Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.
Městská památková rezervace Slavonice chrání od roku
1961 středoevropsky unikátně dochovaný soubor především renesančních měšťanských domů. Ale těmi přehlídka zdejších zajímavostí nekončí. Navštívit můžete i
systém středověkých odvodňovacích štol a kanálů, který se táhne v hloubce několika metrů pod historickým jádrem města.
Slavonice se dvěma navazujícími náměstími a uceleným souborem renesančních domů tvoří jedinečný jednotný a velice působivý historický celek.
Město vyrostlo
ze strážní osady na cestě z Prahy do Vídně a bývalo poddanským městem. Postupně je drželi pánové z Hradce, Slavatové, pánové z Lichtensteinu-Castelcornu a Podstatzky-Lichtensteinové. Největšího rozmachu zažilo v 16. století. Nejhonosnější domy se soustřeďují na náměstích (Horní náměstí a náměstí Míru) oddělených farním kostelem.
Domy s gotickým jádrem a renesanční úpravou pocházejí převážně ze 16. století. Jejich štíty nebo i celé průčelí zdobí sgrafitová výzdoba – geometrická (psaníčka), iluzivní nebo figurální.
Památky města Slavonice a Graselovy stezky
Podzemní systém pochází zřejmě
z 13. století. Chodby ražené ve skále sloužily nejen pro odvodnění suterénu, ale v případě ohrožení i jako obranná a záchranná komunikace s přímými
vstupy z většiny domů v historickém jádru města. Systém se stal postupně nefunkčním a došlo k zaplavení sklepení. Vydat se můžete na dvě trasy podzemím – jedna je určena pro všechny, druhá je velmi fyzicky náročná.
Historické centrum tvoří dvě
náměstí lemované řadami pozdně gotických a renesančních měšťanských domů. Zvláště zajímavý je tzv. Cechovní sál v domě č. p. 479 s freskovými malbami,
sklípkové klenby v mazhauzech, řada domů je zdobena
atikami a sgrafity v průčelích.
Dolní náměstí dále zdobí kašna z roku 1667 se sochou Immaculaty z 2. poloviny 18.století, na
Horním náměstí je kašna sv. Floriana. Ve městě se dochovaly
zbytky městského opevnění se dvěma branami. Důležitými kulturními i architektonickými památkami jsou církevní stavby, pozdně gotický
kostel Nanebevzetí P. Marie a
kostel sv. Jana Křtitele.
Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie je přístupná a nahoru vystoupáte po 176 schodech.
Máte-li rádi přírodu a dobrodružství, vydejte se na toulky kolem Slavonic ve stopách Johanna Georga Grasela, někdejšího vůdce loupežnické bandy, kterého se obával celý kraj a ktery dodnes žije v písních a lidových vyprávěních. Na stezkách, které tvoří šest výletních okruhů, vás mohou provázet místní průvodci – lidé, kteří zde žijí, mají tento kraj rádi a cestou se postarají o vaši zábavu i poučení.