Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.
V interiérových prostorách jsou v současné době návštěvníkům zpřístupněny dvě prohlídkové trasy s autenticky zařízenými
interiéry ze 16., 18. a 19. století, válcová
zámecká věž s vyhlídkovým ochozem i hladomornou a lapidárium s expozicí barokních plastik. Nejvýznamnější památkou, skutečnou perlou v koruně divadelního dědictví, je světově proslulé
zámecké barokní divadlo, které je jednou z nejlépe dochovaných divadelních scén 18. století v Evropě s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů, rekvizit a jevištní techniky.
Dále si můžete prohlédnout
tři galerie se současným českým keramickým, sklářským a výtvarným uměním na I., II. a IV. zámeckém nádvoří –
Galerii české kultury v Máselnici, Galerii
Doxa ve Sloupové síni a
tematické výstavy ze zámeckých depozitárních fondů umístěné
v budově Mincovny.
Nejvyšším přístupným místem je
vyhlídkový ochoz zámecké věže ve výši 35m nad úrovní II. nádvoří, nejhlubším přístupným místem jsou
Václavské sklepy na IV. zámeckém nádvoří, skryté 12 m pod úrovní nádvoří. V průběhu celé sezony žije zámek bohatým kulturním, společenským a konferenčním životem.
Na pátém nádvoří je nově otevřena exkluzivní
expozice knížecí Konírny. Veřejnost zde má poprvé možnost vidět
zápřahové postroje a historické dopravní prostředky dochované ve schwarzenberských sbírkách.
Během exteriérové prohlídky zámku lze projít přes jednotlivá z pěti nádvoří zámku a dále do rozlehlé
zámecké zahrady, kde je však vstup omezen provozní dobou a divadelní produkcí Jihočeského divadla na
Otáčivém hledišti.
Prohlídkové okruhy zámku
Renesanční a barokní apartmány (základní okruh I.)
Prohlídka původních historických zámeckých interiérů z doby renesance a baroka. Součástí prohlídkové trasy je mimo jiné zámecká kaple sv. Jiří, eggenberský sál se "zlatým" kočárem a proslulý rokokový maškarní sál.
Apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století (základní okruh II.)
Druhá prohlídková trasa seznamuje návštěvníky s historií rodu Schwarzenbergů. Začíná návštěvou schwarzenberské portrétní galerie s obrazy nejvýznamnějších příslušníků rodu od 15. do počátku 20. století, prochází přes původní historické interiéry z 1. a 2. poloviny 19. století a končí prohlídkou unikátních spojovacích chodeb plášťového mostu.
Zámecké barokní divadlo
Barokní divadlo na zámku v Českém Krumlově reprezentuje vyspělou barokní scénu. Jde o jedno z nejkomplexněji zachovaných barokních divadel na světě s původní divadelní budovou, orchestřištěm, jevištěm a mašinérií, stovkami divadelních kostýmů a kostýmních doplňků, dekorací a scénických doplňků, osvětlovacích těles, libret atp.
Hradní muzeum a zámecká věž
Expozice Hradního muzea skýtá návštěvníkům jedinečnou příležitost prohlédnout si množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, které připomínají nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Expozice Hradního muzea má charakter historické muzejní instalace z 19. století.
Konírna a sedlárna
Poutavá expozice, jejímž nejpřitažlivějším artefaktem je schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek.
Z historie hradu a zámku
Původní gotický hrad založili někdy před rokem 1250
páni z Krumlova, jedna z větví mocného rodu Vítkovců s erbovním znamením pětilisté růže. V roce 1302 páni z Krumlova vymřeli a jejich majetek zdědili jejich příbuzní
Rožmberkové. S jejich jménem a třemi staletími jejich vlády je spojena doba největšího rozkvětu města i hradu, který se za dobu vlády pánů z Rožmberka proměnil v honosnou renesanční rezidenci.
Ve druhé polovině 16. století, za vlády
Viléma z Rožmberka, se rod velmi zadlužil a to byl také hlavní důvod, proč Rožmberkové panství s hradem a zámkem prodali císaři
Rudolfu II. Císař Ferdinand II. Habsburský věnoval královský majetek roku 1622 knížeti
Janu Oldřichovi I. z Eggenberku, představiteli rakouského knížecího rodu. Až ve třetí generaci eggenberského rodu, zásluhou osobnosti knížete Jana Kristiána I. z Eggenberku, opět zámek ožívá a stává se z něj honosné a reprezentativní barokní sídlo. Eggenberkové vymřeli bez potomků v roce 1719 a na Krumlov přišla nová dynastie – knížecí
rod Schwarzenberků, kteří zámek vlastní až do roku 1947, kdy byl schwarzenberský majetek, včetně Českého Krumlova, převeden do českého zemského vlastnictví a po zrušení zemského zřízení se od roku 1950 stal majetkem Československého státu.
Kulturní památka i UNESCO
V roce 1963 bylo historické centrum vyhlášeno
městskou památkovou rezervací, v roce 1989 byl zámecký areál vyhlášen
národní kulturní památkou. V roce 1992 byl celý historický areál zapsán na prestižní Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví
UNESCO, a to díky komplexu ničím nenarušené historické zástavby.
Český Krumlov byl jedním ze tří prvních měst ČR, které se v roce 1992 dostalo pod ochranná křídla této organizace.
Státní hrad a zámek Český Krumlov je otevřen veřejnosti od dubna do října.
Návštěvníkům jsou k dispozici dvě prohlídkové trasy s zařízenými interiéry ze 16., 18. a 19. století, dále je možné navštívit válcovou zámeckou věž a lapidárium s expozicí barokních plastik.
Nejvýznamnější památkou je zámecké barokní divadlo, které je jednou z nejlépe dochovaných divadelních scén 18. století v Evropě.
V průběhu sezony zámek hostí různé kulturní, společenské a konferenční akce.
Na pátém nádvoří je možné vidět exkluzivní expozici knížecí Konírny, která například zahrnuje zápřahové postroje a historické dopravní prostředky.
Veřejnosti jsou přístupné nádvoří, interiérové prostory, tři galerie, vyhlídkový ochoz válcové zámecké věže a Václavské sklepy.
V galeriích lze vidět současné české keramické, sklářské a výtvarné umění.
Původní gotický hrad byl založen před rokem 1250 pány z Krumlova, posléze hrad přešel do rukou Rožmberků a později Schwarzenberků až do převzetí do státního vlastnictví v roce 1947.
Barokní divadlo představuje vyspělou barokní scénu s původními dekoracemi, kostýmy, rekvizitami a technickým vybavením pro divadelní inscenace.
Historické centrum Českého Krumlova je označeno jako městská památková rezervace, národní kulturní památka a je zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.