ÚvodAktualityJeskyně, sklepení, štoly i katakomby: Ochlaďte se v podzemí!
Památky

Jeskyně, sklepení, štoly i katakomby: Ochlaďte se v podzemí!

  • 13. srpna 2024
Jsou místa, kde se můžete ochladit, ať je venku jakékoliv horko. Patří k nim nejrůznější podzemní prostory, kterých se v České republice nalézá opravdu velké množství. Jejich výhodou je relativně stálá teplota, která se pohybuje většinou od 8 do 14°C a tak se i v parném létě mohou stát chladným útočištěm a zároveň místem nevšedního zážitku. K návštěvě lákají nejen jeskyně, ale také uměle vytesané podzemní labyrinty českých a moravských měst, důlní štoly a další technické památky, vinařské sklepní prostory či krypty kostelů a klášterů – místa posledního odpočinku mnichů i významných osobností.

Do Plzně, do podzemí

Plzeňské podzemíPlzeň je prastaré město, takže není divu, že má pod svými domy rozsáhlé podzemí, do kterého se můžete podívat. Všichni víme, že pivo se tu v minulosti vařilo na každém kroku. V podzemí se můžete podívat, odkud se brala na pivo voda. Pod městem je totiž ve spletitých chodbách více než 20 studní. Labyrint prohlídkového okruhu podzemím je dlouhý téměř 800 metrů V podzemí si také můžete prohlédnout expozici všeho, co se tu při odkrývání chodeb našlo. Během prohlídky dostanete tzv. Pivěnku, za kterou ve vybraných plzeňských restauracích můžete ochutnat ležák Pilsner Urquell (0,3l). Mladistvým do 18 let se však alkohol nepodává.
 

Znojemská čtyři patra chodeb

znojemské podzemíZnojemské podzemí patří k nejpropracovanějším systémům u nás i v Evropě. Měří více než 25 kilometrů a místy má až čtyři patra! Podzemí vzniklo propojením měšťanských sklepů asi ve 14. století. Záznamy města o něm ale mlčí. Podzemí patří k vyhledávaným atrakcím a zejména malé návštěvníky poděsí připravená expozice skřetů a dalších podivností z temných sklepení. V podzemní si můžete užít taky pořádnou dávku adrenalinu – nabízejí se zde totiž adrenalinové trasy podzemím. Místo poklidné procházky širokými pohodlnými chodbami se vám otevře místy vskutku krkolomná cesta úzkými chodbami, vodou, blátem. Než se na jednu z tras vydáte, musíte okusit, jestli se se svou tělesnou konstrukcí vůbec do úzkých profilů vejdete. Zdolávat budete muset kluzké hrbolaté schody s malými průlezkami. Tři trasy jsou zároveň odstupňovány podle obtížnosti. Na první úrovni obtížnosti se budete muset zohýbat, abyste někudy prošli, ve třetí je ale nutné se místy i plazit nebo jít hodně do kolen.
 

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyněMladečské jeskyně, které v pravěku sloužily jako rituální pohřebiště kromaňonského člověka, se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Průměrná teplota vzduchu je zde 9°C. Jeskyně jsou složitým, převážně horizontálním labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodnou modelací stěn a stropů, s krápníkovou výzdobou, četnými blokovými závaly, a svými chodbami prostupují vrchem Třesín až pod hladinu podzemní vody. Z celkové délky 1 250 m chodeb a síní, o výškovém rozpětí 30 m, je 380 m zpřístupněno veřejnosti. Jeskyně sloužila jako rituální pohřebiště kromaňonského člověka období středního paleolitu, z doby před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě, s řadou kosterních pozůstatků a nálezů unikátních kostěných hrotů oštěpů.
 

Svítící chodba v Jihlavě

Svítící chodba JihlavaDruhé nejdelší podzemí po Znojmě najdete v Jihlavě. Zdejší chodby vznikly spojením měšťanských sklepů a během třicetileté války sloužily jako úniková cesta ve chvílích ohrožení. Naprostým unikátem je zdejší fosforeskující chodba, která bojácnější vyděsí a odvážné zcela jistě zaujme. Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí. Dlouho se spekulovalo o původu záření, vědci poté došli k tomu, že chodbu pravděpodobně natřela německá armáda luminiscenční barvou Lichtgelb, která obsahuje svítivý wurtzit.
 

