ÚvodAktualitySoutěž Historické město roku: přehled vítězných měst ročníků 1995 až 2024
Památky

Soutěž Historické město roku: přehled vítězných měst ročníků 1995 až 2024

  • 16. dubna 2025
Malebná historická centra, opravené hradby i městské brány a interiéry památek, parky a náměstí s mobiliářem v moderním designu, cyklostezky i zajímavé expozice: to všechno zve k návštěvě měst, která získala prestižní titul Historické město roku. Soutěž, která se koná od roku 1995, má už hodně dlouhou řadu vítězů.

Soutěž Historické město roku: kdo zvítězil v minulých letech a kdo vyhraje letos?

Úspěšná soutěž Historické město roku vznikla jako součást programu regenerace Městských památkových rezervací a Městských památkových zón. Podobně jako tradiční Dny evropského dědictví a soutěž Památka roku ji organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. O titul každý rok soupeří města velká i malá, známé turistické lokality i místa, kam se tak často nejezdí. Společné mají jedno: vzorně pečují o své památky, zvelebují historická centra a mají skvělé nápady, jak přilákat návštěvníky. A co vítězné město kromě titulu získá? Například repliku putovní Ceny z českého křišťálu, vyrobenou sklárnou Rűckl v Nižboru, pamětní grafický list, finanční odměnu milion korun a také zvýšený zájem místních obyvatel i turistů. Ceny za předchozí rok se předávají vždy kolem Mezinárodního dne památek a sídel (18. dubna). Naplánujte si s Kudy z nudy výlet do některého z oceněných měst!
 

Historické město roku 2024: Moravská Třebová

Za rok 2024 byla historickým městěm vyhlášena Moravská Třebová, která vyhrála nad dalšími 14 nominovanými. Městská památkové rezervaci Moravská Třebová má rozlohu 17,5 ha a nachází se v ní 184 nemovitých kulturních památek. V roce 2024 byla dokončena postupná obnova renesančního zámku, která trvala 28 let a bylo na ní vynaloženo 100 milionů Kč. Kromě tradičních expozic si v Moravské Třebové můžete prohlédnout středověkou mučírnu nebo alchymistickou laboratoř. Rovněž jsou opraveny a zpřístupněny budovy tzv. latinské školyradnice. Na náměstí můžete obdivovat morový sloup.
 

Historické město roku 2023: Žatec

Žatec, jehož historické jádro a chmelařská krajina byly zapsány v roce 2023 na seznam památek UNESCO, oslavil další úspěch. Po krásných druhých a třetích místech v letech 2021 a 2022 se konečně dočkal titulu Historické město roku. Městská památková rezervace Žatec je situována do historického středu města, byla zřízena v roce 2003 především za účelem ochrany objektů, které vznikly v období hospodářského rozmachu města na přelomu 19. a 20. století, a to v souvislosti s pěstováním chmele. A právě chmel a pivo k Žatci neodmylitelně patří. Navštívit tu můžete můžete areál Chrám chmele a piva, jehož součástí jsou Chmelový orloj či vedle stojící Chmelový maják či Chmelařské muzeum. Na pěstování chmele odkazuje i miniaturní chmelnice, která stojí přímo u náměstí. Uprostřed náměstí je radnice a za ní chrám Nanebevzetí Panny Marie, celé náměstí lemují renesanční měšťanské domy. Dochovaly se i úseky opevnění, Husitská bašta a také Kněžská brána.
 

Historické město roku 2022: Vysoké Mýto

Město bran a věží, to je Vysoké Mýto. Titul Historické město roku sice získalo za rok 2022, jde však o ocenění za systematickou práci v uplynulých zhruba deseti letech. Vysoké Mýto založil Přemysl Otakar II. a zachovalo si strukturu středověkého města z dob Přemyslovců. Typickým znakem je přibližně z poloviny dochované městské opevnění, pravoúhlá síť ulic a čtvercové náměstí, vůbec největší v republice. Dochovaly se i tři brány, Pražská, Litomyšlská a Choceňská, rozmístěné na všech třech přístupových cestách. To je v porovnání s jinými středověkými městy unikátní, víc městských bran má zřejmě jen Třeboň. Nejcennější památkou je kostel svatého Vavřince s barokním oltářem s obrazem od Petra Brandla. Určitě vás zaujme i Šemberovo divadlo od architekta Vincence Maška z roku 1925, příklad národního stylu neboli rondokubismu, původně hřbitovní kostel Svaté Trojice a bývalá radnice a později soud, dnes Muzeum českého karosářství na náměstí, připomínající umění Josefa Sodomky.
 

