Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.
Na nároží
Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí bylo od roku 1945 volné místo. Dům, který tu stál zničily 14. 2. 1945 (stejně jako Emauzy) bomby amerických letadel, když si Američané spletli Prahu s Drážďany. Po definitivním odklizení trosek v roce 1960 se po celých 30 let za bývalého režimu dohadovalo co zde bude.
Tančící dům navrhl chorvatský
architekt Vlado Milunić spolu s
Frankem O. Gehrym. V budově jsou kanceláře, luxusní kavárna a restaurace. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají
postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Tanečníka představuje věž kamenná a jeho partnerku věž skleněná. Na vrcholu věže symbolizujícího tanečníka je kupole s konstrukcí z kovových trubek potažená nerez síťovinou s oky, zahalená do pomyslných vlasů a představuje hlavu medúzy. Tančící dům se protančil ke svému otevření v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny architektce
Evě Jiřičné.
V budově je využitelná plocha 2 965 m
2 kancelářských prostor na celkem 6 podlažích, restaurace se nachází v nejvyšším patře a konferenční a školicí centrum najdete v přízemí budovy. Navíc na vrcholu domu najdete
galerii s vyhlídkovou terasou, kde můžete obdivovat Prahu a prohlížet si její
panorama kruhovým výhledem o 360 stupních.
V roce 2021 byl Tančící dům vyhodnocen analytickým softwarem společnosti
Roofing Megastore, který porovnával parametry padesáti nejslavnějších architektonických děl s číselným poměrem známým jako
zlatý řez, jako
9. nejkrásnější stavba světa.
Tančící dům
Frank Owen Gehry a Vlado Milunić, 1994–1997
Světově rozhodně nejznámější novodobá realizace v centru Prahy, na níž se podílel světově proslulý architekt. Gehryho si najal investor, pojišťovna Nationale-Nederlanden, a on pak do prací zapojil i Miluniće, který objekt pro tuto parcelu navrhoval již předtím. Hravě pojatá fasáda, kde kontrastuje prosklená věž s věží zděnou, má představovat tančící pár, podle Gehryho pojmenované Ginger a Fred. Kancelářské prostory zde navrhovala Eva Jiřičná, na střeše byla umístěna restaurace – obvyklý to motiv pražských novostaveb.
Tančící dům navrhli chorvatský architekt Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym.
V budově Tančícího domu se nachází kanceláře, luxusní kavárna, restaurace a na vrcholu budovy je galerie s vyhlídkovou terasou.
Věže Tančícího domu symbolizují tanečníky Ginger Rogersovou a Freda Astaira. Kamenitá věž symbolizuje tanečníka a skleněná věž jeho taneční partnerku.
Kupole na vrcholu kamenité věže je z kovových trubek potažených nerezovou síťovinou, která symbolizuje hlavu medúzy a je zahalená do pomyslných vlasů.
Tančící dům byl otevřen v roce 1996 a v témže roce získal ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku.
Návštěvníci mohou v Tančícím domu navštívit luxusní restauraci, kavárnu, konferenční centrum, školicí centrum a galerii s vyhlídkovou terasou, odkud je možné obdivovat panoramatický výhled na Prahu.
Před výstavbou Tančícího domu bylo místo prázdné od roku 1945, kdy zde stál dům, který byl zničen během bombardování americkými letadly, když si Američané spletli Prahu s Drážďany.
Z vyhlídkové terasy Tančícího domu mohou návštěvníci obdivovat 360-stupňový panoramatický výhled na Prahu.
V roce 2021 byl Tančící dům hodnocen jako 9. nejkrásnější stavba světa podle analytického software společnosti Roofing Megastore, který srovnával architektonická díla s číselným poměrem zvaným zlatý řez.
Frank Gehry byl inspirován tanečním párem Ginger a Fred, což vyjádřil v kontrastních prosklené a zděné věži, které symbolizují tančící dvojici.