Mumie Kapucínů v Brně

kapucínská hrobka v brněNejbizarnější podivuhodnost moravské metropole se nachází hned vedle Zelného trhu na Kapucínském náměstí. Pod kostelem Nalezení svatého Kříže se nachází krypta s mumifikovanými těly zesnulých bratrů i světských osobností v dokonale zachovaném stavu. Tak dobře se dochovala díky důmyslnému větracímu systému. Nejznámějším „obyvatelem“ hrobky je slavný a obávaný velitel pandurů František baron Trenck. A co má tento bojovník, opředený nesčetnými legendami, společného s kapucíny? Setkali se v pevnosti Špilberk. Baron Trenck jako vězeň odsouzený na doživotí, bratr kapucín jako zpovědník. Ať už velitele pandurů ovlivnilo cokoli, kapucínská kronika dokládá, že čas strávený ve vězení pohnul jeho svědomím a on litoval svého nezřízeného života. Část svého majetku věnoval na dobročinné účely a sám si přál být pohřbený právě zde, v hrobce.
 

Tajemné prostory pod Světlou nad Sázavou

Světlá nad SázavouMůžeme se jen dohadovat, k čemu sloužilo podzemí severovýchodně od kostela sv. Václava ve Světlé nad Sázavou. V každém případě ale patří ke krásným ukázkám středověkých razicích prací u nás. Podle lidových pověstí byly spojeny s dalšími podzemními prostorami historického města, pokračovaly pod řekou Sázavou k zámku a vedly až k hradu Lipnice nad Sázavou. Podrobný průzkum však tyto legendy nepotvrdil. Podzemní chodby přestaly být využívány koncem 19. století a téměř upadly v zapomnění. Ať už dříve sloužilo, k čemu chtělo, v minulém století z něj obyvatelé města udělali skládku. Až v letech 1999 – 2002 skupina místních nadšenců systém chodeb vyčistila, aby mohly být zpřístupněny návštěvníkům. Průvodcovskou službu zajišťuje zdejší informační centrum.
 

Objevte místo, kde pramení vřídlo

Podzemí VřídlaKarlovarské vřídlo je známým symbolem našeho nejslavnějšího lázeňského města, ale málokdo se byl podívat do jeho podzemí, aby se podíval, odkud že vlastně tryská. Krom zajímavosti samotného místa se zde můžete podívat, jak se vyrábějí zdejší tradiční suvenýry – růže a figurky, na nichž sedimentují minerály ze zdejšího pramene. V podzemí lze kromě procesu pokamenování vidět sbírku sintrů a vřídlovců, zanesené potrubí z počátku minulého století či vzácné bakterie a řasy. Pochopitelně si tu můžete nabrat i léčivou vodu. Exkurzní trasa je veřejnosti zpřístupněna v době lázeňské sezóny. Exkurze probíhají v letní sezóně, od května do konce října.
 

Jak se těžila tuha uvidíte v Českém Krumlově

GrafitČeský Krumlov si asi jen tak nespojíte s bývalým grafitovým dolem, ale pokud tu budete, nezapomeňte se do něj vypravit. Před tím, než se vydáte na samotnou prohlídku dolu, vás průvodci vybaví speciálním oblečením, jehož součástí je i důlní lampa. Následně vás do podzemí, 70 metrů pod povrch země, zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu. Po příjezdu na 1. stanoviště vystoupíte a dále budete pokračovat pěšky. Během prohlídky si na vlastní kůži vyzkoušíte, v jakých podmínkách horníci pracovali a jaké stroje při práci využívali. Od průvodce se dozvíte, jakým způsobem těžba probíhala, jak se grafit zpracovával, a co se z něho vyrábělo.
 