Historické město roku 2021: Boskovice

Titulu Historické město roku 2021 se Boskovice dočkaly až po několika pokusech: opakovaně vyhrály krajské kolo soutěže a dvakrát se probojovaly do finále, titul ale nakonec získaly jako dárek k narozeninám, když slavily 800 let od první písemné zmínky. Unikátní památkou je bývalé židovské ghetto se synagogou a hřbitovem, po třebíčské židovské čtvrti nejzachovalejší zástavba tohoto typu v Česku. Město opravilo například dům s rituální lázní nebo dřevěný rumpál u studny na boskovickém hradě. Jde o jeden ze dvou dochovaných šlapacích rumpálů v republice, podobný je ještě na Karlštejně. Boskovické šlapací kolo pochází přibližně z roku 1671 a šlapáním ho poháněl jeden člověk, v dobových materiálech jsou zmiňovaní i oslíci.
 

Historické město roku 2020: Havlíčkův Brod

Titul Historické město roku 2020 získal Havlíčkův Brod, město na Vysočině, které svým názvem připomíná rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského. Přijeďte si prohlédnout pečlivě upravené centrum i citlivě obnovené historické památky, například Starou radnici, Štáflovu chalupu anebo revitalizovaný Park Budoucnost.
 

Historické město roku 2019: Štramberk

Titul Historické město roku 2019 putoval do Štramberku, města pověstného nejenom tradiční pochoutkou štramberské uši, ale také vzornou péčí o památky. Dominantou a symbolem města je hrad Štramberk s původně gotickou věží Trúba, která byla počátkem 20. století změněna na rozhlednu. V hradním areálu byla obnovena hrázděná Jaroňkova útulna, rekonstrukce se dočkal i barokní kostel svatého Jana Nepomuckého v historickém centru. Město je výjimečné zástavbou z 18. a 19. století; ve spleti úzkých klikatých ulic objevíte řady původních roubených chalup. V jednom z domů je Muzeum Šipka s expozicí na téma prehistorie, geologie, paleontologie, botaniky, historie a etnografie města, k prohlídce láká i Muzeum Zdeňka Buriana.
 

Historické město roku 2018: Brtnice

Krásné historické centrum, mosty s barokními sochami, renesanční a barokní domy kolem náměstí, zámek, paluánský klášter nebo kostel svatého Jakuba Většího: to všechno nabízí Brtnice na Vysočině, Historické město roku 2018. Původ názvu města odvozeného od slova brtě, tedy místa, kde stávaly včelíny, dokládá plastika medvídka Brtníka od uměleckého kováře Pavla Tasovského; najdete ji přímo na náměstí.

Brtnice je také rodištěm architekta a designéra Josefa Hoffmanna. O jeho rodný dům pečuje Moravská galerie. Peníze, které Brtnice za vítězství získala, posloužily třeba pro opravu fasády kaple Panny Marie Pomocné nebo historické sýpky.
 

Historické město roku 2017: Slavonice

Titul Historické město roku 2017 získaly renesanční Slavonice, jimž se díky jedinečně dochovanému historickému centru se jim říká Malá Telč. Při procházce kolem renesančních domů se sgrafitovými fasádami a unikátními sklípkovými klenbami téměř nechce věřit, že se ten rok na rozdíl od mnoha jiných měst do finále probojovaly poprvé.

Slavonice totiž vždy ležely příliš daleko a stranou zájmu, ale právě proto se tu řada památek dochovala v původní podobě a bez přestaveb. Vzácná architektura by si zasloužila zápis mezi památky UNESCO, o což město už dlouho usiluje. Ateliéry tu má řada známých umělců, v nedaleké Maříži sídlí slavná keramická dílna a město možná znáte také ze Svěrákova filmu Po strništi bos; ten se z velké části natáčel právě ve Slavonicích.

Nejlepší je vypravit se sem v hlavní sezoně, kdy jsou otevřená rozsáhlá středověká sklepení a také nedaleký hrad Landštejn. Komu se nechce čekat do léta, ten může třeba hned vyrazit na výlety po Graselových stezkách, potěšit se výhledem do okolí z bezmála šedesátimetrové Městské věže u kostela Nanebevzetí Panny Marie anebo se zastavit u zaniklé středověké osady Pfaffenschlag; z města vás k ní dovede turistická značka.
 

