ÚvodAktualityTemná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavy
Památky

Temná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavy

Místa, kde vám skutečně bude běhat mráz po zádech, to jsou staré věznice a šatlavy. Na mnohé z nich se dávno zapomnělo, jiné ale žijí dál – v legendách, příbězích, starých písničkách a také jako muzejní expozice. Kam se můžete vypravit a zblízka se podívat na jejich temnou historii?

Žalář národů stojí v Brně

ŠpilberkŽádná věznice nepřekonala svou pověstí Špilberk, jedno z nejpověstnějších vězení habsburské monarchie, proslulé v 18. a 19. století po celé Evropě.Ale už v roce 1858 přestala oficiálně sloužit jako věznice a z hradu se tehdy staly kasárny rakouské armády. Drsná pověst brněnského Špilberku ovšem žije dál; dodnes je známo, že mezi vězni, kteří si zbytek trestu museli odsedět jinde, byl i „starý lotr“ Babinský alias Venca z Pokratic. Víme, že tu byl zavřený Tomáš Grasel, otec mnohem slavnějšího „grázla“ Jana Jiřího, a zemřel zde také jeden z prominentních vězňů, vůdce pandurů baron František Trenck. Nejenom tyto osobnosti, ale také množství politických vězňů z celé říše připomíná Muzeum města Brna a stálá expozice Žalář národů v přízemí severního křídla hradu, která navazuje na podzemní kasematy. V nich byl za vlády Josefa II. zřízen žalář pro nejtěžší zločince, například úkladné vrahy. V kobkách bez denního světla, kde byli odsouzení drženi o chlebu a vodě trvale přikovaní ke stěně, se většinou dalo přežít jen pár týdnů či měsíců. Kasematy jsou přístupné denně od 10:00 od 18:00 hodin. Doporučujeme prohlídku s průvodcem!
 

Šatlava v Uničově

šatlava uničovDalším drsným místem je Šatlava – muzeum vězeňství Uničově. Budova vznikla někdy během 16. století a svému účelu sloužila až do roku 1945. Svérázně vyzdobené stěny cel připomínají generace vězňů z města i okolí, které se tu vystřídaly; mezi nimi byl roku 1944 i ruský válečný zajatec nebo sestřelený americký letec. Expozice mapuje soudnictví a vězeňství od středověku až do poloviny 20. století, mezi nejatraktivnější předměty patří originály i repliky mučicích nástrojů, okovy, modlitební i pracovní knížky, policejní pouta, četnická dobová uniforma, bodák, šavle a vojenské odznaky a vyznamenání četníků nebo evidenční karty prostitutek. Prohlédnete si také zadní dvorek, kde se vězni mohli procházet pod dohledem, vězeňskou kapli a několik cel i s jejich nedobrovolnými obyvateli. Šatlava je otevřená celoročně v pátek, sobotu a neděli, o letních prázdninách denně kromě pondělí.
 

Cejl káznice, kde se popravovalo

káznice na CejluDěsivou minulost má i bývalý sirotčinec, posléze káznice a nakonec krajská věznice v Brně na Cejlu. Základní kámen byl položen v roce 1772, ještě v průběhu 20. století zde docházelo k popravám politických odpůrců nacismu a komunismu. Původnímu účelu komplex sloužil až do poloviny padesátých let, kdy byla postavena věznice v Brně-Bohunicích. Prohlédnete si dvůr, bývalou robotárnu, cely smrti a vězeňskou kapli. Bude vám tu doslova přebíhat mráz po zádech... Prohlídky se obvykle konají v sobotu odpoledne a vstupenky koupíte online na webu Turistického informačního centra.
 

Šatlava v Nové Bystřici a Graselovy stezky

Šatlava BystřicePojďte se podívat, jak vypadala skutečná šatlava v roce 1850, přečtěte si něco o historii domu, který kdysi dávno býval okresním soudem nebo si poslechněte pravdivý příběh zavražděné Marie Gablerové. Zajímavou expozici o vězeňství v 17., 18. a 19. století nabízí Šatlava v Nové Bystřici. Objekt šatlavy se nachází v renesanční budově bývalé městské radnice a okresního soudu, která pochází z roku 1636. Budova se sídlem primátora a magistrátu, pak úřadem městského rychtáře, později starosty a jeho úřadu zde fungovala s určitými přestávkami až do roku 1850. U přečinů, zločinů a hrdelních zločinů zde byli jejich pachatelé umisťováni dočasně po dobu vyšetřování nebo do doby předání soudu vyšší instance tak, jako to bylo třeba v případě Jindřicha Gablera z Rottalu v roce 1875. Nezapomínejme také, že Česká Kanada byla rejdištěm nechvalně proslulého Johanna Grasela, smělého vůdce loupežné bandy, která byla neblaze proslulá po celém Rakousko-Uhersku. Jedna z jeho stezek vede i okolím Nové Bystřice. Podařilo se jej dopadnout roku 1816 v rakouském Mörtersdorfu.
 

