Přírodní rezervace se nachází na prudkém severním svahu stejnojmenného vrcholu ve Veřovických vrších v západním výběžku Radhošťské hornatiny v Moravskoslezských Beskydech.
Lokalita je chráněna především pro vzácnou květenu, zachovalé lesní porosty a unikátní skalní útvary mrazových godulských pískovců, jedinečný je tzv. mrazový srub. Pod ním se nachází hrubé balvanité bloky rozvlečené dále po svahu.
Lesní společenstvo je řazeno k suťovým a roklinovým lesům. Nejhojnější dřevinou je buk lesní, doprovázený javorem klenem. V suťovisku pod mrazovým srubem roste skupina jilmů horských, skalní stěnu osídluje jeřáb ptačí. Jednotlivě je vtroušena jedle bělokorá, lípa malolistá a jasan ztepilý. Bylinné patro je druhově bohaté s vysokou pokryvností. Mezi nápadné jarní druhy patří sněženka podsněžník, dymnivka dutá a dymnivka plná, křivatec žlutý, sasanka pryskyřníkovitá, kyčelnice žláznatá , kyčelnice devítilistá a kyčelnice cibulkonosná nebo lýkovec jedovatý. V létě vykvétá měsíčnice vytrvalá, brčál menší, pryšec mandloňovitý, udatna lesní, lilie zlatohlavá a šalvěj lepkavá.
Žije zde například mlok skvrnitý, strakapoud bělohřbetý, holub doupňák a lejsek malý. Rezervace je součástí biotopu mnoha dalších běžných i vzácných živočišných druhů vázaných na horské lesy, jako jsou jeřábek lesní, datel černý, krkavec velký, jelen evropský a rys ostrovid.
Lesní porost v přírodní rezervaci Huštýn patří k nejstarším dochovaným zbytkům přírodního lesa na severních svazích Veřovických vrchů. Ochranářská opatření směřují k ochraně přirozeného zmlazení, zvláštní pozornost je věnována záchraně jilmů.
Poznejte přírodní rezervaci Huštýn s unikátními skalními útvary a bohatým lesním porostem ve Veřovických vrších.
Přírodní rezervace Huštýn se nachází na prudkém severním svahu Huštýna ve Veřovických vrších v západním výběžku Radhošťské hornatiny v Moravskoslezských Beskydech.
Oblast je chráněna kvůli své vzácné květeně, zachovalým lesním porostům a unikátním skalním útvarům z mrazových godulských pískovců.
V rezervaci převládají suťové a roklinové lesy.
Nejhojnějšími dřevinami v rezervaci jsou buk lesní a javor klen.
V rezervaci se vyskytují mlok skvrnitý, strakapoud bělohřbetý, holub doupňák, lejsek malý, jeřábek lesní, datel černý, krkavec velký, jelen evropský a rys ostrovid.
Opatření směřují k ochraně přirozeného zmlazení lesních porostů, s zvláštní pozorností věnovanou záchraně jilmů.
Unikátními jsou skalní útvary mrazových godulských pískovců, zvláště tzv. mrazový srub.
Mezi nápadné byliny patří sněženka podsněžník, dymnivka dutá, křivatec žlutý, sasanka pryskyřníkovitá a šalvěj lepkavá.
Specifická péče je věnována ochraně přirozeného zmlazení a záchraně jilmů horských.
Pro pozorování kvetoucích rostlin je nejlepší návštěva v jarních měsících, kdy kvetou jarní byliny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.