ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů
Zážitky

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Poslechněte si audio verzi článku
Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.
Letem světem připomeňme lékaře a vědce, s nimiž jsme vás na portálu Kudy z nudy už seznámili. Třeba s Rudolfem Jedličkou (1869–1926), zakladatelem prvního českého ústavu pro postižené děti.

objevitelem krevních skupin Janem Janským (1873–1920). S vynálezcem polarografie Jaroslavem Heyrovským (1890–1967), který za svůj objev získal jako první Čech v roce 1959 Nobelovu cenu za chemii. S Karlem Raškou (1909–1987), který se po celém světě proslavil jako spoluautor globálního vymýcení pravých neštovic. S Ottou Wichterlem (1913–1998), objevitelem kontaktních čoček. S Jaroslavem Skálou (1916–2007), psychiatrem, který v roce 1948 založil protialkoholní léčebnu a o tři roky později také díky němu vznikla první záchytka. S Antonínem Holým (1936–2012), chemikem světového formátu, který stál za objevy řady látek, které nyní pomáhají léčit miliony lidí na celém světě. S Bohdanem Pomahačem (*1971), profesorem chirurgie lékařské fakulty na Harvardské univerzitě, jemuž se podařily plastické operace považované za zcela nemožné.

Ke slavným mužům se řadí desítky dalších. Pánové Mendel a Freud jsou rovněž známí, ale co vám řeknou jména Emerich, Dittel, Hebra, Mundy nebo Weigl? Je nejvyšší čas se s nimi seznámit!
 

Opava a první profesor chirurgie Franz Emerich

Začneme u Járy Cimrmana; nikoli proto, že by univerzální český génius patřil do našeho výčtu, ale kvůli citaci ze hry Hospoda Na Mýtince, kde jedenasedmdesátiletý Strauss tluče o stůl svým občanským průkazem a křičí: „Kdo je tu nejstarší, kdo je tu nejstarší!" Proto i my začneme u toho nejstaršího: prvním profesorem chirurgie na vídeňské univerzitě byl Franz Emerich (1496–1560), rodák z Opavy. Díky němu byla v roce 1542 na univerzitě zřízena samostatná katedra pro chirurgii. Ve Vídni po něm pojmenovali Franz-Emerich-Gasse, v Opavě nic.
 

Fulnek a zakladatel urologie Leopold rytíř von Dittel

Fulneku pochází Leopold rytíř von Dittel (1815–1898), zakladatel urologie jako nového samostatného oboru. Vystudoval lékařství na Vídeňské univerzitě, v letech 1842–1848 pracoval jako lázeňský lékař ve slovenských, tehdy uherských lázních Trenčianské Teplice, a tam se setkal s pacienty trpícími urologickými problémy. Poté, co se v roce 1856 habilitoval v oboru chirurgie, se začal věnovat jejich léčbě. Zavedl nové diagnostické a chirurgické postupy, a to s pomocí cytoskopu, přístroje k endoskopické detekci nádorů močového měchýře a dalších poruch močového systému, který krátce předtím vynalezl urolog Maxmilian Nitze (1848–1906). Po Dittelovi je pojmenováno několik druhů lékařských zákroků a nástrojů, jež se v oboru používají dodnes, a také vídeňská ulice Dittelgasse.
 

Brno a zakladatel dermatologie Ferdinand von Hebra

Profesor Ferdinand rytíř von Hebra (1816–1880) ve své době patřil mezi lékařskou elitu. Narodil se v Brně, studoval medicínu na vídeňské univerzitě a když začal po promoci pracovat ve Všeobecné nemocnici – tamní internu vedl profesor Josef Škoda, rodák z Plzně – a převzal značně nepopulární svrabové oddělení. Dermatologie tehdy neexistovala, ale Hebra měl o kožní nemoci zájem, a právě díky němu vznikl nový samostatný obor lékařských věd. Vydal slavnou učebnici dermatologie a první obří atlas kožních chorob, obě překládané do mnoha jazyků, a vymyslel také vodní lůžko k léčbě proleženin. Za své zásluhy byl Hebra povýšen do rytířského stavu a také on má ve Vídni svou Hebragasse. „Slušný výkon na nemanželského kloučka z brněnské Orlí ulice,“ komentuje to jeden z jeho životopisů.
 