Historické město roku 2016: Jičín

Dva roky po sobě byl Jičín v nejužším výběru tří nominovaných měst, teprve třetí rok se ale podařilo nominaci proměnit v titul Historické město roku. Město v Českém ráji proslavil Albrecht z Valdštejna: Jičín dal velkoryse přestavět a jeho okolí chtěl proměnit v barokní komponovanou krajinu. Nejviditelnějším kouskem dávných plánů je Valdštejnská lipová alej a areál Valdštejnské lodžie. Známá barokní památka se proměnila v unikátní centrum alternativní kultury, kde se koná řada zajímavých akcí.

Plánujete výlet do Jičína s dětmi? Pak vás spíš než slavný vojevůdce bude zajímat jiný jičínský hrdina: s pohádkovým ševcem Rumcajsem se setkáte například v celoročně otevřené galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře anebo v Rumcajsově ševcovně, v září můžete přijet na festival Jičín – město pohádky.
 

Historické město roku 2015: Příbor

Město Příbor získalo ocenění Historické město roku 2015 především díky dokončení obnovy areálu piaristického kláštera spolu s klášterními zahradami. V dalších letech se obnovy dočkala i funkcionalistická radnice z let 1936–1938, naučná trasa městskou památkovou rezervací a rodný dům Sigmunda Freuda. Zakladatel psychoanalýzy, lékař a psycholog Sigmund Freud (1856–1939) se sice s rodiči ve třech letech odstěhoval do Vídně, ale ve svých vzpomínkách se k dětství i dalšímu pobytu v Příboře vracel. Kromě muzejní expozice a rodného domu ho připomíná také kuriózní umělecká památka, měděná pohovka zhotovená ve skutečné velikosti podle té, na níž slavný psycholog vyšetřoval své pacienty.
 

Historické město roku 2014: Cheb

Město Cheb žije bohatým kulturním životem a pyšní se příkladnou péčí o památky. Přijeďte si do Historického města roku 2014 prohlédnout zajímavé památky, jejichž symbolem je Špalíček, komplex středověkých domů na náměstí Krále Jiřího. Blok rozděluje Kramářská ulička, náměstí lemují unikátní měšťanské domy s příkrými střechami. V Pachelbelově domě byl zavražděn Albrecht z Valdštejna, jen o kousek dál pak objevíte Chebský hrad a kostel sv. Mikuláše.
 

Historická města roku v letech 1994–2013

  • Krásných měst je u nás hodně, a tak si vítěz po získání titulu podle pravidel musí dát pětiletou pauzu. Ani jedno město zatím nezískalo titul dvakrát, ale už tři města – Kutná Hora, Prachatice a Šternberk – se po vynucené přestávce znovu dostala do finále.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná stezka Bitva u Jičína Příroda

Naučná stezka Bitva u Jičína

Naučná stezka Bitva u Jičína 29. června 1866 je věnována krvavé bitvě mezi Rakousko-Uherskem a Pruskem, která se zde odehrála na sklonku června roku 1866. V bitvě přišel rakouský a saský armádní sbor celkem 210 důstojníků, 5280 mužů a 222 koní. Prusové ztratili 71 důstojníků, 1485 mužů a 56 koní.

Dny evropského dědictví 2025

6. 9.14. 9.
Dny evropského dědictví 2025

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 6. do 14. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici Památky

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

V malebné scenérii městečka se nevšedně uplatňuje říčka Brtnice. Barokní sochy světců na jejích mostech vytvořil zdejší rodák David Lipart v letech 1715-18. Mostní stavbu má město i ve svém znaku.

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod leží na Českomoravské vrchovině v údolí řeky Sázavy. Jménem odkazuje na rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského, jemuž je věnována stálá expozice v Muzeu Vysočiny. Malebné historické centrum doplňují četné památky, kostely a zbytky hradeb.

