Goticko-renesanční památkový skvost uprostřed historické části Ostrova. Zdi radnice byly svědkem rozvoje, rozmachu i pádů města.
Jedná se o původně gotický objekt, který byl po požáru v r. 1567 renesančně přestavěn, po r. 1795 upraven v klasicistním duchu a po třetím požáru v r. 1866 se dostalo na úpravy novogotické. Zatím poslední rekonstrukce radnice trvala od roku 1994 až do 1997.
Na hranolové věži si všichni můžeme zkontrolovat čas, připomenout si znak města a podivit se třem reliéfům. Původní originály jsou dnes už nahrazeny odlitky. Zcela určitě nejde jen o pouhou výzdobu, ale o oznámení základních požadavků, kladených na správu města, k nimž patřila i soudní pravomoc. Vznikly pravděpodobně za vlády Jáchyma Šlika a jeho manželky Lukrécie. Svědčí o tom znaky na dvou z reliéfů, které dokládají dědičné vlastnictví ostrovského panství, získané právě Jáchymem Šlikem v roce 1557. Prostřední reliéf představuje Spravedlnost, na druhém reliéfu (vlevo s nápisem Rex Salomon) je zobrazen biblický příběh, Šalamounův soud. Také příběh pravého reliéfu byl inspirován biblí. Obvykle je uváděn jako Zuzana a starci nebo Zuzana v lázni. Reliéfy byly původně čtyři; čtvrtý, zvaný Curtiova oběť, se nezachoval. Osud originálů není znám.
Ve vstupním prostoru Staré radnice se nachází původní Síň konšelů – dnešní obřadní síň města Ostrov. Ta se pyšní dochovaným fragmentem původní renesanční malby. Do podkroví staré radnice vede vestavěné klasicistní schodiště a nachází se zde velmi příjemný nejen výstavní prostor. Jižní štít podkroví má v kamenném zdivu zachovalou část původní goticko – renesanční konstrukce.
Současná radnice slouží občanům jako
obřadní síň a kulturní centrum. Recepci a turistické infocentrum najdete v podloubí radnice v nově otevřené prodejní
galerii Podhoubí, zaměřené na obrazy, plastiky i drobné dárkové předměty lokálních tvůrců. Zakoupit tu můžete i turistické mapy, předměty a pohlednice.
Ve vrchních patrech radnice jsou vedle pravidelných výstav místních a regionálních umělců instalovány
dvě stálé expozice:
TOSKÁNŠTÍ HABSBURKOVÉ
Panelová výstava instalovaná u příležitosti 150. výročí úmrtí významného majitele ostrovského panství Leopolda II. Toskánského z rodu Habsburg – Lothringen.
HODINOVÉ STROJE A STROJKY
Prohlédnout si můžete původní původní hodinové stroje z věže Staré radnice, jejichž historie sahá až do 16. století, a další zajímavé exponáty a informace mapující hodinářské řemeslo. Mezi nejstarší exponáty patří lihýřový hodinový stroj z první poloviny 15. století. Byl nalezen ve věži kostela v Radošově a je jediným funkčním věžním zařízením svého druhu.
Stará Radnice v Ostrově je bohatá na historii a architekturu, nabízí kulturní zážitky, výstavy a prodej uměleckých děl.
Původní gotický objekt byl postaven před rokem 1567, kdy došlo k požáru a následné renesanční přestavbě.
Na Staré radnici jsou zastoupeny gotický, renesanční, klasicistní a novogotický styl.
Reliéfy symbolizují soudní pravomoc a základní požadavky kladené na správu města.
Reliéfy byly pravděpodobně vytvořeny za vlády Jáchyma Šlika a jeho manželky Lukrécie.
Výstavy zahrnují expozici Toskánských Habsburků a kolekci historických hodinových strojů a strojků.
Stará radnice slouží jako obřadní síň, kulturní centrum a turistické infocentrum s galerií a prodejem suvenýrů.
Suvenýry lze zakoupit v nově otevřené prodejní galerii Podhoubí v podloubí radnice.
Vystaveny jsou pravidelné i stálé expozice uměleckých děl a historických hodinových strojů.
Radnice byla postižena požáry v letech 1567, 1795 a 1866, což vedlo k jejím architektonickým úpravám.
Síň se pyšní dochovaným fragmentem původní renesanční malby.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.