Hrad Veveří a Jaromír Mundy, zakladatel sanitní služby

Jméno Jaromír Candid Franz Mundy (1822–1894) téměř nikdo nezná, ale moravský šlechtic, čestný rytíř a generál-šéflékař maltézského řádu v Českém velkopřevorství založil ve Vídni první záchrannou službu a zavedl první sanitní vozy na světě. Narodil se na hradě Veveří, vystudoval filozofii a koketoval s teologií a medicínou. Když jej otec pro vzpurnost poslal do vojenské služby, mladý muž našel své poslání: založil rakouskou vojenskou sanitní službu, zapojil se do založení Červeného kříže, vystudoval medicínu na univerzitě ve Würzburku a roku 1867 představil na světové výstavě v Paříži prototyp upraveného nákladního železničního vozu pro transport raněných z bojiště. Jako lékař a dobrovolník pomáhal v prusko-francouzské válce 1870–71, srbsko-turecké válce 1876–77 a rusko-turecké válce 1877–78. Dopravu zraněných posunul i do civilní sféry založením první rychlé zdravotní pomoci v Rakousku-Uhersku, kterou téměř do konce života řídil a spravoval. Horečná Mundyho aktivita, střídaná stavy pasivity, byla teprve o sto let později diagnostikována jako maniodepresivní psychóza. Roku 1894 se Mundy v těžké depresi zastřelil, od místa sebevraždy na břehu Dunaje ovšem ulice Mundygasse leží dost daleko.
 

Brno a zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel

Zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti Gregor Johann Mendel (1822–1884), rodák z Hynčic u Oder, se stal mnichem a později opatem augustiniánského kláštera na Starém Brně. Získal rozsáhlé univerzitní vzdělání a dokázal propojit znalosti z různých vědeckých oborů a podívat se na ně z nečekaných úhlů. Na základě křížení hrachu a sledování jeho potomstva formuloval tři pravidla, později známé jako Mendelovy zákony dědičnosti. O principech křížení sepsal v roce 1866 spis, který se stal základním kamenem moderní genetiky – jenže to všechno přišlo až o pár desítek let později. Mendelův výzkum a jeho zákonitosti natolik předběhly svou dobu, že na něj svět na nějakou dobu zapomněl. Teprve na začátku 20. století jiní vědci pochopili, jak zásadní byl Mendelův přínos pro moderní genetiku, která zkoumá přenos dědičných informací z generace na generaci a vzájemné vztahy mezi dědičnými jednotkami a znaky. Odkaz Gregora Johanna Mendela připomíná brněnská interaktivní expozice Mendelianum a Mendelovo muzeum, socha a rekonstruovaný Mendelův skleník v areálu opatství i socha Hrachovina na blízkém Mendlově náměstí.
 

Rokytnice nad Jizerou a Karel Maydl, zakladatel české chirurgie

Během let 1891–1903, kdy byl Karel Maydl (1853–1903) přednostou chirurgické kliniky v Praze, dosáhl jím vedený ústav evropské a v některých ohledech i světové úrovně. Rodák z Rokytnice nad Jizerou je považovaný za zakladatele české chirurgie a průkopníka nových směrů v anesteziologii. Zavedl nejenom bílé pláště pro personál, ale také vedení chorobopisů a operačních knih. Jako jeden z prvních prováděl mikroskopická, chemická a histologická vyšetření, ale také nové operace. Jako první provedl laminektomii (1882) a odstranil nádor mozku (1885). Je pochovaný na Olšanských hřbitovech v Praze, hrobku navrhl Jan Kotěra.
 

Příbor a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud

Celkem dobře na tom je Příbor coby rodiště Sigmunda Freuda (1856–1939), psychologa a zakladatele prvního moderního psychoterapeutického přístupu, psychoanalýzy. Rodiče Freudovi se sice přestěhovali do Vídně v době, kdy byly Sigmundovi pouhé tři roky, takže označovat Příbor za místo zrodu psychiatrie je velká nadsázka, ale navštívit můžete Freudův rodný dům a dokonce lze vyzkoušet Freudovu vyšetřovací pohovku; originální měděné kanape stojí přímo před domem ve Freudově ulici.
 

