Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Rezervaci mohou návštěvníci blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.
Rašeliniště je přístupné během celého roku, nejpůvabnější je však v květnu a v červnu, kdy kvetou tisíce rojovníků bahenních, symbolů rezervace. Statutem rezervace je chráněno území o ploše 144 ha.
Přírodní rezervace Červené blato byla vyhlášena roku 1953 jako unikátní lokalita s typickou rašeliništní florou a faunou. Právě nejzajímavější částí blata vede naučná stezka pro pěší turisty, která začíná v Jiříkově údolí ze silnice, která spojuje Šalmanovice a Nové Hrady. U samého vstupu na naučnou stezku je umístěna tabule s historií chráněného území. Prohlídkový okruh měří 5 kilometrů a nachází se na něm 6 zastavení s informačními panely. Návštěvník se zde dozví mnoho z historie těžby rašeliny, dále pak informace o základních rostlinných a živočišných zástupcích rezervace. Přibližně uprostřed stezky je vybudována terasa s překrásným výhledem na rašelinné jezírko.
Těžba rašeliny zde v minulosti probíhala hlavně pro potřeby sklárny, která stávala v nedalekém Jiříkově Údolí a proslavila se hlavně výrobou neprůsvitného, tvrdého a téměř nerozbitného skla, nazývaného hyalit. Z úlomků tohoto skla je například tvořena zpevněná přístupová cesta do rezervace.
Červené blato je unikátní přírodní rezervace na okraji CHKO Třeboňsko v České republice, známá svou typickou rašeliništní florou a faunou.
Rezervaci je možné poznat prostřednictvím naučné stezky, která vede částečně po lesních cestách a částečně po dřevěných chodníčcích.
Rašeliniště je nejpůvabnější během května a června, kdy zde kvetou tisíce rojovníků bahenních, které jsou symboly této rezervace.
Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1953 a je známá pro svou specifickou rašeliništní floru a faunu.
Naučná stezka v rezervaci měří 5 kilometrů a na její trase se nachází 6 zastavení s informačními panely.
Návštěvníci se mohou dozvědět mnoho o historii těžby rašeliny a informace o rostlinných a živočišných druzích, které v rezervaci žijí.
Uprostřed stezky je vybudována terasa, která nabízí překrásný výhled na rašelinné jezírko.
Rašelina se zde těžila hlavně pro potřeby místní sklárny v Jiříkově Údolí, která se proslavila výrobou tvrdého, neprůsvitného a téměř nerozbitného skla.
Zpevněná přístupová cesta do rezervace je tvořena z úlomků hyalitového skla, což byl typ tvrdého, neprůsvitného skla vyrobeného v místní sklárně.
Přírodní rezervace je domovem specifických druhů rostlin a živočichů adaptovaných na rašeliništní prostředí, včetně rojovníků bahenních.