Další šatlavy a katovny

  • Šatlava Česká LípaV budově historické šatlavyČeské Lípě si prohlédnete muzeum, zaměřené na využívání jeskyní a skalních převisů od pravěku až po současnost. Další části expozice se věnují archeologii a místní hrnčířské výrobě, vězeňský kout je zaměřený na historii šatlavy a dějiny vězeňství a výkonu práva ve městě. Otevřeno je v hlavní sezoně od dubna do konce října.
  • O něco mírumilovnější pověst než šatlavy a věznice mají katovny; šlo zkrátka jen o domy, kde žili mistři popravčí. Přesto jsou dodnes obestřené zvláštní atmosférou a lidská fantazie do jejich zdí vkládá rozmanité příběhy. Jedním z mála autentických a zachovaných katovských obydlí je katovna v Brandýse nad Labem.
  • Expozice Oblastního muzea Praha-východ sídlící v bývalé katovně se však podle očekávání věnuje historii hrdelního práva a katovského řemesla, nechybí ani malá mučírna. Otevřeno je o víkendech od dubna do konce září.
  • Výjimkou byla katovna v Odrách, která sloužila jako městské vězení. Dnes si tu prohlédnete Muzeum městského práva, otevřeno je vždy v sobotu a ve středu.
  • Další katovnu objevíte v Jeseníku, ale kat tu bydlel jen podle pověsti. Pohledný domek dnes slouží jako sídlo informačního střediska s unikátní multimediální expozicí Niského knížectví v Polsku.
Prohlídky podzemí v Českém Brodě Památky

Prohlídky podzemí v Českém Brodě

Český Brod je staré historické gotické město a jako takové má své atributy. Jedním z nich jsou i podzemní prostory – chodby a sklepy z 15. století.

Šatlava v Uničově – unikátní muzeum vězeňství Kultura

Šatlava v Uničově – unikátní muzeum vězeňství

V obnovené expozici uničovské šatlavy jsou k vidění ukázky trestního rejstříku, pracovní i modlitební knížky nebo evidenční karty prostitutek či různá pouta. Netradiční muzeum nabízí i mučicí nástroje, jejichž repliky si můžete i vyzkoušet.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel Příroda

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Sbírka talentovaného kata a jeho pána v Chebu a na zámku Kynžvart

Sbírka talentovaného kata a jeho pána v Chebu a na zámku Kynžvart

Sběratelství patřilo a stále patří k oblíbeným koníčkům, a když potká sběratel sběratele, může z toho vzniknout dlouholeté inspirativní přátelství. Seznámení dvou nadšených sběratelů roku 1827 však mělo pikantní podtext: Metternich byl věhlasný rakouský politik, zato Huss působil v Chebu coby kat.

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě – na své přijdou milovníci středověku Kultura

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě – na své přijdou milovníci středověku

V budově zrekonstruované šatlavy je otevřeno muzeum, kde se dozvíte více o využívání jeskyní od pravěku do 20. století, navštívíte expozici věnovanou archeologii města Česká Lípa a uvidíte i unikátní virtuální prohlídku středověké České Lípy.

Cesta hrdelního práva v Tišnově Příroda

Cesta hrdelního práva v Tišnově

Naučná stezka navazuje na nedávné objevení základů historické šibenice na vyvýšenině nad Tišnovem pod kopcem Klucanina. Cesta je vedena k místům, které se váží k historickým tradicím útrpného práva pro město a okolí, jako je radnice, stínadla, kaple sv. Anny a řada dalších.

Bývalá káznice na Cejlu v Brně Památky

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Katovna – muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk Kultura

Katovna – muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk

V hlavní sezóně je na hradě Rožmberku v provozu i muzeum Hrdelního soudnictví, ve kterém se samotný návštěvník stává součástí expozice a přednášky!

Katovna v Jeseníku Památky

Katovna v Jeseníku

V Palackého ulici ve městě Jeseník stojí přízemní obytný dům téměř čtvercového půdorysu, postavený ze smíšeného zdiva s výraznou a značně převýšenou valbovou střechou. Podle pověsti zde měl v 17. století bydlet jesenický kat.

Muzeum městského práva – Katovna v Odrách Kultura

Muzeum městského práva – Katovna v Odrách

O městském vězení, Katovně, pochází první dochovaná písemná zmínka z roku 1556, kdy město Odry vydalo na vytápění věznice 28 grošů. V té době neměly Odry vlastního kata, a tak popravy prováděl na základě smlouvy kat opavský. Mučírna se nacházela ve sklepení pod Bílou věží a byla spojena s věznicí.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Expozice Městská šatlava v Pelhřimově Kultura

Expozice Městská šatlava v Pelhřimově

Expozice je koncipována jako historická, kdy se vycházelo z autenticity místa a bohatého pramenného materiálu. Můžete navštívit nádvoří, celu, mučírnu a vězeňskou kapli.

Brandýská katovna Památky

Brandýská katovna

V historicky významné části Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi se nachází renesanční budova brandýské katovny se zachovalou sgrafitovou výzdobou, která byla vystavěna pravděpodobně v 16. století.

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě Památky

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě

Původně gotická budova z doby před rokem 1402 byla postavena jako vůbec první radnice v Českých zemích. Od roku 1800 sídlila v části radniční budovy lékárna a při reorganizaci státního soudnictví (1849) předalo město radnici okresnímu soudu a později hejtmanství.

Návštěvnické centrum Graselových stezek Zážitky

Návštěvnické centrum Graselových stezek

Služby Návštěvnického centra Graselových stezek fungují celoročně! Najdete jej v nově otevřeném Spolkovém domě ve Slavonicích.

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice Památky

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice

Tzv. "Katova ulička" vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně čp. 190, která je součástí hradeb. Ulička je dochovaná v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a s rozpínacími prampouchy. Fortna byla součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století.

Hřbitov v Praze Řepích s hrobem Václava Babinského Památky

Hřbitov v Praze Řepích s hrobem Václava Babinského

V klidné městské části Praha – Řepy je oblíbenou turistickou kuriozitou místní hřbitůvek, kde na věky odpočívá „starej lotr mexickej“ aneb polepšený lupič, Václav Babinský. Jinak se hřbitov proslavil i natáčením filmu Kytice.

Šatlava Nová Bystřice Kultura

Šatlava Nová Bystřice

Chcete se podívat do šatlavy? Nemusíte se bát, určitě vás tam nezavřeme – ale pojďte se podívat, jak vypadala skutečná šatlava v roce 1850, přečtěte si něco o historii domu, který kdysi dávno býval okresním soudem nebo si poslechněte pravdivý příběh zavražděné Marie Gablerové.

Další aktuality

Patnáctému ročníku soutěže Vinařství roku kraluje finálová devítka

Už jen devět vinařství nyní soupeří o titul Vinařství roku 2024. Jedná se o tři finálové trojice nejlepších vinařství v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. V kategorii malá vinařství soutěží vinařství u Vrbů, Vinařství rodiny Špalkovy a Vinařství Piálek & Jäger. Ze středně velkých firem proti sobě stojí Vinné sklepy Kutná Hora, Obelisk a Gotberg. V kategorii největších vinařství se potkává Vinařství Štěpán Maňák, Château Valtice a Bohemia Sekt – vinařství Habánské sklepy. Kdo v které kategorii nakonec zvítězí se dozvíme při slavnostním vyhlášení „Vinařství roku“ 19. února 2025.
23. listopad 2024 9:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Vydejte se za mladým vínem do sklepů v Nechorách

Nechorští vinaři vás zvou na putování za mladým vínem. Ve sklepech Nechory nabídnou v sobotu 23. listopadu 2024 k ochutnávce nejen první mladá vína ročníku 2024, ale i již vyzrálá vína z minulých let. Nechorské sklepní uličky vás opět okouzlí svou podzimní atmosférou. Sklepy budou otevřeny za každého počasí, zázemí najdete ve velkokapacitním stanu v centru Dolních Nechor.
22. listopad 2024 18:09
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj