Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.
Smyslem stavby, kterou financoval zdejší cisterciácký klášter, bylo především oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce, jehož blahořečení a svatořečení spadá právě do doby založení kostela. Samotný kostel je protkán symbolikou číslovky pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Tak např. půdorys kostela je ve tvaru pěticípé hvězdy, kostel má pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Jedná se o symboliku pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinském slově "tacui" (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka, které se podle stejné legendy objevily ve Vltavě.
Postranní oltáře jsou zasvěceny čtyřem evangelistům, Janovi s orlem, Markovi se lvem, Lukášovi s býkem a Matoušovi s knihou. Kostel je obklopen hřbitovem a ambity ve tvaru deseticípé hvězdy. Pokud máte zájem o prohlídku tzv. Dolního hřbitova, je nutné prosím předem kontaktovat správu objektu.
Zrekonstruovaný areál UNESCO a nové expozice
Obnova národní kulturní památky zapsané na Seznam UNESCO probíhala mezi lety 2018 – 2024. Díky ní se podařilo obnovit exteriér i interiér kostela. Největší proměnou prošla velká okna v druhém patře kostela, celá podlaha a také hlavní oltář. Místo bývalého Starého hřbitova mezi kostelem a ambitem dostalo podobu poutní louky. Obnoveny byly také přístupové trasy ke kostelu a fasáda. Původní lesk se vrátil také obvodovému ambitu kostela (vnější klenuté chodbě), jejíž součástí je kromě samotné obnovy omítek i restaurátorská rekonstrukce povrchové štukové výzdoby klenby v interiéru a doplnění sochařské výzdoby andělů-štítonošů, kteří vzali za své během požáru střechy kostela a ambitu v roce 1784. Zručným restaurátorům se však z dochovaných fragmentů podařilo vymodelovat jejich původní podobu. Současně jsou rekonstruovány i historické varhany na kůru kostela, a to jak varhanní skříň, tak samotný nástroj.
Podívat se můžete i do nové expozice v prostoru obnovených ambitů v podobě uměleckého ztvárnění křížové cesty. Stávající prohlídková trasa byla rozšířena o novou expozici křížové cesty a o prohlídku vybrané části obnoveného ambitu se štukovou výzdobou. Poutní kostel je otevřen ke komentované prohlídce každý den, včetně svátků. První z nich obvykle odchází v 9:00, poslední prohlídka poté začíná v 16:00 s výjimkou soboty, kdy je poslední prohlídka už v 15:00 hodin. Poté je možné se zúčastnit modlitby růžence od 16:00, na kterou navazuje mše svatá v 16:30 hodin.