ÚvodCo chcete dělat?PřírodaJezírko Maledivy v kaolinovém lomu
Zdroj foto: mapy.cz, autor Radovan Smokoň, 2024
Příroda

Jezírko Maledivy v kaolinovém lomu

V kaolinovém lomu nedaleko Nepomyšle bývalo několik modrých jezírek přezdívaných Maledivy. V současnosti jsou jezírka zasypána, zbylo zde pouze jedno malé, které má bílou barvu a jeho hloubka nepřekračuje 1 metr. Vstup je sem zakázaný, jedná se o soukromý pozemek společnosti Sedlecký kaolin a.s.
Svou přezdívku dostal bývalý lom s azurovou vodou podle toho, že jeho bílý písek a úchvatná modrá barva vody připomínala pláž a moře na Maledivách. Území patří společnosti Sedlecký kaolin a.s., který sem veřejnosti zakázal vstup. Jezera byla zavezena a na místě se nyní nachází pouze jedno maličkaté jezírko, které má kaolinem zakalenou bílou barvu. Důl se nachází nedaleko obce Nepomyšl, je ukrytý v neobyčejné, až surrealisticky bílé krajině asi kilometr po levé straně od silnice na Podbořany. Dle informací od místních obyvatel je lom stále nepravidelně aktivní.

Pojmenování kaolín je odvozené z jedné provincie na území Číny. Ta se jmenuje Kao-ling tchu, což v českém překladu znamená „hlína z vysokého kopce“. Kaolin, který se těží v České republice, má dobrou pověst doma i v zahraničí. Využívá se především pro výrobu porcelánu, keramického obkladu a keramických dlaždic.
 
Blízko Kaznějova se nalézá také největší a stále funkční kaolinový lom ve střední Evropě. Povrchový důl není přístupný široké veřejnosti, avšak vyhlídka z cesty mezi Kaznějovem a Mrtníkem poskytuje působivý výhled na těžební jámu.

Provozovatel

Kaolinový lom Sedlecký kaolin a.s.

U silnice 221
439 71 Nepomyšl
WWW:
https://www.mesty...
GPS:
50,217231 13,331521
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Dolní Poohří
Městys:
Nepomyšl
Tipy na výlet:
Nepomyšl a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Hradozámecká noc na zámku Krásný Dvůr

Akce na zámku.
Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Korea znovunalezená

Výstava.
Valeč, Karlovarský kraj

Hradozámecká noc na Valči

Zámek Valeč.
Valeč, Karlovarský kraj

Povaleč na zámku Valeč 2024

Zámek Valeč a jeho areál letos opět hostí festival plný hudby, divadla, workshopů, přednášek, výstav i filmů. Festival Povaleč se na vás těší 1. – 3. 8. 2024.
Valeč, Karlovarský kraj

Komentovaná prohlídka Kryrská Schillerova rozhledna a její okolí

Zahájení u Kostela Narození Panny Marie v Kryrech.
Kryry, Ústecký kraj

Porta Aperta – brány dílen, výroben a farem dokořán

Zajímá vás, jak vznikají jedinečné produkty, které se pyšní regionálními značkami? Chtěli byste poznat jejich výrobce v autentickém prostředí dílen, výroben a farem? Budete mít tu možnost, v jeden den, na téměř 50 místech po celé republice.
Lubenec, Ústecký kraj

Květnovské hudební slavnosti 2024

Mezinárodní hudební festival staré hudby v Krušných horách.
Blatno, Ústecký kraj

Festpouť Poláky

Účinkující: Brutus, Guns N Roses Tribute, Janek Ledecký & Band, Lucie Revival, Robin Mood, Pekař, Tlustá Berta.
Chbany, Ústecký kraj

Ekologické hospodářství Stateček u Lněníčků

Malá rodinná ekofarma, která v sadech pěstuje všechny běžné druhy ovocných stromů, avšak netradiční odrůdy, a dále méně známé druhy ovocných dřevin (oskeruše, kdouloně, aronie). Na orné půdě farma pěstuje zeleninu, bylinky a krmné obiloviny a okopaniny.
Nepomyšl, Ústecký kraj

Nepomyšlská lípa

Nepomyšlská lípa srdčitá roste v Nepomyšli na Podbořansku už asi tři sta let. Obvod jejího kmene činí úctyhodných 467 centimetrů. Vypráví se, že zde stávala šibenice pro výstrahu. Přesto byla jednou využita – byl zde pověšen muž.
Nepomyšl, Ústecký kraj

Přírodní rezervace Dětanský chlum

Dětanský chlum se nachází zhruba 12,5 km jižním směrem od Krásného Dvora u obce Dětaň. Přírodní rezervaci Dětanský chlum tvoří teplomilné doubravy na jižní straně kopce Chlum.
Nepomyšl, Ústecký kraj

Zřícenina hradu Křečov

Zříceniny hradu z poloviny 14. století stojí na zalesněné vyvýšenině nedaleko obce Podbořanský Rohozec.
Podbořanský Rohozec, Ústecký kraj

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

V letech 1783 – 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku Krásný Dvůr rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb, které leckde ukončují jako dominanty různé průhledy.
Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.
Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.
Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Kuličkové hřiště v Podbořanech

V roce 2023 otevřelo nové kuličkové hřiště město Podbořany. Naleznete ho na piknikové louce v Hlubanech u Doláneckého potoka.
Podbořany, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness hotel Národní dům

Hotel se nachází v malebné obci Podbořany, malém městě v chmelařské oblasti, což z něj dělá perfektní východiště pro vaše cesty do nejkrásnějších míst v okolí.
Podbořany, Ústecký kraj

Dvůr Valeč v Čechách

V současné době je na místě bývalého muzea Valeč restaurace, která přebrala původní nábytek a vybavení muzea.
Valeč, Karlovarský kraj

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Prádelna je infocentrum s kavárnou v areálu zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku.
Valeč, Karlovarský kraj

Ubytování v areálu zámku Valeč

Zájemcům o nocleh s výhledem do zámeckého parku nebo na barokní městečko Valeč, nedaleko Podbořan, se nabízí možnost ubytování přímo v zámeckém areálu ve správní budově č.p. 7.
Valeč, Karlovarský kraj

Pivovar Valeč

Pivovar byl po mnoho dekád důležitou součástí centra Valče a nyní po necelých sto letech znovu zaujme svou pozici propojující labužnictví, slovesnou kulturu, moderní techniku i zodpovědnost k tradici. Otevře v roce 2023.
Valeč, Karlovarský kraj

Struhařské křížaly z Bio farmy Struhaře

Jedná se o sušené ovoce z vlastních sadů – ručně česaná a s láskou sušená jablka, hrušky a švestky. Struhařské křížaly získaly certifikát Krušnohoří regionální produkt.
Lubenec, Ústecký kraj

Zámecký pivovar Chyše

Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839 – 1841. V historických interiérech pivovaru vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice. Přijďte ochutnat speciality pivní kuchyně, ale především – dopřejte si chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.
Chyše, Karlovarský kraj

Autocamping Vikletice

Autocamping Vikletice na břehu Nechranické přehrady je skvělým místem pro letní koupání, pro milovníky vodních sportů, rybaření, cyklistiky a rekreačních sportů.
Chbany, Ústecký kraj