Navštivte nejstarší dům v Mariánských Lázních z roku 1818 spjatý se jménem básníka J. W. Goetha. Nahlédněte do historie Goethových pobytů i do tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow. Vydejte se po stopách léčivých pramenů a nechte se unést sladkou historií lázeňských oplatek.
Městské muzeum Mariánské Lázně bylo založeno v roce 1887. Od roku 1953 je umístěno v nejstarším domě historické části města s empírovým průčelím. Dům byl postaven v roce 1818 jako penzion pro lázeňské hosty. V roce 1823 v něm bydlel spisovatel Johann Wolfgang von Goethe.
Původní nábytek v Goethových pokojích se zachoval díky péči bývalých majitelů domu. V Goethově pracovně naleznete kromě jeho psacího stolu i další drobné předměty, které básník používal. Expozice poodhalí také tajemství vztahu J. W. Goetha k mladičké baronese Ulrice von Levetzow, ke které básník v Mariánských Lázních citově vzplanul a následně své city k nenaplněné lásce vyjádřil ve známé básni „Elegie“.
Expozice věnovaná historii města a dějinám lázeňství zachycuje vývoj mladého lázeňského místa v průběhu 200 let jeho existence. Kromě historických faktů a významných mezníků v historii města, mají návštěvníci možnost se seznámit i s dějinami lázeňské každodennosti. Expozice zachycuje
vznik dnes již tradičních lázeňských oplatek, historii stáčení minerálních pramenů i to, jak se v průběhu let měnily lázeňské pohárky, se kterými chodívali hosté Mariánských Lázní k léčivým pramenům. Zapomenout také nelze na léčebné kůry připravované pro návštěvníky lázní a sbírku nejrůznějších (často i děsivých) lékařských přístrojů, které se během léčby používaly.
Mariánské Lázně hostily stovky panovníků, evropských politiků, skladatelů a spisovatelů a chlubily se těmito návštěvníky, kteří prohlubovali věhlas města jako mezinárodního politického a společenského centra.
V expozici „Slavní návštěvníci“ se tak dozvíte, který z návštěvníků byl ten nejbohatší i to, jak probíhalo setkání anglického krále Edwarda VII. s rakouským císařem Františkem Josefem I. v Mariánských Lázních. Královský pobyt v lázních vám přiblíží také
rekonstrukce královského apartmá Edwarda VII. s originálním vybavením přeneseným z hotelu Výmar.
Součástí muzea je také
geologická expozice, která zachycuje postupný geologický vývoj území, těžbu nerostů a rozmanitou flóra a fauna regionu.
Mimo stálých expozic najdete v muzeu i uměleckou
Galerie Goethe, kde pravidelně vystavují svá díla přední výtvarníci, sochaři a fotografové. Nový zážitek z muzea si tak můžete odnést každý měsíc.
Objevte historii a kulturu v Městském muzeu Mariánské Lázně, kde na vás čekají expozice o Goethovi, lázeňství a významných návštěvnících.
Nejstarším domem v Mariánských Lázních je dům, ve kterém se nachází Městské muzeum a galerie a byl postaven v roce 1818.
V roce 1823 bydlel v tomto domě slavný německý spisovatel Johann Wolfgang von Goethe.
Muzeum nabízí expozice věnované historii města, dějinám lázeňství, slavným návštěvníkům, geologickému vývoji území, a umělecká díla v Galerii Goethe.
Tradice lázeňských oplatek v Mariánských Lázních se vyvinula během 200 let, kdy se staly tradičním produktem této lázeňské oblasti.
Ulrice von Levetzow byla mladá baronesa, ke které Johannes Wolfgang von Goethe citově vzplanul během svého pobytu v Mariánských Lázních, a inspirovala ho k napsání básně Elegie.
V Goethových pokojích návštěvníci najdou dochovaný původní nábytek, jméno psacího stolu i další předměty používané básníkem.
Explozice Slavní návštěvníci představuje informace o významných hostech města včetně setkání anglického krále Edwarda VII s rakouským císařem Františkem Josefem I.
Geologická expozice se věnuje postupnému geologickému vývoji území, těžbě nerostů a zobrazuje rozmanitou flóru a faunu regionu.
Návštěvníci mohou obdivovat díla předních výtvarníků, sochařů a fotografů, které jsou pravidelně vystavovány v umělecké Galerii Goethe.
Rekonstrukce královského apartmá Edwarda VII. s originálním vybavením přeneseným z hotelu Výmar návštěvníkům přiblíží královský pobyt v lázních.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.