ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejoblíbenější místa na pozorování noční oblohy
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejoblíbenější místa na pozorování noční oblohy

Poslechněte si audio verzi článku
Oblíbili jste si astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy? Vydejte se s Kudy z nudy do míst, kde se před vámi otevřou ty nejkrásnější výhledy a kde si zasněné pohledy na noční nebe opravdu užijete. Pozveme vás do míst, kde je nejtmavší obloha a nebeské představení tak nebude rušit světelný smog, na hvězdárny, do skal i do hor.
Vychutnejte si krásu noční oblohy a astronomických jevů s Kudy z nudy a seriálem Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů! Magickou krásu hvězdné oblohy sice můžete se správným vybavením a při dobrých podmínkách obdivovat takřka odkudkoli, některá místa ale tuhle činnost promění v úchvatný zážitek. Před cestou se podívejte, co se právě teď na hvězdné obloze odehrává, a pak už nezbývá než vyrazit a obdivovat třeba zatmění Měsíce, fascinující Perseidy aneb slzy svatého Vavřince anebo polární záři, která k nám občas „zabloudí“ až z dalekého severu.
 

1. Praha a hvězdárny na Petříně a v Ďáblicích

Ze tmy se stalo luxusní zboží: zatímco dřív stačilo jen zaklonit hlavu, dnes je potřeba hledat místa, kde pozorování nebrání všudypřítomný světelný smog a světla civilizace. Takových míst je jako pověstného šafránu, a to zejména v Praze. Romantické pozorování noční oblohy si užijete tam, kde k tomu mají skvělé vybavení – třeba ve Štefánikově hvězdárně na Petříně anebo Hvězdárně Ďáblice. Obě hvězdárny nabízí veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy, která probíhají za jasného počasí po celý rok. Kromě nebe si prohlédnete i přístrojové vybavení obou hvězdáren a stálé astronomické výstavy.


 

2. Středočeský kraj a pozorování nočního nebe z Brd

Drsné počasí a dlouhá historie přísně střeženého a nepřístupného vojenského prostoru vedly k tomu, že v Brdech prakticky neexistuje žádná vesnice. Souvislé lesy se tu dochovaly dodnes, a s nimi i skvělá místa pro pozorování Mléčné dráhy nebo galaxií vzdálených tisíce světelných let. Nejlepší místa? Třeba Plešivec, Tok, nejvyšší hora Brd i středních Čech anebo nedaleký Houpák. Ze samotných vrcholů toho moc vidět není, ale na nebe je tu rozhled přímo fantastický – třeba ze střechy slavného pěchotního srubu Benešák, který si zahrál například ve filmu Obecná škola.


 

3. Jihočeský kraj a hvězdárna na hoře Kleť

Nejkrásnější výhled na jižní Čechy je z hory Kleť. Na nejvyšší hoře Blanského lesa stojí kamenná rozhledna, přímo pod ní se můžete ubytovat v turistické chatě, a nedaleko si všimněte také zajímavých slunečních hodin. Milovníky astronomických pozorování uchvátí informace, že právě tady také objevíte nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Díky minimálnímu světelnému smogu patří k nejlepším pozorovacím místům u nás a řadu planetek a komet poprvé astronomové zahlédli právě odtud. Pro veřejnost je hvězdárna Kleť otevřená v hlavní sezoně.
 

4. Plzeňský kraj a oblast tmavé oblohy v přírodním parku Manětínská

Další místo s minimálním osídlením, ale zato s maximální hvězdnou nádherou najdete na hranicích Plzeňského a Karlovarského kraje, v přírodním parku Manětínská a zároveň v Manětínské oblasti tmavé oblohy. Protože řídce osídlená oblast je daleko od záře tisíců světel z měst, oceníte tu čistou přírodu, ticho a klid. Pozorování noční oblohy plné zářících hvězd můžete spojit třeba s noclehem pod širákem v bivakovacím místě u bývalé zaniklé osady Umíř.
 

5. Karlovarský kraj, moderní hvězdárna i historická observatoř

Možná si k večernímu pozorování jasné oblohy vyberete Hvězdárnu Františka Krejčího v Karlových Varech, která kromě toho nabízí astronomické programy i zajímavé přednášky. Pokud ale máte rádi kuriozity, vydejte se na Branišovský vrch u Toužimi. Narazíte tu na zříceninu astronomické observatoře, kterou tu na přelomu 18. a 19. století nechal vystavět kněz, astronom a kartograf Alois Martin David (1757–1836). Řeholník z kláštera v Teplé a člen mnoha vědeckých společností u nás i v Evropě se velkou měrou podílel na vědeckém pokroku své doby. Dokonce možná právě poletí někde nad vámi: jeho jméno nese od roku 1989 planetka č. 6385 Martindavid.
 