Městská památková rezervace Moravská Třebová Památky

Městská památková rezervace Moravská Třebová

Historické jádro města je od roku 1980 městskou památkovou rezervací. V Moravské Třebové se dochovaly pozůstatky nejstarších renesančních památek v Česku, hradní brána pochází z roku 1492. Významnými památkami jsou dále zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie, radnice a měšťanské domy.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13 Letní sporty

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Městská památková rezervace Slavonice Památky

Městská památková rezervace Slavonice

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Místní průvodci na Graselových stezkách Zážitky

Místní průvodci na Graselových stezkách

Jen v doprovodu našich průvodců objevíte zajímavosti a jedinečnosti města Slavonic a okolní přírody České Kanady. Přiměřeně Vás překvapíme novými zážitky. Místní průvodce je vaším ochotným hostitelem na Graselových stezkách.

Dílna malování na keramiku v Maříži Zážitky

Dílna malování na keramiku v Maříži

Na návštěvě Maříže se dobře najíte, namalujete si vlastní keramiku nebo nakoupíte originální autorské kousky. Zatímco budou vaše ruce tvořit, hlava si odpočine. Pracujeme s ručně vyráběnou keramikou a pravými barevnými glazurami.

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí Památky

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí a je jednou z dominant městské památkové rezervace. Stojí v rohu náměstí, má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. Sídlí v něm Regionální muzeum, galerie a základní umělecká škola.

Valdštejnská lodžie u Jičína Příroda

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Synagoga Jičín Památky

Synagoga Jičín

Jičínská synagoga je jednou z mála poměrně dobře zachovaných židovských památek v oblasti Českého ráje. Historie jičínské synagogy spadá do konce 70. let 18. století, první doložená zpráva pochází z května roku 1773, kdy byla na střechu synagogy umístěna Davidova hvězda.

Jičín – město pohádky 2025

10. 9.14. 9.
Jičín – město pohádky 2025

Od 10. do 14. září 2025 se Jičín stane dějištěm již 35. ročníku multikulturního festivalu nejen pro děti. Letos Pohádkový týden nabídne tvůrčí dílny, ukázku starých řemesel, pouliční divadélka, koncerty, jarmark a spoustu dalších nezapomenutelných zážitků.

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto, jedno z věnných měst českých královen, založil na hlavní spojnici Čech s Moravou král Přemysl Otakar II. Z té doby se dochoval pravidelný půdorys a hlavně rozlehlé náměstí, mimochodem vůbec největší čtvercové náměstí v Česku. Nese jméno zakladatele města a uprostřed stojí morový sloup.

Moravská Třebová

Moravská Třebová

Město na česko-moravském pomezí východně od Svitav zažilo nebývalý rozkvět za vlády pánů z Boskovic a ze Žerotína. Renesanční zámek, historické centrum a další místa vám připomenou dobu, kdy se Moravská Třebová stala centrem humanistické vzdělanosti a říkalo se jí Moravské Athény.

Jičín

Jičín

Město pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a jeho rodině, ale také důstojná rezidence Albrechta z Valdštejna, který tady chtěl vybudovat hlavní město svého panství – to je Jičín, jedna z bran do Českého ráje a Prachovských skal. Najdete tu spousty pozoruhodných míst pro malé i velké!

Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž je díky významným památkám a neopakovatelné atmosféře jedním z nejnavštěvovanějších měst u nás. Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii.

Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Dějiny Klášterce nad Ohří výrazně ovlivnili Thunové, kteří panství získali po bitvě na Bílé Hoře a v jejich majetku městečko zůstalo až do poloviny 19. století. V zámku si prohlédněte muzeum porcelánu, projděte se zámeckým parkem, navštivte Thunskou hrobku a v létě nezapomeňte na místní aquapark!

Chmelařská krajina a Žatec – památka UNESCO

Chmelařská krajina a Žatec – památka UNESCO

Historické centrum Žatce a chmelařská krajina jsou od září 2023 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Město je jedním z nejstarších a nejlépe zachovaných královských měst. Chmelařská krajina se skládá z venkovských chmelnic a malých obcí.

Renesanční radnice v Brtnici Památky

Renesanční radnice v Brtnici

Radnice je jedním z památkově chráněných objektů v brtnické památkové zóně. Její monumentální budova naznačuje, jak významná byla Brtnice před více než čtyřmi sty lety jako centrum rozlehlého valdštejnského dominia.

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. (1233 ? – 26. srpna 1278, Moravské pole, Rakousko) je považován za jednoho z největších českých králů z dynastie Přemyslovců. Za jeho panování sahaly hranice říše až k Jaderskému moři, založil řadu měst, hradů a klášterů. V několka našich městech jej připomínají sochy a jména náměstí.

