ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas
Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Jedinečná technická památka, která jako poslední na světě dodnes měří babylonský (hvězdný) a staročeský čas. Ukazuje pohyby vesmírných těles a promlouvá k nám symbolikou středověku. Každou celou hodinu orloj oživí fascinující divadlo pochodujících apoštolů, pohyblivých soch po jeho krajích, aby vše ukončil mohutný zvuk zvonu na vrcholu věže. Několikrát v historii "měl namále", ale vždycky se našel někdo, kdo dokázal složitý mechanismus oživit.
 

Co přinesla rekonstrukce pražského orloje?

Staroměstský orloj prošel rozsáhlou opravou. Středověký stroj byl postupně demontován a opravený se na své místo vrátil 28. září 2018. V rámci rekonstrukce byl do orloje osazen nový ciferník – hodinový čtyřiadvacetník, restaurátoři také vrátili původní lesk sochám, které představují tři nejhorší lidské hříchy – pýchu, lakomství a závist, a tři nejkrásnější lidské vlastnosti – soucit, štědrost a skromnost.

Novinkou jsou i dvířka k apoštolům. Do roku 1911 byla na orloji malovaná skleněná okénka, která byla poté vyměněna za vitráže. V 70. letech minulého století vitráže nahradil plech s namalovanou iluzí vitráží. Dnes má již opět skleněná okénka. Orloj získal po dokončení rekonstrukce vzhled odpovídající historickým dokumentům.


Zhotovitel orloje a jeho správci

Staroměstský orloj je součástí jižní stěny Staroměstské radnice v Praze. Zhotovil jej roku 1410 Mikuláš z Kadaně. Známá pověst o mistru Hanušovi, který pražský orloj sestrojil a poté mu byly vypíchnuty oči, aby nikde nemohl vytvořit podobné dílo, se nezakládá na pravdě. Faktem je, že koncem 15. století mistr Hanuš, historiky identifikován jako hodinář Jan Růže, orloj opravil – uvedl jej znovu do chodu. O tom, že by ho radní nechali za odměnu oslepit, není nic známo.

Orloj se pak zastavil v roce 1787 a podle radních měl skončit ve starém železe, ale přesto byl částečně byl opraven. Definitivně se zastavil roku 1824 a tehdy ho již nikdo nedokázal opravit a bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. Vše ale nakonec dobře dopadlo, když se roku 1865 přeci jenom našel hodinář, který dokázal složitý mechanismus oživit. Zásluhu na tom měl Ludvík Hainz, který měl svou dílnu na malé hodiny přímo naproti orloji a na jeho neutěšený stav se roky díval. Byl ale radní města a z jeho iniciativy a především z rozhodnutí magistrátu, se mohla uskutečnit v letech 1864 až 1866 tzv. velká oprava a rekonstrukce. Poté se stal správcem orloje a jeho syn L. Hainz II. zavedl výrobu věžních hodin.
 

Útrapy orloje za války

V posledních dnech II. světové války, kdy Němci z Letné ostřelovali město, Staroměstská radnice vyhořela a při jejím požáru byl orloj těžce poškozen. Astronomický ciferník byl prostřelen, pokroucený zvířetník visel na zbytku své osy, stříška orloje byla zcela rozpadlá a levá strana výzdoby, včetně figur Marnivce a Lakomce byla úplně zničená. Po válce se radní obrátili na renomovanou hodinářskou firmu Hainz (tou dobou měla správu orloje již ve čtvrté generaci) o stanovisko, co s orlojem.

Ludvík Hainz tehdy navrhl těžce poškozený mechanizmus vyhodit a vybavit orloj moderním strojem. Zaměstnanci firmy se s tím nemohli smířit a tak bez ohledu na názor vedení orlojníci bratří Vesečtí a učedník J. Valášek o své vůli orloj demontovali, opravili a restaurovali. Tím tuto unikátní památku zachránili pro budoucí generace.
 

Části orloje, apoštolové a ostatní figury

Orloj má tři části: nejvýše jsou mechanické figury. Každou celou hodinu od 9.00 do 21.00 hod. se ve dvou okénkách pod stříškou objevuje 12 apoštolů, z nichž každý má svůj atribut. V levém okně z pohledu vnějšího diváka se jako první objevuje sv. Petr s klíčem, sv. Matěj se sekerou, sv. Jan Evangelista jak zaříkává hada, sv. Ondřej s křížem ve tvaru X, sv. Filip s křížem, sv. Jakub Malý s valchou, a v pravém okně sv. Pavel s knihou, sv. Tomáš s kopím, sv. Šimon s pilou, sv. Juda a Tadeáš s deskami, sv. Bartoloměj s kůží a sv. Barnabáš se svitkem.

