Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).
V areálu hvězdárny si můžete ve starých secesních objektech prohlédnout Astronomické muzeum V. Šafaříka včetně 150 let starého dalekohledu Alvana Clarka, který stále slouží k pozorování oblohy.
V severní části se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným v sedmdesátých letech 20. století. Celý rozsáhlý areál je upraven jako park s vzácnými stromy (arboretum) a řadou moderních plastik.
Exkurze do hvězdárny (od května do září)
Ondřejovská hvězdárna patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Areál observatoře v Ondřejově je v letní sezoně přístupný veřejnosti každý víkend.
Areál hvězdárny je volně přístupný, do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem. Upozorňujeme, že budovy nemají bezbariérový přístup a v historických kopulích je zúžený prostor. Trasa prohlídky vede z části přírodním terénem a ujdete při ní asi 1,5 km. Exkurze trvá přibližně 2 hodiny, není-li domluveno jinak.
Navštivte Hvězdárnu Ondřejov a objevte historické i moderní teleskopy, vzácné stromy a unikátní muzeum astronoma V. Šafaříka.
Hvězdárna v Ondřejově byla založena roku 1905 J. Fričem.
V muzeu je možné vidět 150 let starý dalekohled Alvana Clarka, který je stále používán k pozorování oblohy.
Největším dalekohledem v areálu hvězdárny je dvoumetrový zrcadlový dalekohled, který byl instalován v 70. letech 20. století.
Observatoř v Ondřejově je veřejnosti přístupná každý víkend v letní sezoně.
Exkurze do hvězdárny trvá přibližně 2 hodiny.
Do budov hvězdárny je možné vstoupit pouze s průvodcem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.