Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou. K památkám města patří zámek, radnice, děkanství, kostel svaté Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, hospoda Krčma a další zajímavá místa.
Prohlídku začneme na Nám. Al. Jiráska u
lanškrounském zámku, který vznikl na místě kláštera postaveného augustiniány po roce 1393. Zámkem je nazýván od roku 1507, kdy ho získali Pernštejnové. Renesanční přestavba ukončena v roce 1601 Adamem Hrzánem z Harasova. V dnešní rekonstruované podobě slouží zámek pro
Městské muzeum Lanškroun, je zde obřadní síň a společenský sál.
Přímo u tohoto zámku je
kostel sv. Václava. První zmíňka o něm je z roku 1350. Augustiniánům byl svěřen roku 1377 a ti k němu roku 1393 přenesli již zmiňovaný klášter.
Vydáme se z náměstí Aloise Jiráska Školní ulicí na náměstí J.M.Marků. Uprostřed náměstí stojí
renesanční radnice zdobená psaníčkovou technikou – sgrafity. Dal ji vybudovat Vratislav z Pernštejna v letech 1581-82. Oprava roku 1859 dala radnici jednoduchý trojúhelníkový empírový štít. Generální rekonstrukce 1986-1996 vrátila budově původní renesanční tvář s dvojicí sedlových střech.
Dále sejdeme z náměstí Nádražní ulicí až ke kostelu
sv. Maří Magdaleny. Empírový kostel stojí na místě, kde roku 1371 založil litomyšlský biskup Petr Jelito klášter lateránských kanovníků sv. Augustina. Klášter na vlhkém místě nevyhovoval a byl proto přemístěn. Z bývalého kláštera se stal špitál se hřbitovem. Uprostřed hřbitova stál od roku 1825 na kamenné podezdívce roubený kostel. Byl nahrazen nynější stavbou v empírovém slohu (1827).
Projdeme ulicí 5. května a dáme se po ulici Komenského do kopce, ve kterém stojí
Hostinec Krčma. Dnešní podoba jedné z nejdéle soustavně provozovaných hospod nejen v Čechách je z 2. pol. 18. století. První zmíňka o existenci krčmy pochází z roku 1568. Po staletí je lanškrounským společenským střediskem. Nejstarší dochovaná část hostince je sklep s masivním kamenným portálkem. Částečně roubená budova je postavena širší stranou do náměstí. Nejstarším stavebním prvkem je roubená vysunutá světnička.
Půjdeme dále po ulici Dobrovského a po chvíli uvidíme
barokní kostel sv. Anny, který byl vystavěný v letech 1701-1705 podle plánů Giovanni Pietra Tencalli. Kolem kostela byl založen hřbitov, později s náhrobky z 18. st. přenesenými od kostela sv. Maří Magdaleny. Roku 1893 byl tento hřbitov zrušen.
Od kostela sv. Anny se vrátíme zpět do centra města.
Objevte historický Lanškroun a jeho památky, jako jsou zámek, radnice, kostely a tradiční hostinec. Prozkoumejte bohatou historii města.
Město Lanškroun se nachází v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou.
V Lanškrouně můžete navštívit zámek, radnici, kostely svaté Anny, sv. Máří Magdaleny, sv. Václava a hostinec Krčma.
Lanškrounský zámek hostí Městské muzeum, obřadní síň a společenský sál. Původně byl klášterem postaveným augustiniány, později byl přestavěn na zámek s renesančními prvky.
Radnice je zdobená sgrafity a má renesanční tvář s dvojicí sedlových střech, obnovenu v generální rekonstrukci mezi lety 1986 a 1996.
Kostel stojí na místě bývalého kláštera latoránských kanovníků založeného v roce 1371. Nynější empírová stavba byla postavena v roce 1827.
Krčma je jedním z nejstarších a nejdéle provozovaných hostinců v Čechách s první zmínkou z roku 1568. Je střediskem společenského života v Lanškrouně.
Kostel sv. Anny je postaven v barokním stylu podle plánů Giovanni Pietra Tencalli a byl dokončen v letech 1701-1705.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.