6. Ústecký kraj, hvězdárna Teplice a nejvyšší stolová hora u nás

Také v Ústeckém kraji si můžete vybrat z několika hvězdáren. Dáte přednost hvězdárně Teplice? Stojí na Písečném vrchu pod Doubravskou horou a dojdete k ní příjemnou procházkou lesoparkem od botanické zahrady. Hvězdárnu můžete využít jak pro denní pozorování, které se zaměřuje především na Slunce, tak pro večerní pozorování Měsíce, planet, hvězdokup, mlhovin, galaxií a dalších objektů ve vesmíru. K večerní procházce a pozorování noční oblohy si ale můžete vybrat také plochý vrchol Děčínského Sněžníku, naší nejvyšší stolové hory. Kamenná rozhledna sice mívá už večer zavřeno, ale i bez ní si užijete fantastické výhledy na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko, do krajiny, kde jsou města většinou schovaná v hlubokých údolích a nebudou rušit bezkonkurenční výhled.
 

7. Liberecký kraj, Jizerské hory a česko-polská oblast tmavé oblohy

V Libereckém kraji objevíte oblast, kde je nejhustší tma u nás. Jizerská oblast tmavé oblohy byla vyhlášena v rámci Mezinárodního roku astronomie už v roce 2009 jako první mezinárodní oblast v Evropě i první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě. Chrání temnou oblohu u nás i v Polsku, tedy v polské části Jizerských hor. Na rozdíl od měst, odkud je běžně viditelných jen několik desítek hvězd, jich z Jizerky a jejího okolí bývají při dobré viditelnosti vidět až dva tisíce.


 

8. Královéhradecký kraj, Orlické hory a planetární stezka v Hradci Králové

Fantastické kruhové výhledy, města a vesnice utopené v údolích a kolem dokola jen vy, hory a noční obloha: takový zážitek se nenabídne všude. V Královéhradeckém kraji ale ano: stačí vyjít nebo vyjet na hřeben Orlických hor a navštívit jejich nejvyšší vrchol, Velkou Deštnou (1115 m). Ještě o kousek výš k obloze se podíváte z rozhledny, otevřené nepřetržitě a zdarma. Pokud se vám ale nechce tak daleko od civilizace, vyberte si třeba Hvězdárnu a digitální planetáriumHradci Králové, které nabízejí programy pro všechny věkové kategorie – a navíc se můžete projít po galaktické a planetární stezce!
 

9. Pardubický kraj, Pardubice a baron Kraus

Baron Artur Kraus byl jednou z nejvýraznějších osobností města Pardubic. Stal se zakladatelem a předsedou řady spolků a organizací, stál u zrodu cyklistické dráhy, jako první přeložil do češtiny pravidla tenisu, do Pardubic přivezl údajně první motocykl nejen ve městě, ale i v celém tehdejším Rakousko-Uhersku, z Norska si nechal poslat první lyže a tajně na nich trénoval okolo zámeckých valů a údajně za jasných úplňkových nocí i na Kunětické hoře. Protože jeho celoživotní vášní byla astronomie, v Pardubicích založil hvězdárnu. Zbylo z ní jen málo, ale ve městě můžete navštívit novou Hvězdárnu barona Artura Krause, která na historickou tradici navázala.
 

10. Vysočina, Třebíč, hvězdárna a planetárium

Hvězdnou oblohu můžete díky minimálnímu světelnému znečištění pozorovat z řady míst na Vysočině. Za hlubším poznáním vesmíru se vypravte do Hvězdárny a planetária dr. Zdeňka KvízeTřebíči. Amatérská astronomie má ve městě dlouhou historii a díky Domu dětí a mládeže se těší stále větší oblibě. V listopadu 2023 tu otevřeli nové planetárium a zařízení také změnilo svůj název; je pojmenované po nejvýznamnějším třebíčském astronomovi, který se také podílel na založení hvězdárny v roce 1957.
 

11. Jihomoravský kraj a hvězdárna na Kraví hoře v Brně

Kruhový výhled, největší 3D stereoskopické planetárium ve střední Evropě, elektronická rozhledna, 2D digitárium a ještě k tomu poloha v centru Brna v parku na Kraví hoře: to je Hvězdárna a planetárium Brno. Celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy, které vedou odborní průvodci. Okolím navíc vede volně přístupná vědecká stezka, návštěvu můžete spojit s koupáním ve sportovním areálu na Kraví hoře. Najdete tu krytý bazén i letní koupaliště, které se podobně jako hvězdárna pyšní jedinečným výhledem!


 

12. Zlínský kraj a hvězdy nad Bílými Karpaty

Pohoří Bílé Karpaty, které rozděluje Česko a Slovensko, je ke sledování noční oblohy přímo stvořené – zvlášť když si vyberete místo, kde vás nebude rušit světlo ani hluk z měst. Vystoupejte proto do kopců nad Valašské Klobouky a užijte si fantastické výhledy z Ploštiny nebo od pozorovatelny Durch. Zvláštní místo s originálním odpočívadlem má ještě jeden bonus navíc: pozorování noční oblohy můžete spojit se spaním pod širákem a mít tak ubytování s tolika hvězdičkami, kolik vám nenabídnou ani ty nejluxusnější hotely.
 

