V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.
Jedná se o
největší sladkovodní tunel v přírodě v Evropě, najdete jej
poblíž
Velehradu. Po levé straně uvidíte život ve velké tůni, po pravici a pod sebou
život v rybníce se sumci, vyzami, kapry, líny, candáty, atd. V tomto patře rovněž prosklenou stěnou je možné nahlédnout na život v mokřadu, kde budou k vidění např.
želvy bahenní, žáby, čolci, apod. Na stěnách jsou pro zrakově handicapované návštěvníky umístněny makety ryb v životní velikosti s
popisem v Braillově písmu.
Druhé podzemní patro umožňuje zhlédnout skrze průhlednou akrylátovou stěnu život v hlubině i se zimováním ryb pod ledem v 6metrové hloubce a rovněž se zde promítají výukové programy prostřednictvím telestěny, zaměřené na ekologii a historii krajiny. Přízemí pak slouží jako výstavní prostor.Vedle téměř všech druhů ryb, které žily a žijí v České republice, je v budově k vidění mimo jiné i velká výstava rybích dotykových plastik, která je určena pro zrakově postižené.
Expozicí můžete procházet samostatně nebo s průvodcem. Konají se zde také speciální akce, například potápěčské exhibice a přednášky o potápění či ukázky rybolovných technik.
Přírodní brouzdaliště
V letních měsících se zde můžete také osvěžit v
přírodním koupališti s brouzdalištěm napájeném podzemním pramenem s vysokou kvalitou vody. Unikátem je, že obě vodní plochy ke koupání jsou
filtrovány pomocí přirozeného mokřadního společenství rostlin. Samotné rostliny pak mají vliv na to, že při výtoku má voda kvalitu pitné vody.
Pratuři v Modré
Součástí unikátní expozice Živá voda je i
pastvina, kterou obývají od února 2018
pratuři, původem ze středočeských
Milovic. Tato zvířata mají k vodě blízko. Výzkumy ukazují, že v minulosti vyhledávala právě blízkost velkých řek nebo mokřin.
Pratuři
patří k původním kopytníkům, kteří obývali naší krajinu. Projekt podporuje nejen návrat původních kopytníků, ale zároveň i péči o zdejší přírodu –
pastva praturů by měla napomáhat k péči o krajinu přirozeným způsobem.
Ve skleněném tunelu u Velehradu můžete vidět život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami a pod hladinu mokřadu.
Jedná se o největší sladkovodní tunel v přírodě v Evropě.
Na stěnách tunelu jsou umístěny makety ryb v životní velikosti s popisem v Braillově písmu pro zrakově handicapované.
V druhém patře můžete sledovat život v hlubině i se zimováním ryb pod ledem a navštívit výukové programy zaměřené na ekologii a historii krajiny.
V přízemí je umístěna velká výstava rybích dotykových plastik pro zrakově postižené a také různé druhy ryb z České republiky.
Konají se zde speciální akce jako potápěčské exhibice, přednášky o potápění a ukázky rybolovných technik.
Koupaliště je napájeno podzemním pramenem s kvalitou pitné vody a obě vodní plochy jsou filtrovány pomocí mokřadního společenství rostlin.
Pastvinu obývají pratuři, původní kopytníci z území České republiky.
Pastva praturů by měla napomáhat k péči o krajinu přirozeným způsobem a podporovat návrat původních druhů kopytníků.
Výzkumy ukazují, že pratuři v minulosti vyhledávali blízkost velkých řek nebo mokřin.