Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.
Areál národní kulturní památky ve Velkých Losinách vám při cestách za poznáním nabízí návštěvu zdejšího Muzea papíru, vybraných pracovišť výrobního provozu, reprezentační prodejny i stylové restaurace.
Papírenská manufaktura ve Velkých Losinách představuje svým návštěvníkům na dvou prohlídkových okruzích Muzea papíru tradiční výrobní techniku papíru, dějiny řemesla i řadu technických zajímavostí. Umožní vám nahlédnout do minulosti a současnosti kdysi velmi známého, ceněného a rozšířeného řemesla. Ruční papíry se více než čtyři staletí stále vyrábějí v autentických prostorách této technické a kulturní památky.
Prohlídka areálu se zasvěceným výkladem průvodců je ojedinělou příležitostí k seznámení se s dávnou historií ruční výroby papíru. V období hlavní turistické sezóny je nabídka pro návštěvníky rozšířena o další aktivity – možnost zhotovení vlastnoručních listů papíru, tvůrčí dílny s našimi lektory, speciální večerní prohlídky a pravidelné sezónní výstavy v galerii Muzea papíru.
Ruční papírna ve Velkých Losinách usiluje o zapsání na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, dne 8. srpna 2024 bylo podepsáno memorandum, a to společně s dalšími evropskými papírnami v Polsku, Německu, Itálii a Španělsku. Všech šest historických papíren se snaží o společný zápis. Memorandum je vytištěno na největším papíře vyráběném v ručním papírně, jehož trvanlivost je až 300 let.
Manufaktura pracuje nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů.
Nabízí návštěvu Muzea papíru, vybraných pracovišť výrobního provozu, reprezentační prodejny a stylové restaurace.
Návštěvníci mohou absolvovat prohlídkové okruhy Muzea papíru, zúčastnit se tvůrčích dílen, vyrábět vlastnoruční listy papíru a navštívit speciální večerní prohlídky nebo sezónní výstavy.
Dozví se o tradiční výrobní technice papíru, dějinách papírenského řemesla a o technických zajímavostech spojených s produkcí papíru.
Je to jedna z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla a jediná svého druhu v České republice.
Mohou se zúčastnit tvůrčích dílen, vyrábět vlastnoruční listy papíru, navštívit speciální večerní prohlídky a pravidelné sezónní výstavy.
Snaží se o zapsání na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Spolupracuje s dalšími historickými papírnami v Polsku, Německu, Itálii a Španělsku s cílem společného zápisu.
Zápis by představoval mezinárodní uznání historické a kulturní hodnoty ruční výroby papíru, což by mohlo pomoci v ochraně a propagaci tohoto tradičního řemesla.
Papír je největším typem papíru vyráběným v ruční papírně s trvanlivostí až 300 let.