Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.
Bellarii v
zámecké zahradě nechal postavit na konci 17. století kníže
Jan Kristián z Eggenbergu, do její dnešní podoby ji
v polovině 18. století, za krumlovského vévody Josef Adam ze Schwarzenbergu, přestavěl a vtiskl rokokovou tvář architekt Andrea Altomonte.
V podzemním patře letohrádku se nachází barokní kuchyně, místnost s mašinerií tzv. „kouzelného stolku“ –
výtahem na jídlo, který byl zhotoven již v roce 1746. Dále je zde velmi zajímavá
umělá jeskyně – grotta. Její stěny pokryl Matthias André štukovou výzdobou, do níž zasadil také tisíce lastur škeblí, perel perlorodek říčních, úlomků skel a zrcátek. Stěny sálů v obou horních patrech pokrývají
nástěnné malby Františka Jakuba Prokyše.
Do stávající
rokokové podoby byl letohrádek přestavěn v letech
1755 – 1757 za vlády knížete Josefa I. Adama ze Schwarzenbergu. Zatímco dolní patro letohrádku zůstalo téměř beze změny, nástavba horního patra s otevřenou galerií proměnila stavbu v duchu
dolnorakouského rokoka. Možnou předlohou se zdá být palác Evžena Savojského Horní Belveder.
Prohlídkový okruh Letohrádek Bellaria
Do letohrádku Bellaria se můžete podívat v rámci prohlídkové trasy. V podzemním patře si prohlédnete barokní kuchyni a přípravnu jídel se zdvižemi, Dolní a Horní sál s nástěnnými malbami z poloviny 18. století a nechybí ani prohlídka unikátně vyzdobené Grotty. Fascinující je zde i hojná štukatérská výzdoba. Jen pravé perly nyní nahradily perličky vytvořené pomocí 3D tisku, jelikož jsou dnes perlorodky chráněné.
Prozkoumejte Letohrádek Bellarie, jedinou rokokovou zahradní stavbu v Česku v zámecké zahradě Českého Krumlova, s unikátními uměleckými prvky.
Letohrádek Bellarie je rokoková zahradní stavba v zámecké zahradě v Českém Krumlově, jediná svého druhu v České republice.
Letohrádek na konci 17. století nechal postavit kníže Jan Kristián z Eggenbergu.
Do současné rokokové podoby Letohrádek Bellarie přestavěl v polovině 18. století krumlovský vévoda Josef Adam ze Schwarzenbergu, architektem byl Andrea Altomonte.
Možnou předlohou Letohrádku Bellarie se zdá být palác Evžena Savojského Horní Belveder.
V podzemním patře návštěvníci uvidí barokní kuchyni a místnosti s mašinerií tzv. kouzelného stolku a unikátně vyzdobenou grottou.
Interiér zdobí štuková výzdoba a nástěnné malby Františka Jakuba Prokyše, a umělá jeskyně s tisíci lastur a zrcátky.
V letech 1755 - 1757 byl letohrádek přestavěn do rokokové podoby, zůstalo beze změny pouze dolní patro.
Jelikož jsou dnes perlorodky chráněné, pravé perly byly nahrazeny perličkami vytvořenými pomocí 3D tisku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.