V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.
Petrovy kameny dominují hlavnímu hřebenu od Pradědu k sedlu na Skřítku a tvoří vedlejší vrchol Vysoké hole. Jedná se o skupinu skal z břidlic a rul. Skalní útvar je vysoký 7 m a jeho šířka dosahuje 25 m.
Petrovy kameny jsou však z botanického hlediska unikátním místem evropského významu. Přežívá zde mnoho vzácných druhů z doby ledové – řada lišejníků a mechů, vrba bylinná a zejména dva jesenické endemické druhy: zvonek jesenický a lipnice jesenická. Na skále je umístěna pamětní deska přírodovědce Dr. Bedřicha Kolenatého.
Je odsud rozhled na Praděd, masiv Mravenečníku s Dlouhými stráněmi, údolí Divoké Desné a Bílé Opavy. Se skalami na Petrových kamenech je také spjata řada pověstí. Při čarodějnických procesech v 17. století byly kameny označovány jako místo čarodějnických sabatů, údajných schůzek čarodějnic s ďáblem.
Svahy pod Petrovými kameny jsou vyhledávaným místem lyžařů a mají jedny z nejlepších sněhových podmínek na Moravě.
Petrovy kameny jsou skupina skal vyhlášená jako přírodní rezervace a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd v Hrubém Jeseníku.
Petrovy kameny jsou skalní útvar složený z břidlic a rul, který je vysoký 7 metrů a jeho šířka dosahuje 25 metrů.
Petrovy kameny jsou domovem mnoha vzácných druhů z doby ledové, včetně řady lišejníků a mechů, vrby bylinné a zejména dvou jesenických endemických druhů: zvonku jesenického a lipnice jesenické.
Na Petrových kamenech je umístěna pamětní deska přírodovědce Dr. Bedřicha Kolenatého, která uznává jeho přínos k botanice a přírodním vědám.
V 17. století, během čarodějnických procesů, byly Petrovy kameny označovány jako místo čarodějnických sabatů, údajných schůzek čarodějnic s ďáblem.
Z Petrových kamenů je možné vidět Praděd, masiv Mravenečníku s Dlouhými stráněmi, údolí Divoké Desné a Bílé Opavy.
Ne, Petrovy kameny nejsou veřejnosti přístupné.
Svahy pod Petrovými kameny jsou oblíbeným místem pro lyžaře díky vynikajícím sněhovým podmínkám na Moravě.