Litoměřické katakomby

LitoměřiceDalší z rozsáhlých středověkých podzemí mají v Litoměřicích. I zdejší chodby měřily celé desítky kilometrů a sloužily zejména jako sklepy pro zdejší obchodníky. Chodby leží až ve třech patrech nad sebou, ale vy se můžete podívat pouze na první, nejvyšší úroveň. Délka trasy, na níž je instalováno lapidárium zdejšího muzea, je 366 metrů. Podzemní chodby procházejí také přímo pod jedním z největších náměstí v Čechách, bezmála dvouhektarovým Mírovým náměstím, ve středověku obchodním centrem města s masnými krámy a pekárnami. Původně byly podzemní chodby dlouhé několik kilometrů, spojovaly kostely a kláštery v Litoměřicích a vedly i do okolí.
 

Jeskyně Moravského krasu

Sloupsko-šošůvské jeskyněMoravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti – jedná se o Punkevní a Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyni Balcarku, Kateřinskou a jeskyni Výpustek. Na území Moravského krasu je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. V jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety. Pozoruhodné jsou rovněž nálezy rytin koní a bizonů na koňských žebrech z jeskyně Pekárny. Několik jeskyní je také volně přístupných veřejnosti. K nejznámějším patří jeskyně Býčí skála na spodním konci Křtinského údolí, která proslula nálezem halštatského pohřbu. Letos se v Moravském krasu otevřely dvě nové jeskyně, které je možné navštívit – jeskyně Horizont a jeskyně Bertalánka.

 

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži

arcibiskupské sklepyArcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m a jejich celoroční teplota nepřesáhne 11°C. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou. Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních, nejkvalitnějších mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a na prahu třetího tisíciletí již trvá 735 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, stěny pokrývají povlaky ušlechtilých plísní. Víno zraje v historických dřevěných sudech různé velikosti. Největší sud pojme 19 100 litrů a nejstarší sud je z roku 1805. Sklepy jsou otevřeny pro veřejnost denně.
 

Do labyrintu pevnosti Josefov

Pevnost JosefovBastionová pevnost Josefov je unikátní obranný komplex vybudovaný v duchu nejlepších znalostí opevňování své doby. Při prohlídce ujdete asi jeden kilometr, většinou ve vysokých chodbách, kde se i vzrostlejší člověk nemusí shýbat. Jsou však úseky, kde projde pohodlně jen člověk nanejvýš 175 cm vysoký. I to bylo záměrem stavitele. Pruští vojáci nosili vysoké čepice a kdyby se náhodou dostali do chodeb, neběhalo by se jim nejlépe. Pevnost skrývá pro nezvané návštěvníky mnoho překvapení. Vždy existovala možnost, jak se zbavit někoho, kdo vás pronásleduje, zavřít ho, jinudy to oběhnout a dostat se mu do zad. Průvodce vás na tyto triky upozorní. V době svého vzniku, roku 1780, představovaly tyto chodby nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě. Podzemní chodby Bastionu I si lze prohlédnout v otevírací době, vždy od dubna do konce října.
 

Kostnice u sv. Jakuba v Brně

Kostnice BrnoUnikátní brněnská kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, hned po té pařížské. Počet zde pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc, přičemž se většinou jedná o oběti středověkých epidemií (mor, cholera), z dob třicetileté války a švédského obléhání. Kostnice je unikátní především v obsahu a objemu kosterních pozůstatků, které se zde našly. Nemá být ale jen turistickou atrakcí, priorita je hlavně v pietnosti místa. Jedna prohlídka pojme max. 20 lidí. Město si pro své podzemí nechalo dokonce složit autorskou hudbu, která má prohloubit zážitek z prohlídky. Z dosud provedených antropologických rozborů vyplývá, že jsou v brněnské kostnici pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání. Z dalších brněnských podzemních prostor si lze prohlédnout například Labyrint pod Zelným trhem, Sklep pod Novou radnicí anebo historické vodojemy.
 

Jeskyně Postojna v Českém ráji

Jeskyně PostojnaNevíte kam vyrazit za nevšedním dobrodružstvím? Vypravte se do jiného světa podzemních prostor, kde budete muset překonávat plazivky, abyste se mohli radovat z nově objevených jeskynních zákoutí. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna. Krasovou výzdobu nečekejte, ale i přesto bude cesta podzemím nevšedním zážitkem. Postojna je největší pseudokrasovou jeskyní v Českém ráji a navíc jediná veřejně přístupná. Pokud se do jeskyně vypravíte, nezapomeňte si vzít baterku, nejlépe čelovku. Strach, že se v podzemí ztratíte mít nemusíte – celková délka chodeb měří 75 metrů.
 

Kaolinový důl Nevřeň

Kaolinový důlV Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 poprvé otevřelo nové turistické lákadlo – kaolinový důl. Kaolin se tady těžil hlubinnou metodou a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka, ostatně chodby jsou až osmnáct metrů vysoké a šest metrů široké. V Česku se surovina pro výrobu porcelánu těžila jen ve dvou podzemních dolech – na Plzeňsku a v Hosíně na jihu Čech. Otevřený však je pouze nevřeňský důl. Do lomu, jehož stěny mají bílou barvu, sestoupíte po schodišti. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 500 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 300 metrů. Některé chodby jsou až osm metrů široké, největší podzemní sál měří na výšku zhruba jako čtyřpodlažní dům. Nevřeňské podzemí je otevřeno v termínech, které jsou dostupné na webových stránkách Centrum caolinum (záložka termíny prohlídek).
 

Na dno nejširší studny do Mělníka

mělnické podzemíV Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice. Studna hluboká 54 metrů byla vyhloubena při vzniku města a jednalo se o jediný zdroj pitné vody. Hloubka vodního sloupce je přes 7 metrů a průměr studny činí 4,54 metru, čímž je mělnická studna nejširší studnou v České republice. Podzemní chodbou se ke studni dostanete z Turistického informačního centra, odkud vycházejí skupinové prohlídky s průvodcem. Kromě studny a repliky rumpálu jsou v podzemí expozice bezpečného úkrytu a budování podzemí. Prohlídky mělnického podzemí a studny se konají denně po celý rok!
 

Blaničtí rytíři v Rudce

Jeskyně RudkaJeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Nachází se nedaleko města Kunštátu, na kraji obce Rudka, v nitru kopce nazvaného Milenka. V jeskyni je vytvořeno 17 soch blanických rytířů, včetně sochy svatého Václava. U vstupu do jeskyně stojí lev v nadživotní velikosti. Dalším dílem byl monument, svého času největší v Evropě, a to 14 m vysoká socha prezidenta T. G. Masaryka, která byla odhalena slavnostně 28. října 1928. V průběhu druhé světové války však byla zničena nacisty (1942), zůstala jen část obří boty, která dokládá původní velikost sochy. Tvůrcem tohoto jedinečného díla byl rodák z nedalekého Bořitova, Stanislav Rolínek, čalouník a nadaný sochař samouk, ale bohužel také člověk nemocný tuberkulózou plic. Jeho prvotinou byly zdařilé sochy husitských bojovníků, které vytesal do skal nedaleko svého rodiště netradičním nářadím – hasičskou sekyrkou a půlkou nůžek na stříhání ovcí.


Labyrint sklepního komplexu v Olbramovicích

Sklepy OlbramoviceHistorické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru. Podle archeologického průzkumu byl počátek výstavby vinných sklepů zařazen do 8. – 9. století. Nejstarší písemná zmínka o vinných sklepech je z roku 1321, kdy sklepy byly v majetku známého šlechtice Jindřicha z Lipé. V období třicetiletých válek, v sedmnáctém století, vznikaly v Olbramovických sklepích tajné výklenky, které sloužily k uschování potravin a osiv. Chodby těchto sklepů se nacházejí 7-8 metrů pod úrovní země a je v nich konstantní teplota a vlhkost. Podzemní prostory mají liniový charakter chodeb, který se navzájem protíná a kříží, má řadu odboček a výklenků a vytváří tak jedinečný labyrint chodeb, který téměř nemá na jižní Moravě obdoby.
 

