V obci Vražné, v místní části Hynčice, se nachází rodný dům zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela se stálou expozicí. Chystá se tu nová interaktivní a hravá expozice, která vám Mendela představí nejenom jako vědce, ale také jako meteorologa, včelaře a úspěšného pěstitele hrachu a hrušek.
Mendel Johann Gregor (20. 7. 1822 – 6. 1. 1884) byl přírodovědec, biolog, kněz. Do povědomí se dostal především jako zakladatel nauky o dědičnosti (genetiky). Při křížení rostlin rozpoznal zákonitosti ve výskytu znaků u kříženců, zejména na hrachu. Závěry ze svých pokusů uveřejnil roku 1865 v časopise Brněnského přírodozkumného spolku. Jeho poznatky zprvu zapadly, znovu byly objeveny až roku 1900. Staly se základem a východiskem klasické genetiky a moderního šlechtitelství.
V rodném statku se současné době nachází muzeum věnované životu a dílu J. G. Mendela, přibližující současnost a historii genetiky a zobrazující život venkovského regionu Moravské Kravařsko. Současně Rodný dům J. G. Mendela slouží jako turistická a cykloturistická ubytovna (cca 45 míst). K pořádání nejrůznějších společenských akcí, seminářů a podobně slouží posluchárna a společenský sál umístěný v bývalé stodole. Zázemí zde nalezla obecní knihovna s veřejným internetem. V těsné blízkosti probíhá postupně obnova „zahrady Mendelova dětství" – výsadba původních ovocných druhů. Budova je kulturní památkou České republiky reg.č. 8-1698.
Nová expozice 2022 – 2023
Mezi lety 2022 – 2023 projde rekonstrukcí stávající expozice z roku 2007. Bude interaktivní a hravá, přizpůsobená dnešní mladé generaci. Nejen mladí návštěvníci se mohou těšit na stroj genetiky nebo badatelnu. J. G. Mendel se v expozici představí nejen jako vědec, ale také jako úspěšný meteorolog a včelař.
Typický kravařský statek byl postaven na přelomu 18. a 19. století, a to nejspíše Mendelovým otcem Antonem. Až do roku 2005 byl v soukromém vlastnictví, chátral a jednou dokonce byl na prodej přes inzerát. Poté jej získal nadační fond a od roku 2018 patří obci.