Nádhernou ukázku patrně středověkých razicích prací, o jejichž smyslu a účelu se můžeme jen dohadovat z analogie k obdobným dílům z jiných měst uvidíte ve Světlé nad Sázavou.
Podzemní chodby mají celkovou délku 200 metrů a o jejich prvotním účelu nehovoří žádné písemné prameny. Pravděpodobně se jedná o postupně rozšiřovaný systém sklepních prostor, které sloužily pro uložení zásob a výrobků řemeslníků. Část chodeb vznikla při pokusech o těžbu rud.
Podle lidových pověstí byly spojeny s dalšími podzemními prostorami historického města, pokračovaly pod řekou Sázavou k zámku a vedly až k hradu Lipnice nad Sázavou. Podrobný průzkum však tyto legendy nepotvrdil. Podzemní chodby přestaly být využívány koncem 19. století a téměř upadly v zapomnění. Až v letech 1999 – 2002 skupina místních nadšenců systém chodeb vyčistila, aby mohly být zpřístupněny návštěvníkům. Průvodcovskou službu zajišťuje informační centrum. V červenci a srpnu se prohlídky konají vždy od úterý do pátku v 10 a 13 hodin; v sobotu v 9, 11 a 13 hodin. Od září do června pak probíhají prohlídky každé úterý ve 13 hodin. Po předběžné dohodě lze prohlídky uskutečnit také v jiných dnech.
Největší dosud známá část podzemních chodeb se nachází severovýchodně od kostela sv. Václava. Žádné známé písemné prameny o tomto podzemí a jeho prvotním účelu nehovoří, jediná zmínka v tzv. Seidlerově kronice je z roku 1788: "panství náležící chalupa pod kostelem, při níž nalézal se ve skále vytesaný sklep, byla s podržením práva na tento sklep prodána za 150 zl. v. m.".