S pohybem apoštolů jsou zároveň oživovány i figurky orloje po stranách. Kostlivec tahá za provaz a vyzváněním zahajuje pochod apoštolů ve dvou okénkách. Kývá na Turka – alegorie Rozkoše, který kroucením hlavy odmítá, Lakomec pokyvuje hlavou s měšcem v rukou a hrozí holí. Vedlejší Marnivec se shlíží v zrcadle. Kohout v otvoru po uzavření okének zakokrhá – probouzí k další hodině života a hodiny na věži začnou odbíjet. V pověstech při jeho prvním ranním zakokrhání prchají duchové a ďáblové.

Na úrovni kalendářní desky jsou usazeny nepohyblivé dřevěné sošky nazvané Filosof s brkem, Hvězdář s dalekohledem, Kronikář (s knihou a Archanděl Michael s plamenným mečem. Atributy soch na fasádě jsou moderní, od Václava Suchardy z první poloviny 60. let. Při rekonstrukci v roce 2018 by měly dostat původní barokní gestikulaci.
 

Co orloj ukazuje?

Orloj je rozdělen na kalendář se zvěrokruhem a hodiny. Přesněji to je astroláb se zvěrokruhem a s ukazateli časů, a pak se samostatným kalendáriem. To ale není děleno na měsíce, týdny nebo dokonce letopočty, jen na dny v církevním roce s pevnými svátky světců a nedělním číslem, které bylo vyhlašováno vždy na začátku roku v minucích nebo později kalendářích. Kalendářní desku s alegoriemi měsíců vytvořil roku 1865 Josef Mánes. Ciferník ukazuje den a jeho postavení v týdnu, měsíci a roce.

Opravdovým světovým unikátem je sluneční rafije s posuvným symbolem Slunce, která ukazuje současně tři časy:

Staročeský (gotická čísla 1-24) na kývavém prstenci na obvodu. Nový den začínal západem Slunce.

Německý tj. současný středoevropský na pevném disku dvakrát I-XII s polednem v zenitu. Vyznačil jej již orlojník Táborský po roce 1551. Když byl později německý čas v Čechách nařízen jako jediný způsob ukazování, německý čas už na orloji byl a proto se
staročeský způsob zachoval do dnešních dnů.

Planetární hodiny (čas babylonský) jsou plochy mezi křivkami od východu Slunce po jeho západ, hodinu určuje průmět středu slunečního symbolu do označených ploch 1-12. Stejné křivky vymezují i oblast noci, ale na orloji nejsou vyznačeny. Identifikaci planetní hodiny umožňovala v minulosti tabulka nad orlojem, která byla zcela odstraněna v roce 1865. V astrologii jsou důležití vládcové hodin, tzv. sedm planet v pořadí Slunce – Venuše – Merkur – Měsíc – Saturn – Jupiter – Mars. Planetární hodiny se vztahují k dnes už zapomenuté astrologické funkci orloje.

Hvězdný čas byl na orloji vyznačen až v roce 1865 a ukazatel hvězdička, je pevně spojen se zvěrokruhem v pozici jarní rovnodennosti. Je to jediný ukazatel, který se nevztahuje k pohybu Slunce, ale k hvězdám, tj. k vesmíru.

Mechanismus hodin se ukrývá ve zdi radnice, v kamenné věžičce, ke které jsou dva klíče: jeden má orlojník, druhý je na magistrátu. Do konce války se orloj natahoval klikou, pak byl připojen na elektromotor.

Pražský orloj

Pražský orloj

Provozovatel

Pražská informační služba

Staroměstské náměstí 1
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 714 714
Email:
tourinfo@pis.cz
WWW:
www.orloj.eu
WWW:
www.pis.cz
GPS:
50,086981 14,420585
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

Národní galerie se rozhodla vyjít vstříc dospělým milovníkům umění. Zakoupit lze desetidenní vstupenku do všech sbírkových expozic či třídenní vstupenku do Veletržního paláce.
Praha 1, Praha

Multi vstupenka 9 objektů v 365 dnech

Mějte dobrý výhled po celý rok. Pořiďte si nebo darujte kouzelnou vstupenku "9 objektů v 365 dnech" na devět nejkrásnějších pražských věží.
Praha 1, Praha

Smíchov beze smíchu, ale i tak se zasmějete

Pojďte si s Mírou projít Smíchov tak, jak ho neznáte.
Praha 1, Praha

Procházka s Václavem na téma bezdomovcem z vlastní vůle

Pokud vás zajímá jaké to je, když vám táhne na 70, bydlíte pod mostem a přitom jste bývalým milionářem, Václav se s vámi rád o svůj životní příběh podělí a poví spoustu dalších zajímavostí o bezdomovectví v ČR. Na procházku s Václavem můžete vyrazit každou neděli.
Praha 1, Praha

Duchové Starého Města – interaktivní procházka

Duchové Starého Města je rodinná interaktivní procházka v centru Prahy, na které vás doprovodí skvělý průvodce. Během procházky navštívíte tajemná zákoutí v okolí Staroměstského náměstí v Praze a setkáte se s 12 duchy historických osobností a pověstných strašidel, kteří obývají tato zákoutí.
Praha 1, Praha