Štramberk

Štramberk

V horském městečku, rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém. Vysoko nad městem se tyčí pozůstatky hradu a válcová věž zvaná Trúba s dřevěným ochozem a fantastickým výhledem.

Historickým městem roku se stal Štramberk

Historickým městem roku se stal Štramberk

Letošním vítězem soutěže Historické město roku 2019 se stal Štramberk, horské městečko, rozložené na úpatí několika kopců. Díky půvabným uličkám i dřevěným roubeným domům z 18. a 19. století se Štramberku říká Valašský betlém. Soutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury.

Kadaň

Kadaň

Kadaň má na svém kontě několik nej: najdete tu nejdelší zachovalé opevnění v Čechách s Mikulovickou bránou, Katova ulička je zapsána v České knize rekordů jako naše nejužší ulice a františkánský klášter je nejstarším poutním místem na území českého státu, zasvěceným Čtrnácti svatým pomocníkům.

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Třeboň

Třeboň

Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami vám neprozradí nic. Jakmile však budete vědět, že z jedné strany se kolem historického jádra vine Zlatá stoka a z druhé se leskne hladina rybníka Svět, bude vám jasné, že jsme v dávném jihočeském centru rybníkářství, v Třeboni.

Žatec

Žatec

Historické jádro Žatce, města na řece Ohři, zahrnuje náměstí s radnicí a chrámem Nanebevzetí Panny Marie, lemované renesančními domy, zbytky hradeb a řadu dalších památek, ale přímo v centru najdete také malou chmelnici. Není divu, pěstování chmele a výroba piva tu má téměř tisíciletou tradici.

Slavonice

Slavonice

Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, pitoreskní systém podzemních chodeb a řada zajímavostí v okolí. Projděte se po stezkách, kudy chodíval loupežník Grasel, a namalujte si vlastní hrnek v keramické dílně v Maříži!

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

Telč

Telč

Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec má pěkné historické centrum, sevřené z jedné strany řekou Nežárkou a z druhé rybníkem Vajgarem. Mezi hlavní lákadla patří hrad a zámek, muzeum Jindřichohradecka s Krýzovými jesličkami, zámecký mlýn a záhadný kostel sv. Jana Křtitele. Velkou atrakcí byly dvě úzkorozchodné železnice do Nové Bystřice a Obrataně, na podzim 2022 se ale na nich provoz zastavil.

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí je nejmenší město, které získalo čestný titul Historické město roku, udělovaný za příkladnou péči o památky. Historické centrum tvoří rozlehlé náměstí s kostelem a zámkem, mírně stranou leží špejchar s muzeem Jiřího Wintera Neprakty a židovský hřbitov. Zkrátka ve městě s přívětivou domáckou atmosférou to nikam není daleko.

Chrudim

Chrudim

Chrudim se vám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům vám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea nebo náměstí s monumentálním gotickým chrámem.

Historickým městem roku je Vysoké Mýto

Historickým městem roku je Vysoké Mýto

Historickým městem roku 2022 se stalo Vysoké Mýto v Pardubickém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2023 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Loučné určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.

2020: rok husitských bitev, Jiřího z Poděbrad, Boženy Němcové a legionářů

2020: rok husitských bitev, Jiřího z Poděbrad, Boženy Němcové a legionářů

Ohlédněte se za uplynulými roky: každý z nich přinesl výročí zajímavých událostí či osobností a díky nim pak spousty výstav, knih a akcí. Také letošní přehlídka kulatin je bohatá a máme se na co těšit: třeba na historické rekonstrukce husitských bitev a bitvy na Bílé hoře anebo výročí narození svaté Zdislavy, Jiřího z Poděbrad, Boženy Němcové a dalších známých osobností.

Šternberk

Šternberk

Šternberk, město s hradem, augustiniánským klášterem a pěkným historickým centrem s řadou měšťanských domů je více než sto let dějištěm mezinárodních automobilových závodů na známé trati Ecce Homo. Kromě muzea loutek si prohlédněte Expozici času, jedinou svého druhu v České republice!

Nový Jičín

Nový Jičín

Nový Jičín proslul jako město klobouků a historických památek. Pokrývky hlavy nejrůznějších stylů a tvarů si vyzkoušíte v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí. Kloboukům je zasvěcena také muzejní expozice v nedalekém Žerotínském zámku. Za pozornost stojí i samotné náměstí s množstvím renesančních a barokních domů s podloubími.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Zdejší prameny byly známé už ve středověku, kdy se kyselka donášela do Chebu a prodávala se jako stolní voda. Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní architektuře mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů.

