ÚvodCo chcete dělat?PřírodaJeštědsko-kozákovský hřbet
Příroda

Ještědsko-kozákovský hřbet

Kozákov je nejvyšším vrcholem Ještědsko-Kozákovského hřbetu. Hrdě se zvedá nad nádhernou krajinou Českého ráje a Pojizeří a poskytuje jedny z nejkrásnějších rozhledů v Čechách.
Národní přírodní památka Vrch Kozákov je zajímavou geologickou a geomorfologickou lokalitou. Největší část jeho území je tvořena prvohorními horninami, které jsou na vrcholu, severních a východních svazích překryty třetihorním výlevem čediče a usazeninami sopečného popela a pum, neboť před 6 až 4 milióny let býval činnou sopkou. Na jihozápadním až severozápadním svahu se nacházejí kry prvohorních sedimentů. Západní strana je tvořena především druhohorními svrchnokřídovými cenomanskými pískovci, které byly v období třetihor rozlámány do několika ker a vyzdviženy do současné podoby.

V roce 1985 bylo na západním svahu vrchu vyhlášeno chráněné území o rozloze 162,8 ha. Základem pro vyhlášení národní přírodní památky byly sopečné výlevy spolu s cenomanskými pískovci. Od roku 2002 se stal Kozákov součástí rozšířené Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Český ráj včetně Kozákova se 5. října 2005 stal součástí sítě evropských geoparků a zároveň tedy i geoparkem UNESCO.
 

Kozákov a drahé kameny

Především v souvislosti s výskytem drahých kamenů se stal Kozákov bájnou horou. Cílem hledání polodrahokamů byl Kozákov již za Rudolfa II., kdy se na Kozákov vydávali i italští hledači, kteří si odtud odváželi především jaspisy vhodné pro mozaikové obrazy. Nejvíce kamenů se nacházelo na jižní a jihovýchodní straně, a kromě jaspisů se jednalo především o acháty, chalcedony, záhnědy a ametysty. Dnes jsou jejich zásoby téměř vyčerpány, většina se jich odstěhovala do muzejních a soukromých sbírek. 

Riegrova chata a rozhledna Mohutný a rozložitý vrch s převýšením více než 400 m dosahuje nadmořské výšky 744 m. Kozákov tvoří jedinečnou krajinářskou scenérii a umožňuje neobyčejné výhledy, které povznášejí lidskou mysl. Ve středověku na jeho vrcholu plály signální ohně, v nové době se zde shromažďovaly mnohatisícové tábory lidu a po vzniku republiky každoročně hořela vatra k 28. říjnu. Také myšlenka vybudovat na Kozákově vyhlídkový bod je velmi stará. Již roku 1901 navrhoval turnovský malíř Jan Prousek ozdobit vrchol Kozákova buď novorománskou kaplí, zasvěcenou Cyrilu a Metodějovi – inspiroval se přitom Řípem, nebo více než dvacet metrů vysokou slovanskou mohylou s umělou jeskyní, vyloženou kozákovskými polodrahokamy. Po úmrtí F. L. Riegra v roce 1903 vznikla v pardubické Měšťanské besedě myšlenka, uctít jeho památku mohylou na Kozákově. O rok později zahájilo Družstvo pro stavbu Riegrovy mohyly, v jehož čele stál turnovský starosta Josef Radský, celonárodní sbírku, která se setkala s velmi příznivým ohlasem. Ještě před první světovou válkou proběhly tři architektonické soutěže, v nichž soupeřily dvě koncepce: buď mohyla či mauzoleum, připomínající Riegrův význam pro českou národní politiku, anebo turistická chata s restaurací a Riegrovým památníkem. Této druhé varianty se chopil Klub českých turistů. Základní kámen chaty byl položen 29. srpna 1926 a byl to týž kámen, který se měl před čtvrt stoletím stát základem mohyly. Riegrova turistická chata, postavená ze sbírek, darů a příspěvků okolních měst podle projektu pražského architekta Jana Václavíka, byla slavnostně otevřena 24. června 1928 a poté předána do péče Klubu českých turistů župě Českého ráje. Za druhé světové války byla obsazena německou posádkou, od roku 1945 sloužila jako hláska československé armády. Po únoru 1948 byla znárodněna a předána podniku Restaurace a jídelny, v květnu 1964 chata vyhořela. Odbor KČT v Semilech ji od státu mohl koupit za 1,4 miliónu Kč v dezolátním stavu až v roce 1994. Slavnostní znovuotevření chaty po generální rekonstrukci se uskutečnilo 5. prosince 2003 a od té doby opět slouží svému původnímu účelu. Původní myšlenka vybudovat na vrcholu rozhlednu byla zaktualizována roku 1993.

