Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.
Valašské muzeum v přírodě v
Rožnově pod Radhoštěm bylo založeno v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je
nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Nejvýraznějším rysem současného dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků.
Dřevěné městečko
Dřevěné městečko je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku
1925 a prezentuje
způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století. V době hlavní sezóny zde probíhají každý víkend
folklorní a řemeslné programy. Dřevěné městečko je dějištěm několika folklorních festivalů. V
Dřevěném městečku je také otevřena
expozice poštovního úřadu. Tato oživená expozice poskytuje návštěvníkům nejen stálé poštovní služby, ale nabízí i bohatý prodejní sortiment. V objektu
Panské sýpky se nachází stálá expozice "
Jak stavěli naši předkové".
Mlýnská dolina
Mlýnská dolina je
nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982. Jsou v ní sdruženy dodnes
funkční technické stavby převážně
na vodní pohon. Umístění
valchy,
mlýna a
pily je téměř přesnou rekonstrukcí situace, která ještě v první polovině 19. století existovala ve
Velkých Karlovicích – údolí Podťaté. Lisovna oleje je původní stavbou ze 17. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z
Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny
mechanismy poháněny vodní silou. V objektu vozovny z Ostravice je instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku". Výstava představuje svým zaměřením různé formy
dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, dopravě osob a v rámci dalších živností a řemesel. V letech 2008 – 2009 byl areál rozšířen o nové objekty –
obytný dům z Trojanovic,
kovárnu z Horní Lidče a
stodolu z Velkých Karlovic – Podťatého. Hamerní část Mlýnské doliny doplnila také roubená zvonice z Dolní Bečvy, která původně stála v areálu Dřevěného městečka.
Valašská dědina
Valašská dědina je
nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě.
Hospodářské usedlosti,
salašnické stavby,
mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích
Beskyd. První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují
způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření.
Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí.
Při návštěvě rožnovského skanzenu poznáte
Valašsko takové,
jaké bylo v době před 100 a více lety. Můžete se projít novou expozicí –
městečko pod
Radhoštěm a dál se toulat mezi domy ze starého rožnovského náměstí, valašskou dědinou, kde se dodnes pěstují staré plodiny a ovocné stromy s dávnými odrůdami, anebo nahlédnout do hamru, lisovny, soukenické valchy, mlýna či pily, kde všechna zařízení pohání voda a jsou plně funkční. V roce 2017 zde pracovníci muzea sami postavili
kamenný chlév. Jde o věrnou kopii objektu, který stál na
Valašsku.
Ve skanzenu se po celý rok pořádají
nejrůznější akce – jarmarky, festivaly, předvádění tradičních řemesel a lidových obyčejů i ochutnávky valašských specialit.
Vznikající areál Kolibiska (2021-2027)
Za horizontem
Valašské dědiny vzniká
nový areál muzea – Kolibiska. Již nyní si zde můžete prohlédnout první stavby: hájovnu a chlévy z Nového Hrozenkova, Bylnice a starou hájovnu z Valašské Bystřice. Během let budou přibývat další stavby –
chalupy,
koliby,
seníky,
kumorku,
brug,
kopinec... Možná ani netušíte, co se za některými názvy skrývá, ale o to větší důvod sledovat, jak se Kolibiska rodí. Tvoří se zde historická kulturní krajina –
modeluje se terén, zakládají se
políčka a cesty, budují stavby, sází a kácí
stromy... Areál bude otevřen v roce 2027, ale než se tak stane, budete mít příležitost seznámit se s jeho vznikem na některé ze
speciálních akcí a prohlídek.
Areál vzniká pro ty z vás, kdo se rádi procházíte v přírodě a přemýšlíte o historii. Třeba o tom,
jak vypadaly hory za dob bačů, dřevorubců, milířníků či
pasekářů z odlehlých samot před tím, než je ve velkém začali navštěvovat turisté. Kolibiska přirozeně navazují na
Valašskou dědinu, stejně jako v Karpatech na každou vesnici navazovaly pestře využívané části hor. Naši předci se zde snažili co nejlépe zužitkovat nejen půdu, ale i vše, co nabízel les. Areál bude
přátelský k rodinám s dětmi a všem návštěvníkům nabídne nové zážitky.
Pustevny na Radhošti
Dvacet kilometrů od Rožnova, nedaleko vrcholu
hory Radhošť, stojí
Pustevny, horské středisko, jehož první
útulny projektoval slovenský
architekt Dušan Jurkovič. Dnes slouží Libušín jako restaurační zařízení a Maměnka jako horský hotel. Oba objekty jsou ve správě Valašského muzea v přírodě.
Obnova chaty Libušín v obci Prostřední Bečva v Beskydech se týkala
kompletně celé budovy. Požár v roce 2014 výrazně poškodil hlavně jeho pravou část, ve které se nachází umělecky nejhodnotnější jídelna. Rekonstrukce začala v dubnu 2016. Veřejnosti se
znovu otevřela ve druhé polovině července
2020. Nyní zde probíhají komentované prohlídky.
Od prosince 2018 je Valašské muzeum v přírodě součástí Národního muzea v přírodě.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2020 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2020 – za projekt „Libušín znovuzrozený: Obnova Národní kulturní památky po požáru“
2011 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2011 – za vydání edice „Nástroje lidové hudby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“
2010 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2010 – za stálou expozici „Městečko pod Radhoštěm“
2010 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2010 – za projekt „Doplnění areálů Valašská dědina a Mlýnská dolina o nové objekty“
Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě, založený v roce 1925, kde jsou rozmístěny téměř 100 památkových objektů ve třech expozicích: Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině.
V Dřevěném městečku můžete zažít folklorní a řemeslné programy každý víkend během hlavní sezóny, navštívit expozice poštovního úřadu a Panské sýpky.
Mlýnská dolina obsahuje funkční technické stavby na vodní pohon, jako jsou valcha, mlýn a pila, a expozici dopravních prostředků na Valašsku.
Ve Valašské dědině můžete pozorovat tradiční způsoby hospodaření, pěstování starých plodin, interakci s domácími zvířaty a staré způsoby bydlení ve vesnicích na úbočích Beskyd.
Ve skanzenu se pořádají různé akce jako jarmarky, festivaly, předvádění tradičních řemesel, lidových obyčejů a ochutnávky valašských specialit.
Areál Kolibiska je nový areál muzea vznikající za horizontem Valašské dědiny, kde jsou stavěny tradiční venkovské stavby a bude otevřen v roce 2027.
V Pustevnách se nacházejí chaty Libušín a Maměnka, které navrhl architekt Dušan Jurkovič a jsou ve správě Valašského muzea v přírodě.
Valašské muzeum v přírodě získalo ocenění Gloria musaealis, včetně Ceny za muzejní počin roku 2020 za obnovu chaty Libušín.
Můžete navštívit stálou expozici Městečko pod Radhoštěm, expozici Nástroje lidové hudby a expozici Doplnění areálů Valašská dědina a Mlýnská dolina.
Připojení Valašského muzea v přírodě k Národnímu muzeu v přírodě znamená větší spolupráci, sdílení zdrojů a expertízy mezi muzei v rámci České republiky.