Historickým městem roku se staly Boskovice

Historickým městem roku se staly Boskovice

Historickým městem roku 2021 se staly jihomoravské Boskovice. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 14. dubna 2022 na pražském Žofíně. Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Shodou okolností letos Boskovice oslaví 800 let od první písemné zmínky.

Příbor

Příbor

V soutěži o nejslavnějšího rodáka by se Příbor mezi českými a moravskými městy umístil hodně vysoko, protože jméno Sigmunda Freuda zná celý svět. Ve městě v předhůří Beskyd jej připomíná náměstí lemované podloubím, muzejní expozice i rodný dům s pamětní deskou a velmi originální plastikou.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

Město na řece Moravě je srdcem Slovácka, regionu proslulého svébytným folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Projděte se historickým centrem i vinařskými uličkami v Mařaticích, navštivte expozice Slováckého muzea a poznejte zblízka bohaté slovácké lidové tradice!

Boskovice

Boskovice

Boskovice, ze dvou stran sevřené vysokými kopci, leží kousek stranou od hlavní silnice z Brna do Svitav. Nezastavit se tu by byla škoda; město střeží romantická zřícenina gotického hradu, je tu empírový zámek, zajímavé muzeum, aquapark, westernové městečko a pitoreskní židovská čtvrť se synagogou.

Brtnice

Brtnice

Město Brtnice leží na Vysočině, v údolí stejnojmenné říčky mez Jihlavou a Třebíčí. Hlavním magnetem pro turisty je rodný dům architekta Josefa Hoffmanna, ale líbit se vám bude i historické centrum se zámkem, renesanční radnicí a dvěma barokními mosty; ty se dokonce dostaly i do městského znaku.

Polná

Polná

Zámek s řadou muzejních expozic u rybníka jménem Peklo, zachovalá židovská čtvrť se synagogou a židovský hřbitov, měšťanský pivovar, stará škola a chrám Nanebevzetí Panny Marie s prvním církevním muzeem na Vysočině – to všechno najdete v Polné, oceněné titulem Historické město roku 2006.

Svitavy

Svitavy

Svitavy jako první v Česku získaly ocenění za regeneraci městského jádra – a až spatříte náměstí s druhým nejdelším podloubím u nás, renesančním domem U mouřenínů a kováním zdobenou fontánu symbolizující koloběh života, nebudete se tomu divit. Bonusem navíc je muzeum, galerie či letní aquapark.

Česká Kamenice

Česká Kamenice

Uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů leží město, které v sobě samotném střeží významné místo. Ptáte se jaké? Je to místo, kde se potkávají tři chráněné krajiny – Labské pískovce, České středohoří a Lužické hory. V České Kamenici najdete i spoustu dalších zajímavých míst a je jen na vás, co si z ní pro sebe objevíte a čím si vás získá!

Prachatice

Prachatice

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Nižbor

Nižbor

Městečko v údolí řeky Berounky proslavily sklárny a také zámek, v němž můžete navštívit expozici keltské kultury. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, půvabným místem je zřícenina královského hrádku Jenčov hluboko v křivoklátských lesích.

Beroun

Beroun

Město ležící na březích Berounky je oblíbené mezi vodáky i turisty. Projděte si příjemné centrum města se zbytky hradeb. Před návštěvou Českého krasu nezapomeňte získat teoretické znalosti v Muzeu Českého krasu. Vystoupejte také na rozhlednu a prozkoumejte Berounsko z výšky.

Historickým městem roku se stal Havlíčkův Brod

Historickým městem roku se stal Havlíčkův Brod

Letošním vítězem soutěže Historické město roku 2020 se stal Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Malebné historické centrum doplňují četné památky, kostely i zbytky hradeb. Svým jménem město odkazuje na rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského. Toho navíc připomene podzimní oslava v rámci 200. výročí jeho narození. Připomeňme, že od roku 1308 až do roku 1945 se město jmenovalo Německý Brod.

Historickým městem roku je Brtnice

Historickým městem roku je Brtnice

Historickým městem roku 2018 se stala Brtnice na Vysočině. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 16. dubna 2019 na Pražském hradě u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Další aktuality

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky