Poznejte technické památky Česka
Průmyslové dědictví zahrnuje historicky cenné technické památky a objekty, které jsou svědky průmyslové historie a technologického rozvoje. Stává se oblíbeným cílem turistů, protože nabízí náhled na technické umění a inovace minulých ér a je často doprovázeno interaktivními programy a expozicemi.
Návštěvníci se mohou těšit na řadu technických památek jako jsou ruční papírna ve Velkých Losinách, větrný mlýn Ruprechtov, hamr Dobřív, důl Ševčiny, vodní elektrárna Hučák a řetězový most Stádlec.
Portál Kudy z nudy nabízí informace o různých historicky zajímavých a cenných technických památkách po celé České republice, stejně jako interaktivní programy zaměřené na techniku, které můžou být atraktivní pro široké spektrum návštěvníků.
Při návštěvě Edisonovy transformační stanice v Praze mohou návštěvníci obdivovat jedny z prvních významných realizací funkcionalistické architektury v centru Prahy, navržené architektem F. A. Librou a následně rekonstruované pro kancelářské účely.
Elektro Nemo v Praze nabízí vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy, při nichž můžete z obnoveného plavidla ve stylu Julese Vernea a pod vedením kapitána, podobného kapitánu Nemovi, prozkoumat tajuplné zákoutí Čertovky a okolí Karlova mostu.
Muzeum elektroenergetiky v Havlíčkově Brodě je neobvyklé muzeum, které návštěvníkům umožňuje vrátit se v čase a prozkoumat historii elektroenergetiky s originálními exponáty a stroji, které ilustrují vývoj tohoto průmyslu.
Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově prezentuje úpravu bývalé uhelné vlečky na úzkokolejnou trať. Návštěvníci se mohou dozvědět o unikátnosti této proměny a práce členů muzea, kteří věnují svůj volný čas přeměně a údržbě muzea.
Centrum stavitelského dědictví v Plasích, které spravuje Národní technické muzeum, slouží jako jedinečné středisko pro dokumentaci, prezentaci a vzdělávání v oblasti stavební historie a tradičního stavitelství. Nachází se v renovované části cisterciáckého kláštera a přispívá k zachování odborných znalostí o stavebnictví.
V muzeu koněspřežné dráhy v Bujanově se návštěvníci mohou dozvědět o historii této technické památky, která byla první svého druhu na evropském kontinentu a která vedla z Českých Budějovic do Lince.
Během exkurzí ve Vodní elektrárně Orlík si návštěvníci mohou vybrat z různých typů výkladu a dozvědět se zajímavosti o provozu elektrárny, zjistit, jak vypadá její strojovna a hráz, a také si prohlédnout jedinečné technické zařízení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.