ÚvodAktualityMuzea plná moderní techniky aneb kde si užijete videomapping a virtuální realitu
Kultura

Muzea plná moderní techniky aneb kde si užijete videomapping a virtuální realitu

Muzeum, kde se o vás kompletně postarají roboti, vám zatím nabídnout nemůžeme. Zato víme o místech, kde objevíte skvělé multimediální zážitkové expozice nebo videomapping, kde nepustíte audioprůvodce z ruky a užijete si spoustu zábavy s různými kreativními hříčkami i virtuální realitou.
Díky moderním technologiím jsou i docela obyčejné věci jiné a zábavné: najednou zjistíte, že vás baví barokní sochy, dějepis i zeměpis. Poradíme vám také pár muzeí, která můžete projít s audioprůvodcem. Ovšem pozor, zatímco na většině míst je audioguide jen zpestřením a uchrání vás od sáhodlouhého čtení, třeba v Muzeu nové generace ve Žďáru nad Sázavou se bez něj zkrátka neobejdete. A to není zdaleka všechno! Existují expozice, kde jsou běžné hologramy a virtuální realita. Díky těmto vymoženostem se dostanete nejen hluboko do minulosti, třeba k dinosautům, do doby kamenné či do středověku, ale také například za historií a současností filmu.
 

Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou

Možná čekáte jen spoustu techniky, ale v Muzeu nové generaceareálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou vás čeká především multimediální příběh plný překvapení, příběhů a zajímavostí. Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a pak už vás vtáhnou do děje hlasy cisterciáckého mnicha a holčičky z dnešní doby, kteří komentují okolní svět. První část vás zavede do temného středověku, kdy tu vznikl první klášter, druhá část pak před vámi otevře překrásný svět baroka. Téměř u každého zastavení objevíte jedinečné multimediální hříčky, které vás chytí a nepustí. Počítejte s tím, že prohlídka se může protáhnout na mnohem delší dobu, než jste čekali. Ostatně leccos napovídá i to, že Muzeum nové generace je držitelem ocenění Živa award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Celá expozice je klíčem k poznání Žďáru a jeho okolí, areálu kláštera a poutního kostela na Zelené hoře, zapsaného mezi památky UNESCO. Nezapomeňte se tam zajít podívat, od muzea to k němu je jen pár stovek metrů!


Pravěk všemi smysly v Roztokách u Prahy

Archevita muzeumMuzeum v Roztokách u Prahy připravilo multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše je podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou. Potkáte tak pratura, podíváte se, jak se v pravěku vyráběla sekyrka či jak se obchodovalo. Dále jsou zde modely původních typů obydlí v měřítku 1:1, zajímavé archeologické nálezy a rekonstrukce pohřebních celků. Vše je doplněno počítačovými perspektivami a holografickými projekcemi. Na ochozové galerii jsou představeny pravěké exponáty doplněné modelacemi hrobů, vč. videomappingu.
 

Tváří v tvář dinosaurům

Zažít nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům můžete v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague, které naleznete kousek za hranicí hlavního města, v obci Tuchoměřice. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů. Kromě největší soukromé sbírky opravdových koster dinosaurů zde objevíte modely prověkých tvorů tak věrné, že vám naskočí husí kůže. Ve spojení s nejmodernější technologií to bude jedinečný zážitek na hranici zábavy a poznávání.
 

Když Praha hoří...

praha hoříVideomapping je fascinující podívaná, ale v muzeích zatím úplně běžně k vidění nebývá. Jednou z výjimek je velmi atraktivní expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věžiPraze. Muzeum hlavního města Prahy ji navíc umístilo do autentických prostorbývalé vodárenské věže, která hrála při likvidaci ničivých požárů důležitou roli. Podobně jako v jiných městech i v Praze často a opakovaně hořelo – požáry zažila například Staroměstská a Novoměstská radnice, Týnský chrám, Národní divadlo a v nedávné době například Průmyslový palác. Právě této tématice se věnuje již zmíněná expozice. Pomocí videomappingu, animace a virtuální reality, se podíváte do nitra hořícího Národního divadla, seznámíte se s historií a fungováním vodárenských věží, poznáte požáry v průběhu staletí i příběhy pražských hasičů. Nudit se nebudete ani při výhledu z nejvyššího patra věže: kukátky nahlédnete do virtuální reality, kde na animované časové ose „vyskakují“ tu větší, tu menší plamínky: to podle toho, kde zrovna v jaké době hořelo. Navíc si můžete stáhnout mobilní aplikaci a v ní si prohlédnout pražské požáry v chronologické lince s informacemi z dobových zdrojů, prostudovat si historickou hasičskou techniku nebo dobové grafiky a obrazy.
 

