ÚvodAktualitySenzace roku: nová kniha Dana Browna se odehrává v Praze
Životní styl

Senzace roku: nová kniha Dana Browna se odehrává v Praze

  • 30. ledna 2025
Tohle je literární událost roku a milovníci napínavých příběhů se mají na co těšit! Americký spisovatel Dan Brown, autor světových bestsellerů, jako třeba Šifra Mistra Leonarda nebo Anatomie lži, miluje historii a záhady. A také Prahu a českou kulturu. Globální hvězda nově oznámila vydání svého dalšího románu Tajemství všech tajemství (The Secret of Secrets) na září 2025. Děj se bude odehrávat v pulzujícím srdci Evropy, v Praze.

Praha v hlavní roli! Dan Brown o své nové knize a magii české metropole!

Zaujala vás zpráva o nové knize Dana Browna The Secret of Secrets (Tajemství všech tajemství), která zavede čtenáře do srdce Prahy? Teď se můžete přímo od autora dozvědět, proč se rozhodl zasadit nejnovější dobrodružství Roberta Langdona právě do naší metropole!
Sám Dan Brown o svém nové knize The Secret of Secrets říká: „Je to můj zatím nejpropracovanější román – a také nejzábavnější. Jeho psaní byla nezapomenutelná cesta plná objevů.“

Hlavním hrdinou zůstává harvardský symbolog Robert Langdon, který zavítá do Prahy, aby se zúčastnil přednášky významné vědkyně v oblasti noetiky. Katherine připravuje vydání převratné publikace, která má otřást dosavadními představami o lidském vědomí. Jenže předtím, než se její odhalení dostane na veřejnost, se v příběhu odehraje brutální vražda, Katherine zmizí a Langdon se ocitá v smrtícím závodě s časem. Čtenáři se mohou těšit na mistrně vystavěnou zápletku plnou nečekaných zvratů.
 
Celosvětově se knihy Dana Browna prodaly už ve více než 250 milionech výtisků, což z něj činí jednoho z nejúspěšnějších autorů všech dob. A staly se také předlohou mnoha úspěšných filmů. Nový román The Secret of Secrets vyjde simultánně v patnácti zemích, včetně Velké Británie, Německa, Francie, Španělska a Itálie, a postupně bude přeložen do dalších jazyků.
 

Mistr historických záhad a autor bestsellerů se vrací do české metropole, kterou má rád

Dan Brown měl Prahu vyhlédnutou delší dobu. V novém příběhu čtenáře zavede do temných zákoutí pražské historie, kde se střetává s tajnými společnostmi, kryptickými symboly a mýty. Ostatně sám Brown o Praze řekl, že je to „jedno z nejkrásnějších měst na světě, s ohromující a všudypřítomnou historií“. Brown je mistr v provázení místy, městy i historií. Čtenářům ukáže Prahu zcela novým pohledem. Celosvětově kniha Tajemství všech tajemství (Secret of Secrets) vyjde 9. září 2025 a tentýž den by se českého vydání  dočkají i tuzemští fanoušci.


 

Kdo je Dan Brown?

Dan Brown je americký spisovatel thrillerů, proslulý románovým bestsellerem Šifra mistra Leonarda. Narodil se  22. června 1964 v Exeteru – New Hampshire, Je absolventem Amherst College a Phillips Exeter Academy. V roce 2005 byl magazínem Time jmenován jedním ze 100 nejvlivnějších lidí na světě.

Co má Dan Brown rád?

Historii a mystiku: Praha je město památek, legend, záhad a alchymistických příběhů, což skvěle zapadá do Brwonova literárního stylu.

Architekturu: Fascinuje ho gotická a barokní architektura, zejména Pražský hrad, Karlův most, katedrála sv. Víta nebo Staroměstské náměstí. Obdivuje také Český Krumlov a moc se mu líbilo v Kutné Hoře. Obě města jsou zapsaná na seznamu UNESCO.

Symboliku a šifry: Praha je proslulá tajemnými znaky a astronomickými odkazy, například v Pražském orloji nebo v symbolice židovského města. Praha má podle něj jedinečnou magickou atmosféru, která působí jako přirozené kulisy pro jeho příběhy.

Klasická hudba: má rád českou klasickou hudbu (např. Antonína Dvořák a jeho Novosvětskou symfonii, Leoše Janáčka nebo Bedřicha Smetana). Napsal knihu Wild Symphony, mimořádně zábavný čtenářský zážitek nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče.

Českou literaturu: Oceňuje díla Franze Kafky.
Česko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze

Česko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze

Během staletí Praha inspirovala tisíce umělců, malířů i spisovatelů. Do pražských ulic zavádí své čtenáře Umberto Eco, Franz Kafka, Milan Kundera, Phillip Roth, Miloš Urban, Bohumil Hrabal a nově i Dan Brown. Projděte se po městě s jejich knížkami (a samozřejmě s Kudy z nudy!) a podívejte se na Pražský hrad, uličky Starého i Nového Města či Malé Strany pohledem jejich literárních postav. Čekají vás spousty fascinujících a nejenom knižních zážitků!

Symbol kruhu a inspirace pro kruhové výlety: kulaté zámky, vesnice, ornamenty i bludiště

Symbol kruhu a inspirace pro kruhové výlety: kulaté zámky, vesnice, ornamenty i bludiště

Kruh je symbolem nekonečna, plynoucího času a nepřetržitého koloběhu života, smrti a znovuzrození. Má i jiné významy, například v magii sloužil jako ochrana proti zlým duchům a uplatnil se i v architektuře a umění. A tak jsme se rozhlédli po Česku a našli pro vás spoustu míst, kde objevíte zvláštní kruhové linie.

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.

Česko mezi řádky

Česko mezi řádky

Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

O Praze se mluví jako o unikátním městě hluboké mystiky a skryté magie. K jejím nejzajímavějším příběhům patří ty, které s polohou různých kostelů spojují nejrůznější geometrické hříčky. S Kudy z nudy se ale tentokrát vypravíme i za Prahu, dál do krajiny středních Čech, a budeme společně pátrat po skrytém poselství Lucemburské a Přemyslovské čáry.

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Chcete vidět obrazy a díla patrně nejslavnějšího malíře středověku Leonarda da Vinci? Pak vás čeká cestování po celém Evropě. Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější díla a poradíme vám také, kam se za nimi vypravit.

Únikové hry: tipy na pátračky, questy a únikovky za každého počasí

Únikové hry: tipy na pátračky, questy a únikovky za každého počasí

To, co ze začátku vypadalo jako zábava pro podivíny, se během několika let proměnilo ve skutečný fenomén. Čím dál víc lidí se nechává zavřít do tematicky laděných místností a pomocí šifer, hlavolamů a hádanek pak hledá cesty ven. Témata jsou rozmanitá, zážitky nezapomenutelné – alespoň to tvrdí téměř každý, kdo už někdy únikovou hru vyzkoušel, a hrát je mohou všichni, od dětí až po seniory. Bohatou nabídku indoorových únikovek, pátraček a questů nabízí i portál Kudy z nudy, a to jak pro začátečníky, tak i pro otrlé hráče... pobaví se při nich celá rodina, a to za každého počasí.

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.

Vidět a zažít #světovéČesko

Vidět a zažít #světovéČesko

Objevte Českou Kanadu, Moravské Toskánsko nebo České Švýcarsko! Na portálu Kudy z nudy jsme našli spousty fantastických míst z celého světa – a přitom jsou u nás doma, v místech, kam to máte docela blízko.

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!

7 věcí, které nevíte o… keškách a geocashingu

7 věcí, které nevíte o… keškách a geocashingu

Vášeň, zábava a radost z objevování a nalézání, ale také prokletí a čiré zoufalství, když se objevy nedaří: takové pocity provázejí cestování spojené s lovem kešek. Geocaching je fenomén, který už více než dvacet let hýbe světem. Propadly mu miliony lidí a kdo ho nikdy nevyzkoušel, ten o něm alespoň někdy slyšel.

Poznejte všechny tradice Prahy!

Poznejte všechny tradice Prahy!

Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly!

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.

Další aktuality

Kalendář 2025: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
26. březen 2025 16:26
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
26. březen 2025 0:15
Životní styl

Ukliďme Česko: na dobrovolníky čekají řeky po povodních

V sobotu 29. března 2025 proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací či v chráněných územích, ale také na řekách, na jejichž březích zůstalo po loňských povodních nebývalé množství odpadků... Přidáte se také?
25. březen 2025 10:00
Životní styl

Kalendář 2025: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2025 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!
24. březen 2025 10:26
Životní styl

Významné dny naší historie: co se stalo v dubnu?

Založení Národního muzea, filmová cena Oscar pro filmy Ostře sledované vlaky a Obchod na korze, vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český kras, otevření pražského letiště, první výtisky Máchova Máje, založení Jedličkova ústavu anebo výroba první české lokomotivy: to je jen malý výběr z dubnových výročí a zajímavostí. Připomeňte si je s Kudy z nudy!
24. březen 2025 9:34
Životní styl

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
24. březen 2025 9:22
Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.
21. březen 2025 7:07
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
19. březen 2025 19:54
Životní styl