Přerov a Rudolf Weigl, vynálezce vakcíny proti tyfu

O Rudolfu Weiglovi (1883–1957) se mluví a píše jako o Schindlerovi vědy. Pocházel z německy mluvící rodiny z Přerova, vyrůstal v Haliči a působil na univerzitě v tehdy polském Lvově, kde se podílel na vývoji první vakcíny proti skvrnitému tyfu. Po vypuknutí druhé světové války se vrátil se do Lvova, tehdy už obsazeného Rudou armádou, a v práci pokračoval i poté, co město dobyli Němci. Dobře věděl, jak se tyfus ve válečných poměrech úspěšně šíří, a tak zvýšil produkci očkovacích látek a zachránil asi 5000 lidí z akademických kruhů Lvova, stejně jako Židy a členy odboje. Vakcína neputovala jen mezi civilisty, ale také mezi partyzány, do ghett ve Lvově a Varšavě, a dokonce i do koncentračních táborů a věznic gestapa. Roku 1948 byl Weigl nominován na Nobelovu cenu za medicínu, ocenění ale nedostal. Svět se o něm dozvěděl teprve po roce 2003, kdy Weigl získal in memoriam ocenění Spravedlivý mezi národy jeruzalémského památníku Jad Vašem.
 

Znáte deset dalších vědců a lékařů?

  • Z Jihlavy pocházel Johann Florian Heller (1813–1871), lékař, chemik a spoluzakladatel klinické chemie. Rakouská asociace pro klinickou chemii (ÖGKC) uděluje po něm pojmenovanou vědeckou cenu.
  • Velkému uznání ve Vídni i v celé Evropě se těšil profesor neurologie František Chvostek starší (1835–1884). Rodák z Místku vstoupil do armády jako vojenský chirurg, což tehdy nevyžadovalo lékařské vzdělání, a medicínu vystudoval na takzvané Josefině, vojenské lékařsko-chirurgické Josefově akademii ve Vídni. Jako první popsal takzvaný Chvostkův příznak.
  • Z Mikulova pocházel Leopold Oser (1839–1910), lékař internista, který v roce 1875 zavedl gastroskopii pomocí ohebné žaludeční sondy místo neohebné trubky, která se používala do té doby.
  • Jedním ze zakladatelů moderní ortopedické chirurgie se stal lékař Adolf Lorenz (1854–1946), rodák z Vidnavy. Na univerzitě krátce učil také budoucího prezidenta T. G. Masaryka, který se jako filozof zajímal o anatomii a navštěvoval Lorenzův kurz. Lékař se specializoval na vymknuté kyčle malých dětí, v rodném městě jej připomíná pamětní deska.
  • Ke světové imunologii přispěl rodák z Prostějova Gustav Paul (1859–1935), který vyvinul diagnostiku pravých neštovic. Takzvaná Paulova zkouška se užívala až do vymýcení nemoci v roce 1980.
  • Z Opavy pocházel Johann Paul Karplus (1866–1936), neuropsycholog a psychiatr, který se zabýval patologií nervového systému. Podařilo se mu vypracovat dodnes používanou metodu odkrytí obou hemisfér velkého mozku a ve spolupráci s fyziologem Aloisem Kreidlem objevil v lidském mozku takzvané Karplus-Kreidlovo centrum.
  • Vůbec prvním lékařem, který se systematicky a vědecky věnoval úrazům způsobeným elektrickým proudem, byl Stefan Jellinek (1871–1968), rodák z Přerova. Působil na univerzitách ve Vídni a v Oxfordu. Elektropatologické muzeum, kam umístil po desítky let sbírané chorobopisy, zprávy, novinové výstřižky, fotografie, preparáty a předměty, je dnes součástí Technického muzea ve Vídni.
  • V Jihlavě se narodil Julius Tandler (1869–1936), který působil jako vedoucí Anatomického institutu na vídeňské univerzitě a děkan zdejší lékařské fakulty v době první světové války. Je považovaný za zakladatele moderní sociální politiky, když ještě za války prosadil v celém tehdejším Rakousku včetně českých zemí vytvoření prvního ministerstva zdravotnictví na světě a rovněž systém pediatrického poradenství, manželských poraden, mateřských škol a hromadného očkování.
  • Marburská forma roztroušené sklerózy není pojmenovaná podle německého města Marburgu, ale podle neurologa Otto Marburga (1874–1948), rodáka z Rýmařova. Působil ve Vídni a v New Yorku.
  • Profesor Rudolf Chrobak (1943–1910) z Opavy, zakladatel a přednosta Vídeňské gynekologické kliniky, je považovaný za spoluzakladatele oboru gynekologie. Dokladem uznání je jeho pomník v arkádách Vídeňské univerzity a název jedné z vídeňských ulic Chrobakgasse.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Současná medicína zná čtyři krevní skupiny (jsou označovány jako 0, A, B, AB). Jejich objevitelem je český neurolog a psychiatr Jan Janský, který výsledky svých výzkumů zveřejnil v roce 1907. Jan Janský jako první zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Díky němu lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život.