Interaktivní NaFilM

NaFilMHravé muzejní instalace filmového muzea NaFilM propojují historii se současnými technologiemi, takže si na své přijdou všechny generace. Originální exponáty, které nikde jinde nenajdete, jsou vyrobeny přímo pro účely muzea. Díky nim je možné něco se o filmu naučit z vlastní zkušenosti. V muzeu najdete nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasickou 35mm promítačku na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu. Součástí muzea je i ruchové studio, kde je možné si po vzoru světoznámých “brunclíků”, mistrů ruchu z Barrandova, vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem. V závěru návštěvy si můžete natočit svůj animovaný film, který si z muzea odnesete domů. Od března 2023 v muzeu můžete prožít první český film natočený ve virtuální realitě.
 

Rozšířená realita v Muzeu nákladních aut Tatra

muzeum nákladních vozů tatraMuzeum nákladních automobilů Tatra se otevřelo roku 2021 v Kopřivnici, v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Návštěvníkům ukazuje unikáty silniční dopravy nejen fyzicky, ale také pomocí rozšířené reality (AR). Jedná se o ukázku reálného předmětu doplněného o objekty tvořené počítačem, tedy zobrazení reality a následně přidání digitálních prvků. Díky tomu se zvídaví návštěvníci podívají na detaily "skryté za plachtou". Například v expozici nejstarších vozů je řada zachovalých podvozků, avšak kompletní vozidlo již neexistuje. Díky dostupné mobilní aplikaci s rozšířenou realitou zájemci uvidí kompletní automobil virtuálně dotvořený – po zamíření zařízení na podvozek se na displeji exponát dokreslí do plné podoby. Další vychytávkou je virtuální otevření vozidla, kdy se vám v aplikaci zobrazí 360stupňová fotka interiéru vozidla. Většina exponátů je také osazena QR kódem. V zadní části muzea je na plastické zdi prezentován krátký videomappingový film o fenoménu Tatra.
 

Nová a interaktivní Hrabyně

Památník HrabyněNárodní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku prošel generální rekonstrukcí a nabízí expozici nazvanou Doba zmaru a naděje, která postihuje hlavní okamžiky II. světové války. Nové expozice nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků. Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž dominantou je velkolepá bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci. Ukáže vám dobu, jež válce těsně předcházela, a provede vás válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí. Novinkou je komora simulující letecký nálet, kde se lidé vcítí do toho, co prožívali tehdejší lidé, když byly ostřelovány jejich domy a padaly na ně. Nad celou scénou jsou promítány historické filmy, které se osvobození našeho území týkají.
 

Kde vás čekají vizualizace a multimediální zážitky?

  • Letošní novinkou sezóny je otevření Arcidiecézního muzea po dlouhé rekonstrukci. Kromě skvostně opravených interiérů se podíváte na místa, která byla dosud návštěvníkům skryta. Nová expozice "Zde se nacházíte", kterou poměrně přesně definuje její podtitul Svatováclavské návrší v proměnách staletí, nabízí obrazovky s virtuálními vizualizacemi prostoru svatováclavského návrší v pravěku, středověku a novověku.
  • Multimediální zážitky, dotykové panely i obrazovky nabízí například Škoda MuzeumMladé Boleslavi, Ostravské muzeum, Pivovarské muzeumPlzni anebo Muzeum Včelí svět v Hulicích; projdete se tu včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnete anatomii včely, zahrajete si kvíz ze života včel anebo si pustíte zvuky úlu.
  • audioprůvodcem se můžete projít po Muzeu barokních sochChrudimi nebo po Muzeu skla a bižuterieJablonci nad Nisou; kromě textových nahrávek v nich najdete i fotografie vybraných předmětů.
  • Audioprůvodce v mnoha jazykových verzích vás provede po památkách řady měst, kromě Olomouce například Českým Krumlovem nebo Chebem. Pokud vás taková možnost láká, zeptejte se na příslušných informačních centrech.
Interaktivní VR hry v POP Airport Zážitky

