Permoníci Prokop a Světluška vás zvou na procházku městem s několika zastaveními a soutěžními otázkami. Po jejich zodpovězení na vás čeká malá odměna v Informačním centru města Příbram v Pražské ulici.
Podzemní obyvateléSkřítkům žijícím v podzemí se odpradávna říká permoníci. Ti, kteří střeží příbramské podzemí, se jmenují Prokop a Světluška. A proč mají domov zrovna pod zemí, kde panuje neustále tma? Příbram bývala královským horním městem, ve kterém se těžilo hlavně stříbro, olovo a později uran. Permoníci havířům pomáhali. Radili jim, kde kutat, nebo je upozorňovali na hrozící nebezpečí. Slyšet permoníka přinášelo štěstí. Pokud jej havíř potkal, měl pozdravit „Zdař Bůh“. Protože těžba v Příbrami ustala již před lety, permoníci se v opuštěných štolách trochu nudí a rozhodli se proto připravit pro vás procházku městem s několika zastaveními a soutěžními otázkami. Herní plán k vyplnění najdete na webových stránkách.
Otázky:
- Kolik schodů je z ambitů ke Korunovačnímu oltáři na Svaté Hoře?
- Kolik zvonů je v hlavní věži nad bazilikou Svaté Hory?
- Kolik věžiček má kostel sv. Jakuba na náměstí T. G. Masaryka?
- Kolik havířů drží městský znak na nároží městské radnice?
- Co drží v ruce Arnošt z Pardubic před Zámečkem-Ernestinem?
- Který známý fotograf má v Zámečku-Ernestinu?
- Kolik knoflíků má na kabátku vodník v areálu Nového rybníka?
- Jakou barvu mají šaty Panny Marie v průčelí kostela sv. Vojtěcha na náměstí J. A. Alise?
- Které dva letopočty jsou uvedeny v horní části šachetní budovy Ševčinského dolu (Hornické muzeum Příbram) a co označují?
- Kolik černých důlních vozíků se čtyřmi boky je ve venkovním prostranství kolem Ševčinského dolu? Hledejte v celém areálu, prozkoumejte každý kout!
Po procházce se s odpověďmi zastavte v Informačním centru města Příbram v Pražské ulici 129. Za správné odpovědi zde na vás čeká malá odměna.
Poznejte příběh permoníků Prokopa a Světlušky a prožijte dobrodružnou procházku příbramským podzemím plnou soutěží a odměn.
Permoníci Prokop a Světluška jsou skřítky, kteří střeží příbramské podzemí.
Permoníci žijí pod zemí, protože Příbram bývala horním městem, kde se těžilo stříbro, olovo a uran a permoníci pomáhali havířům v podzemí.
Permoníci radili havířům, kde kutat, a upozorňovali je na hrozící nebezpečí.
Pokud havíř potkal permoníka, měl by jej pozdravit slovy 'Zdař Bůh', což přinášelo štěstí.
Na webových stránkách lze nalézt herní plán pro procházku s permoníky, který obsahuje soutěžní otázky.
Po dokončení procházky a zodpovězení otázek vás v Informačním centru města Příbram čeká malá odměna.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.