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) nebyl jen paleontolog, ale také inženýr, přírodovědec a geolog. Celosvětově se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Rudolf Jedlička – zakladatel prvního českého ústavu pro postižené děti

Rudolf Jedlička – zakladatel prvního českého ústavu pro postižené děti

Rudolf Jedlička (20. února 1869, Lysá nad Labem – 26. října 1926, Harrachov) byl zakladatel české rentgenologie a radiologie, léčebné rehabilitace a nezištný mecenáš. Jako lékař prošel balkánskou i první světovou válkou a 1913 založil první český ústav pro postižené děti. Dodnes nese jeho jméno: Jedličkův ústav.

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Za nejvýznamnější objev české medicíny se považuje dělení krevních skupin, k němuž v r. 1907 dospěl Jan Janský.

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí Památky

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí

Mendlovo náměstí v Brně ozdobí bronzový monument Jaromíra Garguláka nazvaný Hrachovina. Návrh uspěl ve veřejné soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendelav v roce 2022.

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně Památky

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně

Libochovický zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla.

Muzeum patologie v Opavě Životní styl

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda Kultura

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.

Rodný dům J. G. Mendela v obci Vražné Kultura

Rodný dům J. G. Mendela v obci Vražné

V obci Vražné, v místní části Hynčice, se nachází rodný dům zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela se stálou expozicí. Chystá se tu nová interaktivní a hravá expozice, která vám Mendela představí nejenom jako vědce, ale také jako meteorologa, včelaře a úspěšného pěstitele hrachu a hrušek.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře Kultura

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

V rodném domě Sigmunda Freuda se nachází expozice pravnučky zakladatele psychoanalýzy, paní Jane McAdam Freud. Výstava není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale je moderním uměleckým znázorněním psychoanalytických symbolů.

Muzeum českého granátu Třebenice Kultura

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice nabízí ucelený přehled těžby a zpracování českého granátu. České granáty si můžete nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem či v dovezeném granátovém písku.

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Kittelova naučná stezka v Pěnčíně Příroda

Kittelova naučná stezka v Pěnčíně

Stezka informuje návštěvníky o životě doktora Kittela, pověstech i památkách, které se na Kittelovsku nachází. Informační panely jsou celoročně volně přístupné.

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

První zpráva o existenci českého velikána Járy Cimrmana se objevila 23. prosince 1966 v pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U pavouka autorů Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka. Od té doby se fiktivní postava univerzálního českého génia stále vyvíjí. Cimrman má v české kultuře značný ohlas, jeho hry hraje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana a inspiroval také řadu kuriózních turistických míst a památníků.

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

Znáte venuše? Venuše s velkým V může být římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky nebo planeta sluneční soustavy. Jako venuše s malým v se však označují ženské figurky, vyrobené z kamene, hlíny, mamutoviny, kostí či paroží. Pravěké krásky okouzlily svět už před tisíci lety a fascinují nás dosud.

Muzeum české lékárny s kavárnou U Zlatého lva Památky

Muzeum české lékárny s kavárnou U Zlatého lva

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

České farmaceutické muzeum v Kuksu Kultura

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Barokní lékárna na Špilberku Kultura

Barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Jeho životem a dílem se zabývá Mendelianum, interaktivní muzeum a centrum G. J. Mendela lokalizované v autentických prostorách Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů a položil tak základy oboru chetitologie. Jako jeden z prvních badatelů v oblasti klínopisných studií obrátil pozornost k otázkám hmotné kultury starověkých civilizací.

Výlet do Skryjí a do Berouna za badatelem Joachimem Barrandem

Výlet do Skryjí a do Berouna za badatelem Joachimem Barrandem

Joachim Barrande [žoakim barand] (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) byl inženýr, přírodovědec, geolog a paleontolog. Do Čech přišel ve třiatřiceti letech a už je nikdy neopustil. Stal se celosvětově známým vědcem svým průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Otto Wichterle (1913–1998) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, který měl na kontě přibližně 150 vynálezů a patentů. Nejznámější z nich jsou měkké kontaktní čočky, které profesor Wichterle poprvé vyrobil u sebe doma o Vánocích roku 1961 na přístroji, sestaveném z dětské kovové stavebnice Merkur.

