém je stálá a věčná, jako zlato samotné.
12. říjen 2024 15:00
Kultura, Středočeský kraj

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, v Kladně pak můžete navštívit vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.
11. říjen 2024 17:45
Památky, Středočeský kraj