Procházka s Romanem na téma Prostituce, drogy a krádeže

Roman je milovník módy, donedávna žil pod mostem ve stanu a přesto, že si prošel cestou děcáku, drog a prostituce, je to ten největší srandista a miláček. Nedávno se vrátil z vězení.
Praha 1, Praha

Procházka se Zuzkou na téma Pražská drogová scéna

Stále si myslíte, že drogy jsou bezva zábava a to správné uvolnění? Možná je na čase vyrazit na prohlídku se Zuzkou, která brala pervitin od 15 let a nezůstala jen u něj. Ztráta rodiny, práce, přátel, násilí a ulice – i takto končí drogové dobrodružství. Procházka se Zuzkou se koná každý čtvrtek.
Praha 1, Praha

Lada – balada o prostituci a drogách

Drogy jí zpustily bipolární poruchu. Patnáctkrát byla v Bohnicích. Pravidelně navštěvuje psychiatra, bere léky, má sociální byt a opatrovníka.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

TripGame aneb poznej město jinak

Nově Praha, ale také stále Třebíč, Jihlava, Ostrava, Telč, Litomyšl i Pardubice, vyberte si město a zahrajte si i vy tuto outdoorovou hru.
Praha 1, Praha

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí

Pomník je jedním z nejvýznamnějších secesně symbolistních děl českého monumentálního sochařství, stojí od roku 1915 na Staroměstském náměstí. Autorem sochy je Ladislav Šaloun. Dílo bylo odhaleno u příležitosti 500. výročí Husova upálení.
Praha 1, Praha

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.
Praha 1, Praha

Podzemí Staroměstské radnice

Součástí prohlídkového okruhu Staroměstské radnice jsou i prostory, které jsou ukryté pod radničním areálem. Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.
Praha 1, Praha

Praga Magica

Nová interaktivní expozice Praga Magica překvapí i pražské rodáky. Svým návštěvníkům představí pražská zákoutí i zátočiny z jiné perspektivy – jedině tak totiž uvidíte nové věci. A zároveň se stanete jejich součástí.
Praha 1, Praha

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.
Praha 1, Praha

Pragulic – Poznej Prahu jinak!

Pragulic je sociální podnik, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím mění zažité stereotypy týkající se oblasti bezdomovectví. S našimi průvodci můžete vyrazit na několik tematických tras nebo si vyzkoušet zážitkový program "24 hodin bez domova".
Praha 1, Praha

Cykloterapie – aktivity pro seniory či hendikepované

Právo na vítr ve vlasech. Nová forma aktivity pro seniory či hendikepované. Pojďte zapojit i vaše město a umožněte jim zažít ten pocit, na který mají právo.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Black Angel’s Bar Praha – jeden z nejlepších barů na světě

Black Angel’s Bar je postaven ve stylu prohibičních podniků 30. let typu tzv. „public house“, kde se lidé všech společenských vrstev potkávali se svými známými a přáteli. Patří mezi desítku nejlepších barů na světě.
Praha 1, Praha

Restaurant – Cafe U Týna

Tradiční rodinná restaurace Restaurant – Cafe U Týna se nachází v klidné části Staroměstského náměstí. Posezení v samém srdci dějin společně s naší výbornou kuchyní a opravdovým, tradičně vařeným, českým pivem z Rakovníka podtrhne zážitek z návštěvy Prahy.
Praha 1, Praha

Restaurace Terasa U Prince v Praze

Terasa se nachází na střeše přímo na Staroměstském náměstí. Poskytuje jedinečný výhled na pražské pamětihodnosti. Střešní terasa rodinného hotelu U Prince byla zvolena několika průvodci a magazíny mezi nejpůsobivější střešní restaurace světa.
Praha 1, Praha

Café Mozart

Noblesní kavárna s největší soukromou sbírkou míšeňského porcelánu a hodin v I.patře historického domu na Staroměstském náměstí.
Praha 1, Praha

Restaurace 420 v Praze

Na Staroměstském náměstí v Praze je od 15. prosince 2023 nová restaurace 420, najdete ji v domě U Červené lišky. Za projektem stojí spolumajitelé michelinské restaurace Field Radek Kašpárek a Miroslav Nosek.
Praha 1, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Red Salon

Do kadeřnického salónu na dobrou kávu? Pražský Red Salon má dvě patra a právě v tom horním se nachází útulná kavárna, která pokračuje přes bar do miniaturní knihovny.
Praha 1, Praha

Brasileiro U Zelené žáby – brazilská restaurace v Praze

Originální brazilské churrasco-rodizio rodiny Ambiente v centru Prahy. Dát si zde můžete grilované jihoamerické hovězí maso, dobroty ze salátového baru, caipirinhu či brazilské dezerty. Vše funguje na principu "sněz, co můžeš".
Praha 1, Praha