Mendelovo muzeum Brno Kultura

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce Kultura

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře Památky

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře

Před rodným domem Sigmunda Freuda v Příboře objevíte jednu z nejoriginálnějších soch u nás – měděnou vyšetřovací pohovku, která je symbolem a „pracovním nástrojem“ mnoha analyticky orientovaných psychiatrů a psychologů.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky Zážitky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského Kultura

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Jaroslav Heyrovský – český fyzikální chemik, který získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský – český fyzikální chemik, který získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) je první český laureát Nobelovy ceny za chemii (1959). Akademik Heyrovský byl zakladatelem Polarografického ústavu ČSAV a spoluzakladatel časopisu Collection of Czechoslovak Chemical Communications (1929).

Polarografie Jaroslava Heyrovského – objev oceněný Nobelovou cenou

Polarografie Jaroslava Heyrovského – objev oceněný Nobelovou cenou

K objevu metody polarografie došlo mezi 9. a 10. únorem 1922. O dva roky později, v roce 1924, sestrojil Jaroslav Heyrovský se svým žákem Japoncem M. Shikatou polarograf – přístroj pro automatický záznam křivky závislosti proudu na napětí při elektrolýze roztoku vzorku. Dne 10. prosince 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský za svůj objev polarografie Nobelu cenu. Až dosud je jediným českým přírodovědcem, kterému byla tato pocta udělena.

Antonín Holý – český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců

Antonín Holý – český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců

Prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc, Dr.h.c. (1. září 1936 – 16. července 2012) se déle než 35 let se zabýval syntézou antimetabolitů jako léčiv proti leukémii, rakovině a virovým onemocněním včetně hepatitidy a AIDS. Byl objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV, hepatitidy typu B i oparů.

Karel Raška – nejvýznamnější epidemiolog 20. století

Karel Raška – nejvýznamnější epidemiolog 20. století

Karel Raška (17. listopadu 1909, Strašín, okres Klatovy – 21. listopadu 1987, Praha) je nejvýznamnějším epidemiologem 20. století a zakladatel moderní české epidemiologie. V roce 1963 se stal ředitelem sekce infekčních nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě a o čtyři roky později započal jím řízený boj proti neštovicím.

Sigmund Freud – světově nejvýznamnější psycholog

Sigmund Freud – světově nejvýznamnější psycholog

Příborský rodák Sigmund Freud (6. května 1856, Freiberg/Příbor – 23. září 1939, Londýn), tvůrce vědecké psychoanalýzy, je světově proslulým psychologem. Ve své vědecké činnosti a klinické praxi se Freud zaměřil na studium nevědomí. U svých nemnoha pacientů praktikoval léčbu pomocí hypnózy, snažíl se dopátrat příčin hysterie. V roce 1896 poprvé použil pojmu „psychoanalýza“, kterou definuje jako vědu, snažící se vypátrat utajené duševní děje v podvědomí a též pudové impulsy, které je vyvolávají.

Jaroslav Skála – lékař a zakladatel první české záchytky

Jaroslav Skála – lékař a zakladatel první české záchytky

Lékař, psychiatr a specialista na léčení závislostí Jaroslav Skála (25. května 1916 Plzeň – 26. listopadu 2007 Praha) byl vyhlášený bojovník proti alkoholismu. V roce 1948 založil protialkoholní léčebnu a o tři roky později také díky němu vznikla první záchytka – zařízení sloužící k nedobrovolnému přenocování opilých lidí, kteří ohrožují sami sebe i své okolí.

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Významný český cestovatel, lékař, etnograf a kartograf Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (5. prosince 1761 – asi 31. října 1817) byl jednou z nejskvělejších osobností českých botanických dějin. Rovněž jako první v českých zemích vypustil montgolfiéru, obeplul svět a popsal viktorii královskou.

Bohdan Pomahač: Každého pacienta považuji za výjimečného

Bohdan Pomahač: Každého pacienta považuji za výjimečného

Bohdan Pomahač je přední světový plastický chirurg, který v květnu 2011 provedl se svým týmem v bostonské nemocnici Birgham and Women´s Hospital první úplnou transplantaci tváře v USA. Loni transplantoval poprvé obličej afroameričanovi. Letos ho na chvíli zbrzdil koronavirus, ale už se zase chystá na pronikání do onoho záhadného světa rekonstrukčních operací.

Další aktuality

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky