Neobvyklé sochařské dílo vzniklo jako připomínka na černostrakaté plemeno vyšlechtěné právě v Přešticích. Přeštické černostrakaté je původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech.
Připomínku přeštických prasátek naleznete nejen na místní kašně, ale především jako sousoší před místním JZD. Sousoší vytvořil Jaroslav Podmola a jedná se o jedno z nejbizardnějších sochařských děl v České republice.
Během 19. století se Přeštice staly známé především místním chovem hus a vepřů. Zvláště ti vepříci zde přetrvali až do druhé poloviny 20. století a vyvinuli se zde ve svého času populární odrůdu tzv. černostrakatého přeštického prasete. Připomínkou dřívější slávy přeštických prasat zůstává jejich sousoší – dost možná jediný "pomník" tohoto druhu v České republice. Černostrakatá prasátka můžete spatřit naživo například v plzeňské zoo.
Pravidelně vždy jednu říjnovou sobotu se na přeštickém náměstí koná tradiční akce s názvem "Přeštický kanec" spojená se zabijačkami, soutěžemi, písničkami a samozřejmě i s prodejem zabijačkových produktů. Přeštičtí jsou na svá prasátka hrdí a se zájmem se u sousoší zastavují také návštěvníci města. Vepříci jsou dokonce i na turistickém razítku a pohlednici města.