Cínový Mauritius v Krušných horách

MauritiusBývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor. V obslužném domku prohlídkové štoly Kryštof vám budou zapůjčeny helmy, svítilny, holínky a pláště. Z obslužného domku vede schodiště na úroveň štoly Kryštof (12 výškových metrů). Prohlídka v samotné štole trvá zhruba 1 hodinu, trasa má délku kolem 400 m a vede převážně po rovné počvě (pochozí podlaze štoly). Během prohlídky je možné vidět samotnou štolu i navazující dobývky a na konci velkou dobývací komoru. Ve štole jsou umístěny informační tabule a figuríny horníků v dobovém oblečení. Jedné prohlídky se může zúčastnit nejvýše 12 osob. Otevženo je zde od května do září.
 

Dvakrát do břidlicových dolů

Břidlicový důl OdryDoly na břidlici jsou velkou vzácností. V naší republice existují pouze dvě místa, kam se lze za tímto fenoménem vydat. Jedním z nich je Flascharův důl v Odrách. Největší lákadlo břidlicového podzemí představuje unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo. Tajuplnou atmosféru prohlídky dokreslují hořkosladké příběhy ze života nejen horníků, ale i zakladatele dolu či druhého a zároveň posledního majitele, po němž je důl pojmenován. Průvodce vám prozradí romantický původ názvu štoly Hortenzie, co je to tzv. slezský vrabčák nebo proč důl stále vypadá jako v roce 1918.

Raabova štolaDruhým dolem, který lze navštívit je Raabova štola v Zálužné u Budišova nad Budišovkou. Raabova štola byla funkční v letech 1873 až 1888. Za pouhých patnáct let tam zahynulo šest dělníků, což byla jedna z příčin uzavření. Současně jeho doly nestačily okolní konkurenci. V břidlicových štolách pracovalo jen pár kvalifikovaných horníků, majitelé většinou najímali lidi, kteří předtím dělali v lese nebo na statku. Nejčastěji se umíralo poté, co se odlomil velký kus břidlice, který horníky zavalil. Nejčastěji se břidlice využívá jako krytina, dále se z ní v minulosti dělaly například brousky, dlažby nebo školní psací tabulky. Z velkých plátů se vyráběly i stoly a z břidlicové směsi dokonce gramofonové desky.
Raabova štola v Zálužné – břidlicová štola ve Vítkově Památky

Raabova štola v Zálužné – břidlicová štola ve Vítkově

Na jaře 2018, na přelomu dubna a května se díky několika nadšencům otevřela Raabova štola v Zálužné, které je místní části Vítkova. Jedná se o unikátní ukázku dolu, kde se v minulosti těžila břidlice. Raabova štola je první břidlicovou štolou otevřenou na území České republiky.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Vřídlo Karlovy Vary Příroda

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Grafitový důl pod Českým Krumlovem Památky

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Prohlídka grafitového dolu v hloubce 70 m pod povrchem nabízí ukázku těžby i svezení důlním vláčkem. Před tím, než se vydáte na prohlídku, vás vybaví ochranou přilbou, důlní lampou a holinami. Následně vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu.

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu Příroda

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou Památky

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Jeskyně blanických rytířů v Rudce Příroda

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař – samouk Stanislav Rolínek.

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl Památky

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje Příroda

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Důl Mauritius u Hřebečné Památky

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda Příroda

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka Příroda

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí Památky

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích Památky

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě Památky

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin Památky

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou Památky

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou

Nádhernou ukázku patrně středověkých razicích prací, o jejichž smyslu a účelu se můžeme jen dohadovat z analogie k obdobným dílům z jiných měst uvidíte ve Světlé nad Sázavou.

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let Gurmánská turistika

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Další aktuality

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Ochlaďte se za nejmohutnějšími hradními zdmi

Letošní velmi teplý úvod září přináší výrazně nadprůměrné teploty i překonání dlouholetých teplotních rekordů. Počasí v Česku bude i v nejbližších dnech nadprůměrně teplé a na většině území téměř bez deště. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia. Portál Kudy z nudy vám proto tentokrát přináší tipy, kam se vydat na výlet za chladivé zdi středověkých hradů, kam letní žár nepronikne. Mohutné a vysoké obvodové hradby zaručují příjemný chládek v tropickém počasí, anebo naopak bezpečí v případě vydatných dešťů.
3. září 2024 5:54
Památky