Interaktivní VR hry v POP Airport

Vypravte se 80 miliónů let do pravěkého světa, kde se setkáte tváří v tvář s největšími giganty naší planety ve hře Dinosauři VR. Nebo se vydejte se do temných a strašidelných míst a prověřte svoje schopnosti i týmovou spolupráci ve hře The Lost Lab.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha Zážitky

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Národní památník II. světové války v Hrabyni Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Severočeské muzeum v Liberci Kultura

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích Památky

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Virtuální expedice Zoo Brno Zážitky

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ojedinělý zážitek – Virtuální expedici. Pomocí speciálních brýlí se přenesete do různých koutů planety, ve kterých budete pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Zážitek je okořeněný o diskuzi či výklad lektorů!

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné Kultura

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze Kultura

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Expozice Ora et labora v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy Kultura

Expozice Ora et labora v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy

Stálá expozice, která je zaměřena na historii kláštera na Ostrově u Davle a na nejstarší dějiny Jílovska, nabízí i 3D model Ostrovského kláštera a středověkého městečka Sekanka.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum Kultura

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea Zážitky

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci Kultura

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy Kultura

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy

Muzeum v Roztokách u Prahy připravilo multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše je podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou.

Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

26. 4.1. 6.
Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička Kultura

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Další aktuality

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

Kultura a umění nám umožňují prozkoumat různé perspektivy a otevírají dveře k novým kulturním zážitkům. Inspirujte se a prozkoumejte kam se vypravit na rozmanité výlety. Víte, že 21. květen vyhlásila Organizace spojených národů jako Světový den kulturní rozmanitosti? Jedná se o mezinárodní svátek vyhlášený v roce 2001 na podporu porozumění a uvědomění o kulturní rozmanitosti. Jeho cílem je ukázat, že kulturní rozmanitost představuje bohatství pro lidstvo, zvýraznit hodnoty tolerance a přijetí rozdílů, a tím posilovat sociální soudržnost ve stále globalizovanějším světě.
21. květen 2024 12:40
Kultura

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Při pohledu na obrazy italského malíře Giuseppe Arcimbolda vás napadne, že přesně takhle vypadá barokní umění. Jeho portréty složené z pestrobarevných květin, plodů ovoce i zeleniny a nejrůznějších předmětů okouzlily Prahu v době císaře Rudolfa II. – a právě panovníkův portrét nazvaný Vertumnus z roku 1591 je Arcimboldovým nejznámějším obrazem.
19. květen 2024 9:49
Kultura

Muzejní noc 2024: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Letošní Festival muzejních nocí je tu! Letos se tato oblíbená akce koná ve dnech 17. května až 15. června 2024. 20. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí rekordních 703 institucí a 206 měst! Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 17. května 2024 od 14.00 hodin v Pardubicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Velký přehled najzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné.
15. květen 2024 6:00
Kultura

Mezinárodní den muzeí a galerií zve do sbírkových expozic

Mezinárodní den muzeí připadá každoročně na 18. května. Mezinárodní rada muzeí (ICOM) stanovila tento den v roce 1977, muzea ho slaví někdy jediný den, jinde víkend, celý týden nebo dokonce celý květen. Muzejní instituce pořádají komentované prohlídky expozic, prohlídky běžně nepřístupných míst, nabízejí vstupy zdarma nebo za symbolické vstupné, akce a zajímavé programy. Oslavte tento den návštěvou zajímavé muzejní expozice!
14. květen 2024 11:00
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
7. květen 2024 9:41
Kultura

Cesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku

Salvador Dalí byl španělský malíř, ikona surrealismu a také majitel jednoho z nejfotografovanějších knírků 20. století. V roce 2024 si celý svět připomněl 120 let od jeho narození – třeba filmem Daaaaaalí! Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější obrazy, muzea a také naše malíře, kteří se vydali v Dalího surrealistických stopách.
29. duben 2024 14:45
Kultura

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
24. duben 2024 14:09
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
23. duben 2024 10:00
Kultura