Chcete se podívat do šatlavy? Nemusíte se bát, určitě vás tam nezavřeme – ale pojďte se podívat, jak vypadala skutečná šatlava v roce 1850, přečtěte si něco o historii domu, který kdysi dávno býval okresním soudem nebo si poslechněte pravdivý příběh zavražděné Marie Gablerové.
Objekt šatlavy se nachází v renesanční budově bývalé městské radnice a okresního soudu, která pochází z roku 1636. Budova se sídlem primátora a magistrátu, pak úřadem městského rychtáře, později starosty a jeho úřadu zde fungovala s určitými přestávkami až do roku 1850. V této době za Rakouska-Uherska přesídlil úřad starosty do zakoupeného domu č. 79 u hasičské zbrojnice. Uvolnil tak prostory pro nově zřízený okresní soud v Nové Bystřici.
Po provedených stavebních úpravách začaly sloužit úřední místnosti i čtyři vězeňské cely od 10. června 1850 okresnímu soudu. Obvod okresního soudu v Nové Bystřici tvořilo celkem 36 katastrálních obcí se 14 864 obyvateli. Trestně příslušný byl okresní soud pro projednávání přestupků pokud nebyly přikázány obecní policii nebo jiným orgánům veřejné správy, napomáhal při vyšetřování zločinů a přečinů. Ukládal tresty do šesti měsíců vězení a pokuty do 500 zlatých. Soud vedl pozemkové knihy o nemovitostech ve svém obvodu a prováděl civilní řízení (spory, pozůstalosti, opatrovnictví, dobrovolné rozvody...). V případě provinilců se jednalo většinou o zloděje, pytláky, tuláky, žebráky, pašeráky, dlužníky nebo osoby určené k postrku.
U přečinů, zločinů a hrdelních zločinů zde byli jejich pachatelé umisťováni dočasně po dobu vyšetřování nebo do doby předání soudu vyšší instance tak, jako to bylo třeba v případě Jindřicha Gablera z Rottalu v roce 1875.
Příběh jeho zavražděné manželky Marie si můžete poslechnout z audio záznamu přímo v šatlavě po zmáčknutí tlačítka na zdi, samotného Jindřicha pak dokonce v prostřední cele najdete.
Objevte historii šatlavy v Nové Bystřici, poslechněte si příběh Marie Gablerové a prozkoumejte vězeňské cely.
Šatlava je historická věznice, která se nacházela v budově bývalého okresního soudu a městské radnice.
Nachází se v renesanční budově, která dříve sloužila jako městská radnice a okresní soud.
Soud se zabýval přestupky, které nebyly přikázány jiným orgánům, a pomáhal také při vyšetřování zločinů a přečinů.
Soud mohl uložit tresty do šesti měsíců vězení a pokuty do 500 zlatých.
Návštěvník se může dozvědět příběh Marie Gablerové, která byla zavražděna, a jejího manžela Jindřicha Gablera.
Ve vězeňských celách je možné vidět expozici, která ukazuje, jak věznice vypadala a fungovala.
O příběhu Marie Gablerové se můžete dozvědět z audio záznamu, který je dostupný po zmáčknutí tlačítka na stěně šatlavy.
Šatlava začala sloužit jako věznice od 10. června 1850.
Obvod okresního soudu tvořilo celkem 36 katastrálních obcí se 14 864 obyvateli.
Po roce 1850 se v budově začal nacházet okresní soud, když starosta přesídlil do jiného domu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.