13. Olomoucký kraj a barokní nebe na Křížovém vrchu

Chcete fotografovat hvězdné nebe nebo polární záři a mít na fotkách skutečně unikátní kulisu? Vydejte se na Křížový vrch u obce Ruda v Nízkém Jeseníku. Z vesnice vede na vrcholek nedalekého kopce ojedinělá barokní křížová cesta, na konci pak stojí impozantní sousoší Kalvárie. Je to místo, které vás nabije energií, navíc nabízí úchvatný výhled na Jeseníky, vrchy Králického Sněžníku i roviny Hané.


 

14. Moravskoslezský kraj, Beskydy a třetí oblast tmavé oblohy

V České republice najdete tři oblasti tmavé oblohy, kde je v noci ještě pořád tma a jsou tam ideální podmínky pro pozorování noční oblohy. O Manětínské a Jizerské oblasti už byla řeč, třetí oblast tmavé oblohy se nachází v Beskydech v Moravskoslezském kraji. K nejtmavším koutům Beskyd patří hřeben Gruň poblíž obce Staré Hamry, kde je výjimečná viditelnost díky řídkému osídlení, minimálnímu světelnému znečištění a čistému průzračnému ovzduší. Vydejte se sem obdivovat Mléčnou dráhu, zodiakální světlo, polární záři a další nebeské kejkle a kouzla!
Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. Letos úplné zatmění Slunce nastane 8. dubna 2024, ovšem vidět bude pouze v Severní Americe. Na evropské zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat...

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Hvězdárna a planetárium Teplice Zážitky

Hvězdárna a planetárium Teplice

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Hvězdárna Uherský Brod Zážitky

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

Hvězdárna barona Artura Krause  – za poznáním do pardubické hvězdárny Zážitky

Hvězdárna barona Artura Krause – za poznáním do pardubické hvězdárny

Za vědou, zábavou i poznáním se vydejte do Hvědárny barona Artura Krause v Pardubicích. Druhým největším dalekohledem v ČR, který je určen k popularizaci astronomie, se můžete každou středu, čtvrtek a pátek podívat na zajímavá místa blízkého, ale i velmi vzdáleného vesmíru.

Hvězdárna v Prostějově Památky

Hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna ve zdejším parku slouží od roku 1961, její činnost doplňuje i od roku 1973 meteorologická stanice. V jejích prostorách pod kopulí jsou dnes čtyři dalekohledy. Hvězdárna nabízí akce pro veřejnost jako noční pozorování oblohy, pozorování slunce a přednášky.

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Křížový vrch v Jeseníkách Památky

Křížový vrch v Jeseníkách

V Nízkém Jeseníku najdete ojedinělou barokní křížovou cestu z 18. století, která vede z obce Ruda až po vrcholek Křížového vrchu. Z kopce se otevírá úchvatný výhled na Jeseníky, vrchy Králického Sněžníku i roviny Hané.

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy Zážitky

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy

Na východním okraji Vyškova, hned vedle Dinoparku, se nachází hvězdárna. Využít můžete programu s prezentací sluneční soustavy s následným pozorováním noční oblohy.

Hvězdárna Rokycany – připravte se na hvězdné putování Zážitky

Hvězdárna Rokycany – připravte se na hvězdné putování

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Na hvězdárně je k dispozici různá astronomická technika, od přenosných, malých dalekohledů až po velký dalekohled v kopuli s průměrem hlavního zrcadla 508 mm.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Seznamte se: slavní hvězdáři a astronomové

Seznamte se: slavní hvězdáři a astronomové

Léto je nejlepší čas k pozorování hvězd, a tak stojí za to připomenout si slavné hvězdáře a astronomy. S řadou z nich se setkáte při pozorování noční oblohy či Slunce na hvězdárnách a planetáriích, ale objevíte je i na Kudy z nudy. Seznamte se s osobnostmi hvězdné oblohy!

Hvězdárna ve Veselí nad Moravou Zážitky

Hvězdárna ve Veselí nad Moravou

U Baťova kanálu se ve Veselí nad Moravou nachází hvězdárna, ve které se můžete přiučit novým poznatkům z pohledu astronomie.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech Příroda

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Atypická pozorovatelna Durch vznikla roku 2018 dle návrhu architekta Zdeněk Fránka. Zdáli může vypadat jako rám k obrazu této krásné krajiny. Slouží také jako posezení pro kolemjdoucí nebo jako úkryt před nepřízní počasí.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Hvězdárna Valašské Meziříčí Zážitky

Hvězdárna Valašské Meziříčí

V areálu hvězdárny stojí za vidění také dřevěná hvězdárna postavená roku 1929 Antonínem Ballnerem a jeho přáteli z astronomického kroužku, jež se řadí k nejstarším na severní Moravě a Slezsku. Ballnerova hvězdárna je přístupná veřejnosti po celý rok.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky