Jedná se o částečně zalesněný skalnatý vrch nad mělkým údolím potoka Granátka v západní části CHKO České středohoří, asi 0,5 km západně od Dřemčic a přibližně 2 km severně od obce Třebívlice.
Porost zde tvoří geograficky nepůvodní
borovice černá. Nižšímu ze dvou skalních hřebenů obyvatelé pro jeho tvar přezdívají Lví hlava. Přírodní památka Kuzov představuje útočiště pro
chráněné teplomilné rostliny, především ve vrcholové partii.
Roste zde, mimo jiné, např. tařice skalní, koniklec luční český, kavyl Ivanův, bělozářka liliovitá či česnek tuhý. Fauna je zastoupena v podobě lišky obecné, káněte lesního či zmije obecné.
Předmětem ochrany je
průnik dvou žil leucitického tefritu vzniklých v období třetihorní vulkanické činnosti, jejichž okolí je tvořeno turonskými usazeninami. V blízkosti vrcholových skalisek jsou turonské vrstvy kryty balvanitými sutěmi.
Objevte Kuzov, přírodní památku s bohatou faunou a florou a pozoruhodnými skalními formacemi v Českém středohoří.
Přírodní památka Kuzov je částečně zalesněný skalnatý vrch nad údolím potoka Granátka v CHKO České středohoří.
Kuzov se nachází asi 0,5 km západně od Dřemčic a přibližně 2 km severně od obce Třebívlice v západní části CHKO České středohoří.
Na Kuzově roste například tařice skalní, koniklec luční český, kavyl Ivanův, bělozářka liliovitá a česnek tuhý.
Na Kuzově lze najít lišku obecnou, káněte lesního a zmiji obecnou.
Kuzov je chráněn kvůli průniku dvou žil leucitického tefritu z třetihorní vulkanické činnosti a ochraně teplomilných rostlin.
Na Kuzově lze vidět skalní hřebeny, z nichž nižší se pro jeho tvar nazývá Lví hlava, a vrcholové skalisky s turonskými vrstvami.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.