Provozovatel

Ještědsko-kozákovský hřbet

Kozákov 45
513 01 Semily
Tel.:
+420 481 625 294
Tel.:
+420 724 096 226
Email:
info@semily.cz
WWW:
https://www.semil...
GPS:
50,603439 15,323855
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Český ráj
Město:
Semily
Tipy na výlet:
Semily a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Petr Špaček & band

Vezměte své blízké a přijďte zažít originální violoncellový koncert Petra Špačka a jeho kapely!
Semily, Liberecký kraj

Semilský pecen 2024

Tradiční dožínkové slavnosti v Semilech. Podkrkonošská slavnost úrody – slavnost klasů, brambor, hroznů a chmelových šišek. V programu nebude chybět slavnostní průvod městem, expozice hospodářských zvířat a zemědělských strojů, bohatý kulturní program.
Semily, Liberecký kraj

Monodie 2.0 & Od úsvitu po soumrak – světová premiéra

Nová hudba na krásné texty a básně, pro všechny, kteří mají rádi hudební svět Beaty Hlavenkové. Přidejte se na cestu, která se táhne od úsvitu do soumraku! B. Hlavenková / V. Nýdl / M. Prokeš / K. Yakovlev / O. Török / S.V.A trio.
Semily, Liberecký kraj

Lenka Nová a Matej Benko

Zpěvačka s nezaměnitelným sametovým altem Lenka Nová vystoupí s pianistou Matejem Benkem v amfiteátru na rybníce zahradního centra v Chuchelně u Semil.
Chuchelna, Liberecký kraj

Rusalka – opera na rybníce

Rusalka Antonína Dvořáka v přírodním areálu na rybníce v Chuchelně u Semil.
Chuchelna, Liberecký kraj

Radka Fišarová – Pocta Edith Piaf

Koncert nejlepší české šansoniérky v přírodním amfiteátru Zahradního centra v Chuchelně u Semil.
Chuchelna, Liberecký kraj

Trhy Tuhaň – farmářské trhy

Akce kde zakoupíte téměř vše, jak nové, tak i použité věci, veteráni, dům, zahrada, hobby. Možnost předváděcích jízd s novými vozy Dacia.
Chuchelna, Liberecký kraj

Sváteční Trhy Tuhaň – auto-moto-farmářské a bleší trhy

Dříve známé jako burzy Chuchelna, máme více než 45 let tradice. Nyní v obci Tuhaň, okr. Semily.
Stružinec, Liberecký kraj

Půjčovna motorových tříkolek Jakemoto v Semilech

Půjčovna motorových tříkolek Jakemoto půjčuje motorové tříkolky Thunderbolt Streamer. Začněte svoji nespoutanou jízdu právě v semilské půjčovně.
Semily, Liberecký kraj

Náměstí Pavla Tigrida v Semilech

V části Semil zvané Podmoklice vzniklo nové náměstí, které je pojmenované po Pavlu Tigridovi. Slavnostní akt pojmenování nového náměstí se uskutečnil v rámci Dnů Pavla Tigrida v Semilech za účasti rodiny žijící ve Francii.
Semily, Liberecký kraj

Mini muzeum panenek v Semilech

Minimuzeum panenek vzniklo v polovině roku 2021. Jsou zde umístěny starožitné panenky, kočárky, hračky, pokojíčky a doplňky.
Semily, Liberecký kraj

Cyklopůjčovna a technická pomoc cyklistům v Českém ráji a Podkrkonoší

Možnost zapůjčení horských kol včetně základního vybavení pro poznávání Českého ráje a Podkrkonoší i pomoc cyklistům v nouzi.
Semily, Liberecký kraj

Kino Jitřenka v Semilech

Kino Biograf fungující od roku 1920, jeho vznik umožnila i dotace Státního úřadu pro péči o válečné poškozence a Pomocného výboru legionářského. Roku 1928 byl biograf označený za nejlépe vedený v mladoboleslavské župě. Roku 1931 bylo kino přestavěno na zvukové.
Semily, Liberecký kraj

Muzeum a Pojizerská galerie Semily

V rodném domě Ivana Olbrachta v Semilech, který leží v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí, najdete Muzeum a Pojizerskou galerii. Dům patří k nejstarším ve městě (r. 1760).
Semily, Liberecký kraj

Rodný dům Ivana Olbrachta

V centru Semil najdete památný jednopatrový dům čp. 2, který je rodným domem Ivana Olbrachta. Dnes zde sídlí Muzeum a Pojizerská galerie, které patří k významným kulturním centrům Semil.
Semily, Liberecký kraj

Farma Lánská v Podkrkonoší

Penzion se nachází v malebné krajině Podkrkonoší, na severním severním svahu v těsné blízkosti lesa zhruba 2 kilometry od města Semil, v okolí nejideálnějším místě pro rekreaci i pro zastávku na vašich cestách.
Semily, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Sportovní centrum Semily

Hotel Sportovní centrum Semily se nachází v Semilech, 8 km od Bozkovských dolomitových jeskyní.
Semily, Liberecký kraj

Pizzeria Da Giorgio – mnoho kulinářských zážitků a příjemně strávených chvil

Dopřejte si originální chuť Itálie v Česku a navštivte restauraci Da Giorgio v Semilech.
Semily, Liberecký kraj

Hotel Spálov u soutoku Jizery s Kamenicí

Hotel Spálov se nachází na krásném místě v Českém ráji, přímo na soutoku řek Kamenice a Jizery, tam, kde začíná Riegrova stezka. Mimo ubytování je zde restaurace a infocentrum s bistrem.
Semily, Liberecký kraj

Borůvková farma Tatobity

Kanadské borůvky pro vás pěstujeme v čisté přírodě mezi lesy, nedaleko hory Kozákov. Čerstvě natrhané plody prodáváme během července a srpna v naší provozovně. Kanadské borůvky jsou skvělé do koláčů, do džemů, na dezerty, do kompotů, nebo jenom tak samotné, jako zdravé mlsáníčko pro vás a vaše děti.
Tatobity, Liberecký kraj

Chata Fraluq

Uvnitř i venku. Blíže k venkovu, k přírodě, k podstatě. Hledali jsme místo, které bude v samém srdci jednoho z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších krajů u nás – v Českém ráji. Místo, které na vás dýchne atmosférou venkova. Takové místo, kde necháte svůj čas jen plynout.
Tatobity, Liberecký kraj

Silverstone Living

Silverstone Living je privátní luxusní rezort, který propojuje rodinnou farmu a wellness s atraktivní horskou přírodou. Místo, které si každý zamiluje pro jedinečné kouzlo a energii, nabízí nejen nevšední zážitky a výjimečnou atmosféru, ale především naprosté soukromí a klid. 
Bystrá nad Jizerou, Liberecký kraj

Autokemp a koupaliště Košťálov

Areál nově zrekonstruovaného koupaliště se nachází na dolním konci Košťálova. Nový je bazén s dětským brouzdalištěm o celkové vodní ploše skoro 1 300 m2.
Košťálov, Liberecký kraj

Hootka – glamping v pohybu

Poznej s Hootkou pocit, jak čas plyne pomaleji. S přírodou za dveřmi. Na krásných místech Česka.
Košťálov, Liberecký kraj